Te zioła pozwolą zadbać o dziąsła i odkażą jamę ustną
Ból, obrzęk i krwawienie dziąseł, wrażliwość na zimne i gorące potrawy, a nawet na słone i kwaśne oraz ból gardła to główne objawy odczuwane podczas infekcji jamy ustnej. Na wrażliwą śluzówkę bardzo dobrze działają zioła, które w łagodny, ale skuteczny sposób wspomagają leczenie stanów zapalnych dziąseł, języka czy gardła.
Te zioła złagodzą infekcję w jamie ustnej! Sprawdź, które będą najskuteczniejsze.
Kiedy stosować zioła na dziąsła?
Stany zapalne w jamie ustnej zwykle związane są z chorobami zakaźnymi takimi jak przeziębienie, grypa czy angina i najczęściej wywołują je bakterie lub wirusy, a także grzyby. Objawiają się one w postaci aft, czyli niewielkich owrzodzeń na języku, podniebieniu i wewnętrznych stronach policzków. Infekcje powodują również puchnięcie, krwawienie i nadwrażliwość na dotyk, przez co utrudniają jedzenie i picie. Mogą również być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Zobacz też:
Najczęstsze przyczyny chorób jamy ustnej i dziąseł to:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- próchnica zębów,
- odkładanie się kamienia nazębnego,
- brak wizyt kontrolnych u stomatologa,
- wady zgryzu,
- niewłaściwa dieta, a zwłaszcza niedobory witamin,
- nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.
Zaniedbania w obrębie higieny i zdrowych nawyków jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób infekcyjnych takich jak próchnica i paradontoza. Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna zębów, która prowadzi do demineralizacji, czyli odwapnienia tkanek zęba, a w konsekwencji ubytków, a nawet utraty zęba.
Natomiast paradontoza jest chorobą dziąseł, a dokładniej przyzębia, czyli wszystkich struktur wokół zęba, które utrzymują go w jamie ustnej. Objawia się m.in. krwawieniem dziąseł i prowadzi do ich osłabienia, obluzowania się i rozchwiania zębów, stanowiąc główną przyczynę utraty uzębienia. Jej rozwój można zahamować lub nie dopuścić do jego wystąpienia, stosując naturalne metody takie jak ziołowe płukanki do jamy ustnej i gardła. Można je również używać profilaktycznie, aby zapobiegać próchnicy i paradontozie oraz odświeżyć oddech. Zioła działają bowiem przeciwzapalnie, ściągająco i odkażająco.