Pijesz kawę i bierzesz te witaminy? Mogą nie zadziałać. Przez kofeinę możesz mieć niedobory witamin i składników mineralnych

Monika Góralska
Kawa wypijana razem z posiłkiem, a także niedługo po lub przed przyjęciem suplementów z witaminami może zakłócać ich wchłanianie.
Kawa wypijana razem z posiłkiem, a także niedługo po lub przed przyjęciem suplementów z witaminami może zakłócać ich wchłanianie. freepik.com
Poranna filiżanka kawy to zastrzyk energii dla wielu osób. Jednak, gdy pijesz kawę tuż przed lub zaraz po posiłku może ona zakłócać wchłanianie witamin z jedzenia i suplementów diety. Jeśli więc przyjmujesz witaminy z powodu zmęczenia, na mocne kości czy odporność, sprawdź, które z nich mogą nie działać przez kofeinę zawartą w kawie. Może ona nawet doprowadzić do niedoborów witamin, dlatego lepiej ogranicz ilość wypijanych filiżanek.

Spis treści

Pijesz kawę i bierzesz te witaminy? Mogą nie zadziałać

Kawa to lubiany przez większość osób napój, który pobudza do działania, poprawia pamięć i koncentrację oraz nastrój. Jednak wiele badań wykazało, że takie działanie ma tylko wtedy, gdy jest spożywana w niewielkich ilościach. Zbyt duża dawka kofeiny zawartej w wypijanej przez nas kawie może powodować bezsenność, rozdrażnienie, wzmagać odczuwanie lęku i zmęczenia, a także podwyższać ciśnienie krwi. Bezpieczna dawka to 400 mg kofeiny dziennie, czyli maksymalnie ok. 4-5 filiżanek.

Kawa wypijana razem z posiłkiem, a także niedługo po lub przed przyjęciem suplementów z witaminami może zakłócać ich wchłanianie.
Kawa wypijana razem z posiłkiem, a także niedługo po lub przed przyjęciem suplementów z witaminami może zakłócać ich wchłanianie.
freepik.com

Oprócz niebezpiecznych skutków przedawkowania zagrożenie, jakie niesie ze sobą picie kawy to także problem z wchłanianiem się witamin do krwiobiegu. Kawa bowiem zaburza przyswajanie niektórych składników odżywczych, w tym witamin, a także może wchodzić w interakcje z lekami. Może więc spowodować, że przyjmowane suplementy diety lub leki nie będą działać, a nawet doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych.

Czy można łączyć witaminę D z kawą? Tak picie kawy wpływa na twoje kości

Kofeina może zaburzać wchłanianie witaminy D, dlatego lepiej nie łączyć tej witaminy z kawą. Badanie opublikowane w „Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology” wykazało, że ​​wyższe poziomy kofeiny prowadzą do większych zakłóceń wchłaniania witaminy D. Eksperci stwierdzili, że jest to spowodowane tym, że kofeina zmniejsza ilość receptorów witaminy D na osteoblastach, komórkach odpowiedzialnych za produkcję kości. Witamina D jest bowiem niezbędna do przyswajania się wapnia i fosforu, które wspierają proces mineralizacji kości. Niski poziom witaminy D może prowadzić do osteoporozy.

Kawa wpływa więc równocześnie na przyswajanie wapnia. Badanie opublikowane w „Osteoporosis International” wykazało, że wypicie zaledwie jednej filiżanki kawy może nieznacznie zmniejszyć wchłanianie wapnia i zwiększyć utratę wapnia z moczem ze względu na jej działanie moczopędne.

Natomiast badanie z udziałem kobiet po menopauzie, opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition” wykazało, że osoby spożywające mało mleka lub wapnia, które piją dwie lub więcej filiżanek kawy dziennie, mogą doświadczyć utraty masy kostnej.

Natomiast duże badanie przeprowadzone przez naukowców z Norwegii na grupie 20 tys. kobiet wykazało, że picie 9 lub więcej filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko złamań kości. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest przedawkowanie kofeiny. Jest ona zawarta także w napojach typu cola. Potwierdza to badanie przeprowadzone na starszych kobietach, które piły colę codziennie. Miały one niższą gęstość mineralną kości w porównaniu do tych, które piły ją rzadziej niż raz w miesiącu.

Ogranicz picie kawy jeśli przyjmujesz żelazo

Kawa wpływa także na wchłanianie żelaza, więc jeśli przyjmujesz suplementy żelaza z powodu anemii czy niedoborów żelaza ogranicz picie kawy. Badanie wykazało, że filiżanka kawy zmniejszyła wchłanianie żelaza z hamburgera o 39 proc. Okazało się także, że im mocniejsza kawa, tym bardziej ogranicza ona wchłanianie się żelaza do krwiobiegu. Co więcej, z badania wynika, że picie kawy godzinę przed posiłkiem nie zmniejsza wchłaniania żelaza. Jednak picie kawy w trakcie posiłku lub godzinę po nim już tak.

Jeśli więc przyjmujesz witaminy na takie problemy jak zmęczenie czy zdrowie kości ogranicz spożycie kofeiny, szczególnie jeśli pijesz więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie lub często spożywasz napoje typu cola. Aby mieć pewność, że nie masz niedoborów skonsultuj się z lekarzem i zbada poziom witamin w swoim organizmie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia