Spis treści
Herbatka z miodunki na kaszel, zapalenie płuc i oskrzeli. Wypróbuj przepis
Miodunka to niepozorna roślina, której cenne działanie lecznicze są mało znane. Jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy mamy szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak grypa, COVID-19 czy RSV, a także przy zapalenie oskrzeli czy płuc, warto zapoznać się z właściwościami miodunki.
Roślina ta, zwana również płucnikiem lekarskim (od łacińskiej nazwy Pulmonaria, gdzie pulmones oznacza płuca), wspomaga bowiem układ oddechowy, działa wykrztuśnie i pomaga zwalczyć uporczywy kaszel. Regeneruje także nabłonek płuc i oskrzeli, przyspieszając powrót do zdrowia po stanach zapalnych. Aby przygotować leczniczą herbatkę z miodunki potrzebujemy tylko 2 składników:
- 2 łyżeczki suszonego lub świeżego ziela miodunki,
- 1 szklanka (250 ml) wrzącej wody.
Jak przygotować napar z miodunki?
- Ziele miodunki zalać wrzącą wodą.
- Parzyć pod przykryciem przez 15 minut.
- Odcedzić i pić 2-3 razy dziennie, ale nie więcej, ponieważ w zbyt dużych ilościach napar może powodować zaparcia.
- Dla polepszenia smaku można dodać miód pszczeli.
Domowy syrop oczyści płuca i złagodzi objawy astmy. Smakuje jak deser
Banany łatwo dostępne są o każdej porze roku i lubiane za swój słodki smak. Dodatkowo mają wiele cennych prozdrowotnych właściwości, a w połączeniu z miodem mogą być lekiem na kaszel i deserem równocz...
Co zawiera miodunka?
Miodunka (Pulmonaria) jest rośliną wieloletnią, która rośnie w całej Europie oraz wschodniej części Azji. W Polsce można ją spotkać już wczesną wiosną na polach, łąkach, w lasach, a także w ogrodach. W naszym kraju najpowszechniejsze są jej 2 gatunki: miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) i miodunka ćma (Pulmonaria obscura).
Drobne różowo-fioletowo-niebieskie kwiaty miodunki sprawiają, że jest ona chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Warto jednak skorzystać z jej cennych właściwości leczniczych i przygotować z ziela miodunki napar na kaszel oczyszczający drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Miodunka w postaci suszonego ziela ciętego jest łatwo dostępna w sklepach przez cały rok w niskiej cenie.
Sprawdź również: Na kaszel, ból gardła, biegunkę i cienie pod oczami. Porost islandzki ma wszechstronne zastosowanie
Miodunka w swoim składzie zawiera wiele cennych substancji, w tym sole mineralne, witaminy C i z grupy B oraz cenne związki krzemu (łatwo przyswajalna krzemionka), a także alantoinę, saponiny, śluzy, garbniki, flawonoidy (kwercetyna), kwas chlorogenowy, elagowy czy rozmarynowy oraz barwniki antocyjanowe.
Najlepsze zioła na smog. Pij na oczyszczenie układu oddechowego
Kaszel, duszności, nadmiar flegmy, bóle głowy... To wszystko objawy problemów oddechowych, które nasilają się wiosną w związku ze smogiem i alergenami w powietrzu. Reaguje na nie coraz więcej osób, bo...
Napar z miodunki oczyszcza drogi oddechowe i płuca
Składniki zawarte w miodunce wspierają działanie układu oddechowego. Dzięki zawartości saponin i śluzów herbatka z miodunki wspomaga funkcjonowanie nabłonka płuc, rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Dzięki temu napar łagodzi uporczywy, duszący kaszel, zwłaszcza suchy. Wspomaga również leczenie astmy oskrzelowej, a nawet mukowiscydozy.
Alantoina łagodzi natomiast stan zapalny i wspomaga odbudowę uszkodzonych w czasie choroby tkanek płuc i oskrzeli, a także gardła. Działa również osłaniająco na układ oddechowy, co sprawia, że chroni go przed szkodliwym działaniem smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Garbniki również działają przeciwzapalnie, a także antybakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu usuwają szkodliwe patogeny i skracają czas choroby. Natomiast witamina C wspomaga układ odpornościowy i regenerację tkanek nabłonka oddechowego.
Herbatka z miodunki działa więc:
- wykrztuśnie,
- osłaniająco,
- regenerująco,
- przeciwwysiękowo,
- przeciwzapalnie,
- antybakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- wzmacniająco.
Tak pozbędziesz się kaszlu domowymi sposobami. Te naturalne środki naprawdę działają
Kaszel to wynik infekcji oddechowej albo podrażnienia dróg oddechowych. W żadnym wypadku nie należy go ignorować, bo obciąża serce i mięśnie! Jest też męczący i utrudnia funkcjonowanie. Przy kaszlu do...