Spis treści
Problem z dostępnością leku na otyłość oraz innych leków
Na początku stycznia informowaliśmy o trudnościach z dostępnością aż 216 leków, które znalazły się na tzw. liście antywywozowej publikowanej co miesiąc przez Ministerstwo Zdrowia. Umieszczane są na niej produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski i tym samym objęte zakazem wywozu poza granice kraju.
Na styczniowej liście znalazły się m.in.:
- leki na cukrzycę,
- leki przeciwzakrzepowe,
- leki na astmę,
- leki przeciwpsychotyczne,
- leki przeciwpadaczkowe,
- leki wspomagające trawienie.
Obecnie dołącza do nich także lek Saxenda stosowany u osób z otyłością i znaczną nadwagą. Jest on dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Obecnie ma go jedynie ok. 20 proc. aptek w całej Polsce.
Czytaj również: Do aptek wracają dwa leki na odchudzanie i cukrzycę. Czy to koniec problemów z ich dostępnością? Sprawdź, czy je przyjmujesz
Dowiedz się także na temat:
Leku Saxenda możesz nie dostać w swojej aptece
Portal gdziepolek.pl informuje, że lek Saxenda obecnie jest dostępny tylko w co piątej aptece w naszym kraju. O problemach z dostępnością swojego wyrobu poinformował sam producent, firma Novo Nordisk.
Od producenta otrzymaliśmy informację, że w najbliższym czasie mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku Saxenda, jednak dostawy będą odbywać się regularnie. Producent zaleca pacjentom, aby monitorowali zmieniające się zapasy w aptekach lub skontaktowali się ze swoim lekarzem – czytamy na stronie gdziepolek.pl.
Czytaj także: Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece? Gdzie go kupić, gdy nie ma zamienników? Wypróbuj te wskazówki lub zgłoś brak leku
Producent nie podaje, czy powodem takiej sytuacji jest zmniejszenie produkcji leku, czy może zwiększone zapotrzebowanie wśród pacjentów. Nie wiadomo również, kiedy lek będzie w pełni dostępny.
Jak działa lek Saxenda?
Lek Saxenda ma postać roztworu do wstrzykiwań i stosuje się go u młodzieży powyżej 12. roku życia oraz u dorosłych chorujących na otyłość lub ze znaczną nadwagą w celu redukcji masy ciała.
Saxenda zawiera liraglutyd, który naśladuje ludzki hormon GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1) wydzielany w jelitach po posiłku. Liraglutyd oddziałuje na receptory w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości. Lek zmniejsza więc apetyt i wydłuża uczucie sytości, ponieważ opóźnia opróżnianie żołądka. Dzięki temu u osób z nadwagą i otyłością następuje stopniowe zmniejszenie masy ciała i redukcja poziomu tkanki tłuszczowej.
Zobacz także: W aptekach może brakować insuliny, leków przeciwbólowych i na astmę. 269 pozycji na najnowszej liście z zakazem wywozu z kraju
Należy jednak pamiętać, że taki efekt daje połączenie stosowania leku Saxenda z niskokaloryczną dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Lek nasila także wydzielanie insuliny z komórek trzustki, dzięki czemu obniża stężenia glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę typu 2.