Ozempikowa pupa – kolejny efekt uboczny leku. Po wypadaniu włosów i zmarszczkach to problem, który spędza kobietom sen z powiek

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cudowny lek na odchudzanie wcale nie jest tak wspaniały, jak zachwalają go w Internecie. Szybkości redukcji wagi dorównuje tylko liczba zagrożeń i skutków ubocznych, obserwowanych przez pacjentów w codziennym życiu. Po łysieniu i zapadaniu się twarzy słynne stają się skutki dla dolnej części ciała.

Spis treści

Lek na odchudzanie dla cukrzyków i otyłych – kolejne problemy

Semaglutyd to lek na odchudzanie dla cukrzyków i otyłych, który występuje w dwóch produktach. Słynny Ozempic przeznaczony jest dla diabetyków, natomiast Wegovy można stosować u otyłych. Preparat wstrzykiwany raz na tydzień zapewnia spektakularne efekty utraty wagi – i równie uderzające efekty uboczne.

Efekty uboczne odchudzania się lekami z semaglutydem mogą obejmować znaczne zmiany w ciele
Efekty uboczne odchudzania się lekami z semaglutydem mogą obejmować znaczne zmiany w ciele
Rattankun Thongbun/Getty Images

Przybywa doniesień o ciężkich przypadkach wypadania włosów, gdy kosmyki z głowy wychodzą dosłownie garściami. Kilkumiesięczna kuracja odchudzająca przed wielkim wydarzeniem typu ślub może więc nie zakończyć się dobrze.

Kwestią łysienia od semaglutydu zajmuje się obecnie amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Mówi się m.in. o tym, że przyczyną jest wzrost poziomu hormonu stresu – kortyzolu we krwi i/lub zmiany w funkcjonowaniu tarczycy.

Przybywa też niepokojących doniesień na temat wyglądu skóry. Choć żaden w tych objawów nie jest rozpoznawany jako oficjalny skutek uboczny leczenia, stanowi naturalne następstwo gwałtownych zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas kuracji.

Nowy „zastrzyk na cukrzycę i odchudzanie” skuteczniejszy niż Ozempic

Nowy „zastrzyk na cukrzycę i odchudzanie” skuteczniejszy niż Ozempic

„Zastrzyki na odchudzanie” cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przybywa nowych leków. W rzeczywistości są przeznaczone dla chorych na cukrzycę i dostępne na receptę głównie w tym wskazaniu, al...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Co się dzieje z twarzą po Ozempic?

Przyjmowanie semaglutydu powoduje szybką utratę tkanki tłuszczowej, która znajduje się w oczywistych magazynach na brzuchu czy udach, ale także m.in. pod skórą. Efektem jej ubywania to postarzała, zapadająca się twarz (nota bene nazywana twarzą ozempikową).

Semaglutyd naśladuje w ciele działanie białka o nazwie GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1). Aktywuje receptory GLP-1, co zwiększa wydzielanie insuliny umożliwiającej wykorzystanie glukozy z krwi. Jednocześnie osłabia uczucie głodu i apetyt, wydłużając odczuwanie sytości. Skutkiem jest szybkie chudnięcie z jego negatywnymi efektami.

Przy szybkim chudnięciu skóra nie ma dosłownie czasu, by dostosować się do zmian. Staje się więc luźna lub wręcz obwisła. Dotyczy to także miejsc takich, jak pośladki.

Jakie zabiegi pomagają na konkretne zmarszczki? Zobacz, co rzeczywiście działa

Jakie zabiegi pomagają na konkretne zmarszczki? Zobacz, co rzeczywiście działa

Nazwy zmarszczek na twarzy mogą wydawać się humorystyczne, bo nawiązują do różnych postaci czy zwierząt. To jednak nic śmiesznego, bo wyraźnie szpecą twarz i odejmują pewności siebie. Wyjaśniamy, dlac...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Wegovy i Ozempic – skutki uboczne to także znikająca pupa

Kobiety przyjmujące leki z semaglutydem takie, jak Ozempic czy Wegovy, donoszą o nowym niepokojącym skutku ubocznym leczenia. Nawet przy utracie 20 kg mówią o całkowitym zaniku pupy, a nawet powstaniu w jej miejscu zwisającego fałdu skóry.

Pośladki kobiet skurczyły się do takiego stopnia, że czują każdą kość, siedząc. Nie są też w stanie kupić dobrych dżinsów czy kostiumu kąpielowego, a nawet zaczynają zakrywać tę część ciała długimi ubraniami.

Zastrzyki na cukrzycę to nie wszystko. Tak zwiększysz skuteczność leczenia

Zastrzyki na cukrzycę to nie wszystko. Tak zwiększysz skuteczność leczenia

Leki na cukrzycę w zastrzykach mogą działać jeszcze skuteczniej. Pacjenci uzyskują lepszą kontrolę choroby dzięki rozwiązaniu, które jest stosowane od lat. Efekt? Mniej powikłań i zniszczeń w organizm...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Skąd efekt płaskiej, niewidocznej pupy? Podczas chudnięcia traci się nie tylko tkankę tłuszczową, ale także mięśniową. Rozmiary ciała zmniejszają się, podobnie jak jędrność. Procesy rozpadu przebiegają znacznie szybciej niż synteza wzmacniających ją białek skórnych, więc kolagenu i elastyny zwyczajnie brakuje. Bez tych składników skóra traci podporę i kształt.

Środkowa warstwa skóry, która jest zbudowana z tkanki łącznej, może wrócić do siebie po łagodnej utracie wagi, jednak przy większej liczbie kilogramów nie jest to już możliwe.

Efekt „ozempikowej pupy” pojawia się częściej w tych sytuacjach:

  • bardzo szybkie chudnięcie

  • wyższa waga na początku odchudzania.

  • duża liczba straconych kilogramów,

  • starszy wiek, co oznacza mniejszą zdolność skóry do regeneracji.

W przypadku zaniku pośladów eksperci polecają ćwiczenia na pupę, m.in. takie jak przysiady i wypady z odciążeniem. Nie tylko budują one mięśnie, ale pomagają też zwiększyć grubość i jędrność skóry. Zalecają jednak cierpliwość. Jej powrót skóry normalnego wyglądu może zabrać rok lub więcej.

Pacjentkom, które nie wymagają stosowania leków w celu redukcji masy ciała, zalecają jednak tradycyjne sposoby odchudzania, które nie są obarczone tak dużym ryzykiem zdrowotnym, co semaglutyd.

Źródła:

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia