Spis treści
Lek na otyłość i nadwagę w końcu dostępny w Polsce. Kto może stosować Wegovy?
Nazywany „najbardziej wyczekiwanym lekiem 2023 roku” Wegovy to nowatorski lek na otyłość i nadwagę. Do tej pory był dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Norwegii. Lek stał się bardzo popularny przez amerykańskich celebrytów, którzy stosowali Wegovy (obok Ozempicu).
Pod koniec września 2023 roku produkt medyczny na otyłość i nadwagę stał się dostępny także w Polsce. Do tej pory jedynym lekiem na otyłość podawanym w zastrzyku, który można było dostać w naszym kraju, była Saxenda (liraglutyd).
Sprawdź: Ozempikowa pupa. Kolejny efekt uboczny leku na cukrzycę i odchudzanie
Wegovy może być stosowany przez osoby dorosłe z wartością BMI, która jest równa lub większa od 30 kg/m2 (otyłość) lub osoby dorosłe z wartością BMI większą lub równą 27 kg/m2 (nadwaga), u których występuje przynajmniej jedno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała, np.:
- stan cukrzycowy lub cukrzyca,
- wysokie ciśnienie krwi,
- obturacyjny bezdech senny,
- dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu),
- choroba sercowo-naczyniowa (przebyty zawał serca, udar mózgu, schorzenia naczyń krwionośnych).
Jak działa Wegovy? Jak często trzeba go przyjmować?
Wegovy to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera substancję czynną semaglutyd (2,4 mg). To substancja, która przypomina naturalnie występujący hormon – glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) – który jest uwalniany w jelitach po posiłku.
Czytaj też: Lek typu „koń trojański” skutecznie odchudza. Możesz schudnąć nawet dwa razy więcej niż dotychczas
Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu, które odgrywają ważną rolę w regulacji ilości i stężenia glukozy we krwi. Co ważne, lek jest sprzedawany w dawce 1 mg. Wedle zaleceń zamieszczonych w ulotce początkowa dawka powinna wynosić 0,25 mg. Zastrzyk pod skórę wykonuje się raz w tygodniu. Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia według producenta to ramię, udo i brzuch.
Zobacz też: Otyłość przez bakterie? Naukowcy odkryli mikroorganizmy, które mogą powodować tycie
Producent podkreśla, że „lek Wegovy jest stosowany łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu zmniejszenia masy ciała oraz utrzymania masy ciała pod kontrolą”. Jak czytamy w ulotce, Wegovy „działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu”. Ma to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia oraz zmniejszeniu masy ciała.
Berberyna na odchudzanie. To wcale nie „naturalny Ozempic”!
Berberyna to związek pozyskiwany z berberysu, nazwany „naturalnym Ozempikiem”. W ten sposób porównuje się go do leku na cukrzycę, który robi furorę jako środek na odchudzanie. Badania pokazują, że ani...
Czy Wegovy to lek na receptę? Ile kosztuje lek na otyłość i nadwagę?
Wegovy to lek wydawany na receptę. Może zostać przepisany przez:
- lekarza,
- pielęgniarkę (tylko w ramach kontynuacji leczenia),
- farmaceutę (w przypadku zagrożenia życia)
Jak wynika z informacji dostępnych w serwisie gdziepolek.pl, aktualnie jest dostępny w niewielkiej liczbie aptek. Cena opakowania Wegovego, które zawiera cztery zastrzyki, to 1194,99 do 2174,82 zł.
Znany lek uspokajający i nasenny kupisz bez recepty
Znany lek, który stosuje się m.in. w zaburzeniach snu, można już dostać bez recepty. Jeszcze do niedawna był wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Produkt leczniczy o działaniu nasennym i uspokajając...
Kto nie powinien stosować leku Wegovy?
Choć Wegovy to „najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku”, to należy zwrócić uwagę kto i kiedy nie powinien go przyjmować. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Wegovy nie może być stosowany przez osoby, które mają uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Wegovy nie powinny przyjmować osoby, które:
- stosują inne produkty wspomagające utratę masy ciała,
- chorują na cukrzycę typu 1,
- mają znacznie zmniejszoną czynność nerek,
- mają znacznie zmniejszoną czynność wątroby,
- mają ciężką niewydolność serca,
- mają cukrzycową chorobę oczu (retinopatia).
Producent podkreśla też, że istnieje ograniczone doświadczenie w stosowaniu leku Wegovy u pacjentów, którzy skończyli 75 lat, mają zaburzenia wątroby i ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powodujące opóźnione opróżnianie żołądka (gastropareza) lub u których występuje nieswoiste zapalenie jelit.
Bierzesz leki bez recepty? Nie popełniaj tych błędów
Leki bez recepty są łatwo dostępne, można je kupić w każdej aptece, a nawet w sklepie spożywczym czy przez internet. Z tego powodu często po nie sięgamy i nierzadko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że...
Źródła:
- Wegovy (semaglutyd) European Medicines Agency
- Wegovy serwis Gdzie po lek