Spis treści
Herbatka z miodunki na kaszel, zapalenie płuc i oskrzeli. Wypróbuj przepis
Miodunka to niepozorna roślina, której cenne działanie lecznicze są mało znane. Jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy mamy szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak grypa, COVID-19 czy RSV, a także przy zapalenie oskrzeli czy płuc, warto zapoznać się z właściwościami miodunki.
Roślina ta, zwana również płucnikiem lekarskim (od łacińskiej nazwy Pulmonaria, gdzie pulmones oznacza płuca), wspomaga bowiem układ oddechowy, działa wykrztuśnie i pomaga zwalczyć uporczywy kaszel. Regeneruje także nabłonek płuc i oskrzeli, przyspieszając powrót do zdrowia po stanach zapalnych. Aby przygotować leczniczą herbatkę z miodunki potrzebujemy tylko 2 składników:
- 2 łyżeczki suszonego lub świeżego ziela miodunki,
- 1 szklanka (250 ml) wrzącej wody.
Jak przygotować napar z miodunki?
- Ziele miodunki zalać wrzącą wodą.
- Parzyć pod przykryciem przez 15 minut.
- Odcedzić i pić 2-3 razy dziennie, ale nie więcej, ponieważ w zbyt dużych ilościach napar może powodować zaparcia.
- Dla polepszenia smaku można dodać miód pszczeli.
Co zawiera miodunka?
Miodunka (Pulmonaria) jest rośliną wieloletnią, która rośnie w całej Europie oraz wschodniej części Azji. W Polsce można ją spotkać już wczesną wiosną na polach, łąkach, w lasach, a także w ogrodach. W naszym kraju najpowszechniejsze są jej 2 gatunki: miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) i miodunka ćma (Pulmonaria obscura).
Drobne różowo-fioletowo-niebieskie kwiaty miodunki sprawiają, że jest ona chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Warto jednak skorzystać z jej cennych właściwości leczniczych i przygotować z ziela miodunki napar na kaszel oczyszczający drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Miodunka w postaci suszonego ziela ciętego jest łatwo dostępna w sklepach przez cały rok w niskiej cenie.
Sprawdź również: Na kaszel, ból gardła, biegunkę i cienie pod oczami. Porost islandzki ma wszechstronne zastosowanie
Miodunka w swoim składzie zawiera wiele cennych substancji, w tym sole mineralne, witaminy C i z grupy B oraz cenne związki krzemu (łatwo przyswajalna krzemionka), a także alantoinę, saponiny, śluzy, garbniki, flawonoidy (kwercetyna), kwas chlorogenowy, elagowy czy rozmarynowy oraz barwniki antocyjanowe.
Napar z miodunki oczyszcza drogi oddechowe i płuca
Składniki zawarte w miodunce wspierają działanie układu oddechowego. Dzięki zawartości saponin i śluzów herbatka z miodunki wspomaga funkcjonowanie nabłonka płuc, rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Dzięki temu napar łagodzi uporczywy, duszący kaszel, zwłaszcza suchy. Wspomaga również leczenie astmy oskrzelowej, a nawet mukowiscydozy.
Alantoina łagodzi natomiast stan zapalny i wspomaga odbudowę uszkodzonych w czasie choroby tkanek płuc i oskrzeli, a także gardła. Działa również osłaniająco na układ oddechowy, co sprawia, że chroni go przed szkodliwym działaniem smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Garbniki również działają przeciwzapalnie, a także antybakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu usuwają szkodliwe patogeny i skracają czas choroby. Natomiast witamina C wspomaga układ odpornościowy i regenerację tkanek nabłonka oddechowego.
Herbatka z miodunki działa więc:
- wykrztuśnie,
- osłaniająco,
- regenerująco,
- przeciwwysiękowo,
- przeciwzapalnie,
- antybakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- wzmacniająco.