Spis treści
Jak można pomóc sobie samemu w przypadku zadławienia?
Dławienie się to przerażająca perspektywa – zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie. Brak natychmiastowej pomocy może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego warto wiedzieć, jak działać w takiej sytuacji. Kiedy osoba się dławi, tlen nie może dostać się do dróg oddechowych i dotrzeć do ważnych narządów, takich jak mózg. Lekarze twierdzą, że może to zabić w ciągu zaledwie czterech minut.
Dr Apla Kumar, lekarka pierwszego kontaktu, w swoim nagraniu na Instagramie podkreśliła, że pierwszym krokiem – jeśli masz możliwość – powinno być wybranie numeru alarmowego 999 i włączenie głośnika, aby móc słyszeć instrukcje ratowników, nie przerywając działań ratunkowych.
Następnie lekarka zaleca próbę usunięcia przeszkody poprzez silne kaszlnięcie. Jeśli to nie przynosi efektu, należy wykonać samodzielny chwyt Heimlicha.
Chwyt Heimlicha na sobie – instrukcja krok po kroku
Myśl o dławieniu się może być przerażająca, ale warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Zadławienie się może odciąć dopływ tlenu do mózgu i innych kluczowych organów, dlatego szybka reakcja ma kluczowe znaczenie. Znajomość tych prostych technik może uratować życie – zarówno twoje, jak i twoich bliskich.
Jak wykonać chwyt Heimlicha na sobie?
Ułóż dłonie – zaciśnij pięść i umieść ją tuż nad pępkiem, kciukiem skierowanym do wewnątrz. Drugą ręką chwyć pięść.
Wykonaj szybkie pchnięcia – mocno i energicznie wypychaj pięść w górę, powtarzając ruch do momentu usunięcia przeszkody.
Alternatywna metoda – jeśli nie masz siły wykonać pchnięć rękami, możesz oprzeć brzuch o stabilny przedmiot, np. oparcie krzesła lub blat, i dociskać się do niego z dużą siłą.
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, w których eksperci połykali czujniki monitorujące skuteczność tego manewru, potwierdziły, że samodzielna wersja chwytu Heimlicha działa równie skutecznie, co ta wykonywana przez inną osobę.
Po udanej interwencji warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ silne pchnięcia mogą prowadzić do urazów, takich jak złamania żeber czy uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Źródło: Choking alone can be terrifying! Instagram 360wellnessdoctor
