Czym są leki bez recepty?
Leki bez recepty, leki OTC (ang. over the counter, czyli „na ladzie”) to leki, które można kupić bez recepty. Są one niezwykle popularne ze względu na łatwą dostępność i niską cenę – można je kupić w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej za niewielkie pieniądze. Dodatkowo reklamy farmaceutyków, w których często aktorzy przebrani za lekarzy przekonują o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania danego leku sprawiają, że konsumenci chętniej po nie sięgają.
Zobacz także: Przed zastosowaniem leków, nawet tych bez recepty, zawsze zapoznaj się z treścią ulotki i stosuj je według zaleceń lekarza.
Leki bez recepty to m.in.:
- przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (np. ibuprofren, paracetamol),
- przeciwbakteryjne (np. furagina),
- przeciwalergiczne (antyhistaminowe),
- inhibitory pompy protonowej, stosowane w leczeniu np. zgagi (omeprazol),
- krople, tabletki i inne środki na kaszel,
- pastylki czy spraye na ból gardła,
- substancje nasenne,
- substancje wspomagające układ krążenia,
- preparaty ziołowe.
Leki OTC mogą być stosowane do złagodzenia niezbyt nasilonych dolegliwości, mogą być również stosowane równocześnie z lekami na receptę, wspomagająco przy leczeniu poważniejszych schorzeń. Jednak często ze względu na łatwą dostępność są one stosowane niewłaściwie, przez co nie tylko nie pomagają, ale mogą też zaszkodzić.
Bierzesz leki bez recepty? Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy podczas ich stosowania i nie popełniaj ich!
Jakie skutki uboczne mogą mieć leki bez recepty?
Narodowy Instytut Leków przestrzega, że Polacy kupują coraz więcej leków bez recepty i suplementów diety. Niewłaściwe przyjmowanie leków OTC bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne, ponieważ tak samo jak leki na receptę mogą one powodować szereg skutków ubocznych.
Aby temu zapobiec ,należy ograniczyć ich stosowanie do minimum. Warto też zaopatrzyć się w segregator na leki z podziałką na pory dnia (rano, południe, wieczór), dzięki któremu w łatwy sposób będziemy kontrolować przyjmowanie leków i dawkować je w odpowiednich ilościach oraz o właściwej porze. W ten sposób unikniemy przyjęcia podwójnej dawki lub pominięcia jej.
Przed każdym zastosowaniem leku warto również skonsultować się z lekarzem. Można także zapytać farmaceutę w aptece, który doradzi jaki lek, a także w jakiej dawce będzie odpowiedni do przedstawionych mu przez nas dolegliwości. Podczas kupowania leków nie należy również sugerować się reklamą produktu.
Stosujesz leki bez recepty? Nie popełniaj tych błedów!
Bądź zawsze w formie
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?