Spis treści
Epidemia raka jelita grubego. Liczba chorych rośnie
Rak jelita grubego to jeden z trzech najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie – wynika z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC). Każdego roku odnotowuje się około 2 miliony nowych zachorowań i aż 900 tysięcy zgonów. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest późna diagnoza.
Dr Michael Cecchini, współdyrektor Programu Raka Jelita Grubego w Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego i onkolog medyczny w Yale Cancer Center, zauważa, że liczba przypadków raka jelita grubego wśród osób poniżej 50. roku życia wzrasta od lat 90. ubiegłego wieku.
Chociaż dokładny powód tego wzrostu pozostaje nieznany, eksperci sugerują, że może to być związane z naszym stylem życia i środowiskiem. Dlatego tak ważne jest, aby zachować czujność i obserwować swój organizm.
Jak wygląda kupa przy raku jelita grubego?
W rozpoznaniu raka jelita grubego kluczowa jest znajomość objawów. Ostatnio w mediach społecznościowych szerokim echem odbił się jeden z nich: cienki jak ołówek stolec.
Jedna z użytkowniczek TikToka podzieliła się swoją historią. Kobieta zauważyła, że jej stolce stały się cieńsze niż zwykle, a oprócz tego towarzyszyły im inne niepokojące objawy, takie jak niewyjaśniona utrata wagi i biegunka.
Początkowo myślała, że ma do czynienia z zespołem jelita drażliwego, dlatego nie udała się do lekarza od razu. Gdy jednak w końcu to zrobiła, okazało się, że ma raka okrężnicy w czwartym stadium. Eksperci wyjaśniają, dlaczego ten objaw może być alarmujący.
Taki stolec to znak ostrzegawczy. Zwróć na to uwagę
Dr Cecchini mówi, że lekarze czasami widzą pacjentów, których „stolce są znacznie cieńsze lub mają grubość i rozmiar ołówka, co jest opisem, który będą mieli niektórzy pacjenci z rakiem jelita grubego”. Jak wyjaśnia, dzieje się tak zwykle wtedy, gdy guzy są obecne w pobliżu końca okrężnicy lub jeśli pokrywają całe wnętrze okrężnicy, co powoduje zwężenie przechodzącego stolca.
Jak powinien wyglądać zdrowy stolec? Zazwyczaj powinien mieć kształt kiełbasy, być długi i wychodzić jako jeden kawałek lub kilka mniejszych części. Dr Jeffrey Dueker, gastroenterolog w UPMC i profesor na University of Pittsburgh School of Medicine, podkreśla, że najbardziej niepokojącą rzeczą w przypadku cienkich stolców jest to, że są one nową, trwałą zmianą.
Według dr Duekera każda zauważalna zmiana w nawykach jelitowych powinna być traktowana jako potencjalny znak ostrzegawczy. Dotyczy to nie tylko zmian w kształcie lub konsystencji stolca, ale także częstotliwości wypróżnień. Choć cienki stolec nie jest powszechnym objawem raka jelita grubego, gdy występuje, może wskazywać na poważny problem.
Bardziej powszechne objawy jelita grubego to m.in.:
krew w stolcu,
niezamierzona utrata masy ciała.
Warto dodać, że w niektórych przypadkach raka jelita grubego mogą nie wykazywać żadnych objawów.
Widzisz niepokojące objawy? Zgłoś się do lekarza!
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak krew w stolcu, przewlekły ból brzucha, zmiana w wypróżnianiu lub niewyjaśniona utrata wagi, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
– U młodszych osób bardzo łatwo jest pomyśleć: „Och, to tylko hemoroidy” lub coś w tym rodzaju... i może tak być, ale te rzeczy mogą również współistnieć – mówi dr Cecchini.
Regularne badania przesiewowe są najlepszym sposobem na wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium. Kolonoskopia lub testy oparte na stolcu to najczęstsze metody badania. Warto porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, które z badań będą odpowiednie dla ciebie.
Zaleca się, aby badania przesiewowe zaczynały się w wieku 50 lat, jednak osoby z wyższym ryzykiem, np. mające rodzinne przypadki raka jelita grubego lub cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit, powinny zacząć je robić nawet 10 lat wcześniej.
Źródła:
The 1 Unexpected Sign Of Colon Cancer, According To Doctors HuffPost
What are the different types of poop? Medical News Today
