Bierzesz ten lek? Możesz nie dostać go w swojej aptece. Kończą się zapasy leku na otyłość. Producent informuje o czasowych utrudnieniach

Monika Góralska
Monika Góralska
Lek na otyłość Saxenda posiada jedynie 20 proc. aptek w całej Polsce.
Lek na otyłość Saxenda posiada jedynie 20 proc. aptek w całej Polsce. vizualni/123rf.com
Zmniejszają się zapasy leku stosowanego przez chorujących na otyłość oraz osoby ze znaczną nadwagą. Lek Saxenda, który zmniejsza apetyt i redukuje masę ciała, dostępny jest obecnie tylko w co piątej aptece. Producent informuje o czasowych utrudnieniach w dostępie do swojego wyrobu. Nie podaje on jednak przyczyny takiej sytuacji. Kiedy lek będzie w pełni dostępny?

Spis treści

Problem z dostępnością leku na otyłość oraz innych leków

Na początku stycznia informowaliśmy o trudnościach z dostępnością aż 216 leków, które znalazły się na tzw. liście antywywozowej publikowanej co miesiąc przez Ministerstwo Zdrowia. Umieszczane są na niej produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski i tym samym objęte zakazem wywozu poza granice kraju.

Na styczniowej liście znalazły się m.in.:

  • leki na cukrzycę,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • leki na astmę,
  • leki przeciwpsychotyczne,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki wspomagające trawienie.

Obecnie dołącza do nich także lek Saxenda stosowany u osób z otyłością i znaczną nadwagą. Jest on dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Obecnie ma go jedynie ok. 20 proc. aptek w całej Polsce.

Dowiedz się także na temat:

Leku Saxenda możesz nie dostać w swojej aptece

Portal gdziepolek.pl informuje, że lek Saxenda obecnie jest dostępny tylko w co piątej aptece w naszym kraju. O problemach z dostępnością swojego wyrobu poinformował sam producent, firma Novo Nordisk.

Od producenta otrzymaliśmy informację, że w najbliższym czasie mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku Saxenda, jednak dostawy będą odbywać się regularnie. Producent zaleca pacjentom, aby monitorowali zmieniające się zapasy w aptekach lub skontaktowali się ze swoim lekarzem – czytamy na stronie gdziepolek.pl.

Czytaj także: Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece? Gdzie go kupić, gdy nie ma zamienników? Wypróbuj te wskazówki lub zgłoś brak leku

Producent nie podaje, czy powodem takiej sytuacji jest zmniejszenie produkcji leku, czy może zwiększone zapotrzebowanie wśród pacjentów. Nie wiadomo również, kiedy lek będzie w pełni dostępny.

Jak działa lek Saxenda?

Lek Saxenda ma postać roztworu do wstrzykiwań i stosuje się go u młodzieży powyżej 12. roku życia oraz u dorosłych chorujących na otyłość lub ze znaczną nadwagą w celu redukcji masy ciała.

Saxenda zawiera liraglutyd, który naśladuje ludzki hormon GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1) wydzielany w jelitach po posiłku. Liraglutyd oddziałuje na receptory w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości. Lek zmniejsza więc apetyt i wydłuża uczucie sytości, ponieważ opóźnia opróżnianie żołądka. Dzięki temu u osób z nadwagą i otyłością następuje stopniowe zmniejszenie masy ciała i redukcja poziomu tkanki tłuszczowej.

Zobacz także: W aptekach może brakować insuliny, leków przeciwbólowych i na astmę. 269 pozycji na najnowszej liście z zakazem wywozu z kraju

Należy jednak pamiętać, że taki efekt daje połączenie stosowania leku Saxenda z niskokaloryczną dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Lek nasila także wydzielanie insuliny z komórek trzustki, dzięki czemu obniża stężenia glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia