Spis treści
Domowa nalewka z anginki. Przepis na nalewkę z geranium
Anginka, a tak naprawdę pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens), to popularna roślina, która często uprawiana jest jako ozdobna roślina doniczkowa, ponieważ charakteryzuje się niezwykłym aromatem. Roślina ta znana jest również pod nazwą: geranium, cytrynka, grypka, ruzyndla i anginowiec. W medycynie ludowej ziele pelargonii pachnącej wykorzystuję do przygotowania naparów, odwarów, nalewek „dla zdrowotności”, a także domowych maści o szerokim spektrum działania.
Dowiedz się: Jak uprawiać anginkę w doniczce?
Zrobienie nalewki z geranium jest niezwykle proste i wymaga tylko kilku ogólnodostępnych produktów. Liście anginki powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, a najlepiej z roślin uprawianych samodzielnie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że są bez dodatku wspomagaczy wzrostu lub sztucznych środków ochrony roślin.
Składniki na nalewkę z anginki:
- 15-20 świeżych liści anginki lub 35 g suszonego ziela,
- 750 ml spirytusu nalewkowego o 60-70 proc. zaw. alk.
Jak przygotować nalewkę z geranium?
Przygotowanie krok po kroku:
- Świeże liście lub suszone ziele anginki wsypać do wyparzonego wcześniej słoika, zalać alkoholem i zakręcić.
- Całość dokładnie wymieszać i odstawić w ciemne miejsce na minimum 2 tygodnie, pamiętając o codziennym zamieszaniu słoikiem.
- Nalewkę przecedzić przez gęste sito lub gazę złożoną na kilka warstw, a z ziela wycisnąć jak najwięcej płynu.
- Przelać do szklanych butelek, zakręcić i odstawić na kolejne 14 dni.
- Po tym czasie ziołowa nalewka z geranium jest gotowa do spożycia.
Niektórzy do domowej nalewki z pelargonii pachnącej dodają również suszone kwiaty lawendy, dzięki czemu zyskuje ona niepowtarzalny smak i aromat, a także cenne właściwości zdrowotne.
Na gardło... anginka, czyli lekarstwo z parapetów naszych babć. Jak ją stosować?
Anginka to roślina doniczkowa o charakterystycznym zapachu, mająca wiele prozdrowotnych właściwości. Znana również jako geranium, cytrynka lub anginowiec, roślina używana była w celu łagodzenia objawó...
Właściwości lecznicze nalewki z geranium. Na co pomaga nalewka z anginki?
Ziele pelargonii pachnącej ma wiele zastosować, a przede wszystkim, jak wskazuje jej potoczna nazwa, anginka pomaga przy anginie i zapaleniu gardła. Pogniecione liście geranium można również włożyć do ucha, dzięki czemu zmniejszy się stan zapalny, natomiast rzucie świeżych liści może przynieść ulgę w przypadku aft i pleśniawek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Jak podaje dr Henryk Różański, ceniony fitoterapeuta nalewka z anginki wykazuje szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Najcenniejszym jej składnikiem jest olejek eteryczny, który składa się z cytronelolu, linalolu, mentonu i geraniolu. To właśnie ten ostatni związek odpowiada za charakterystyczny zapach i smak anginki. Należy on do silnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, zmniejszają stan zapalny, a także spowalniają proces starzenia się komórek. W licznych badaniach naukowych dowiedziono także, że geraniol działa przeciwnowotworowo, a także chroni komórki wielu narządów, w tym wątroby, serca i mózgu.
Obecny w tej ziołowej miksturze kwas walerianowy wykazuje silne działanie uspokajające, dlatego nalewka z geranium polecana jest w przypadku przewlekłego stresu, stanów lękowych i przemęczenia.
Natomiast garbniki obkurczają naczynia krwionośne i zwiększają wchłanianie wody w jelitach, dzięki czemu w łagodny sposób wspierają leczenie zatruć pokarmowych, których objawem są uporczywe biegunki. Warto także wspomnieć o gorzkich substancjach roślinnych, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego, żółci i soków trzustkowych, co korzystnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu i łagodzenie objawów niestrawności.
Nalewka anginkowa wykazuje szerokie spektrum działania, w tym m.in. :
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwpasożytnicze,
- hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
- przeciwbólowe,
- lekko znieczulające,
- dezynfekujące,
- przeciwłojotokowe, czyli zmniejsza ilość wydzielanego w skórze sebum,
- odprężające,
- uspokajające,
- przeciwdepresyjne.
Fitoterapeuci podkreślają, że nalewka z geranium wykazuje działanie nasenne, dlatego może być stosowana w bezsenności lub u osób, które mają problemy z zasypianiem.
Na jakie dolegliwości pomaga nalewka z anginki? Eksperci medycyny naturalnej sugerują, że może ona wspierać leczenie:
- przeziębienia,
- grypy,
- spadku odporności,
- zapalenia gardła,
- anginy,
- zapalenia ucha – wacik namoczyć nalewką i włożyć delikatnie do ucha na 15 minut,
- przewlekłego stresu,
- stanów lękowych,
- depresji,
- depresji sezonowej,
- umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi,
- reumatyzmu,
- dny moczanowej,
- bolesnego miesiączkowania.
Dodatkowo nalewkę z geranium można stosować jako nasączenie do okładów, które warto przykładać w miejsca dotknięte obrzękami lub cellulitem. Fitoterapeuci zalecają również rozcieńczyć łyżkę nalewki w 100 ml wody i tak przygotowanym tonikiem kosmetycznym przemywać skórę dotkniętą trądzikiem lub wypryskami.
Nalewki na wzmocnienie organizmu. Sprawdź ich właściwości zdrowotne
Nalewki od wieków stosowane były jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości zdrowotne, w tym przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wzmacniające, oczy...
Nalewka z anginki - jak stosować?
Nalewka z anginki to ziołowa mikstura o szerokim spektrum działania. Może być stosowana w przypadku pojawienia się dolegliwości lub jako element profilaktyki chorobowej. Dawka lecznicza tego zdrowotnego trunku wynosi maksymalnie 50 ml dziennie.
Fitoterapeuci podkreślają, że ze względu na działanie usypiające, nalewkę z geranium zaleca się pić wieczorem. Ten leczniczy trunek można również dodawać do herbaty lub rozcieńczać z ciepłą wodą i pić bezpośrednio po wymieszaniu.
Nalewka z geranium - przeciwwskazania
Mimo dobroczynnych właściwości nie wszyscy mogą sięgać po zdrowotną nalewkę z anginki. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się jej kobietom ciężarnym i karmiącym piersią oraz osobom poniżej 18. roku życia.
Wśród innych przeciwwskazań do stosowania nalewki z geranium można wymienić:
- alergię na geranium i inne pelargonie,
- alergię lub nietolerancję alkoholu,
- stosowanie leków, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne z alkoholem.
Nalewka z anginki może u niektórych osób wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed jej zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową.
W tym celu należy kilka kropel nalewki nałożyć na suchą skórę i odczekać 5 minut. Po tym czasie umyć rękę i obserwować, czy w ciągu 24 godz. nie wystąpią: zaczerwienienie, wysypka lub świąd. Jeśli próba uczuleniowa okaże się dodatnia, nie należy spożywać nalewki z geranium.
Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działają popularne ich rodzaje
Naturalne olejki eteryczne to nie tylko składnik pachnącej pielęgnacji ciała. Aromatyczne olejki mają też działanie prozdrowotne, zarówno przy wdychaniu, jak i stosowaniu na skórę. Zobacz, jak wspomóc...