Oblicz swoje BMI i zobacz, w jakiej normie się mieści! Nadwaga, otyłość i niedowaga zwiększają ryzyko chorób!

Martyna Jaros
Nie ma na co czekać! Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści.
Nie ma na co czekać! Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści. 123RF
BMI to wskaźnik masy ciała wyrażający stosunek między indywidualną wagą ciała a wzrostem. Jego wartość jest bardzo przydatna, ponieważ informuje o tym, czy aktualna masa ciała mieści się w prawidłowym zakresie, czy też nie. W uproszczeniu niskie BMI świadczy o tym, że prawdopodobnie jemy zbyt mało, natomiast wysokie BMI, że nasza dieta zapewnia więcej kalorii, niż potrzebuje organizm. Podpowiadamy, jak obliczyć swoje BMI oraz sprawdzić, w jakiej normie się mieści.

Co oznacza skrót BMI?

BMI to skrót od angielskiej nazwy Body Mass Indeks, czyli wskaźnika/indeksu masy ciała. Wyraża stosunek między indywidualną masą ciała (w kilogramach) a wzrostem (w metrach). BMI można obliczyć dla każdego bez względu na płeć i wiek, z wyjątkiem dzieci – dla najmłodszych wykorzystuje się siatki centylowe.

Warto znać wartość swojego BMI, ponieważ wskaźnik ten informuje o tym, czy nasza indywidualna masa ciała jest prawidłowa, a zatem adekwatna do wzrostu – czy niewłaściwa, a więc zbyt niska lub zbyt wysoka.

Sprawdź też: Jak przytyć przy niedowadze?

Optymalna wartość BMI zmniejsza ryzyko zachorowania na poważne schorzenia zależne od diety. To m.in. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, miażdżyca, niewydolność nerek, nadciśnienia tętnicze i inne.

Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści!

Wady BMI, czyli wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI nie jest idealnym narzędziem, ponieważ nie dostarcza informacji odnośnie zawartości w ciele tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Należy wiedzieć, że to właśnie nadmierna ilość tłuszczu w organizmie wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie, zwiększając ryzyko rozwoju wielu współczesnych chorób. Obliczona wartość BMI tylko pośrednio wskazuje na jej możliwy nadmiar lub niedobór.

Zobacz: „Zdrowa” otyłość nie istnieje. Skraca życie bardziej, niż dotąd sądzono

Osoby z sylwetką typu skinny fat, czyli z niską zawartością tkanki mięśniowej, która jest rekompensowana tkanką tłuszczową, zgodnie z BMI mogą mieć prawidłową masę ciała. Jednak ryzyko chorób u nich jest wyższe z powodu nadmiernej ilości tłuszczu w ciele. Z drugiej strony amatorzy sportów siłowych z rozbudowaną masą mięśniową i niskim poziomem tkanki tłuszczowej, zgodnie z klasyfikacją BMI mogą mieć nadwagę. Jednak w ich przypadku masa ciała jest prawidłowa i nie podwyższa ryzyka poważnych chorób.

Szczegółowych informacji w tym zakresie dostarcza analiza składu ciała metodą bioimpedancji wykonywana za pomocą specjalnego sprzętu w gabinecie dietetyka. Badanie polega na przepływie przez ciało prądu o niskim i bezpiecznym dla człowieka natężeniu. Mięśnie, kości i woda znacznie lepiej przewodzą prąd niż tkanka tłuszczowa, ponieważ zawierają większą ilość wody. Tłuszcz stawia opór, dlatego sprzęt w łatwy sposób może odróżnić go od innych tkanek budujących ciało. Analiza składu ciała dostarcza informacji o zawartości w ciele wody, masy mięśni i tłuszczu, a także o stopniu otłuszczenia narządów wewnętrznych. Koszt badania to ok. 30-80 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rodzic

Bardzo dobrze ze jest taki ostry regulamin jak te dziewczyny wygladaja . Kiedyś tak bylo w szkolach zakas i teraz tez tak powinno zostac a nie 14 latki wymalowane ubrane jak panny lekkich obyczaji a potem co sie dzieje . Skrócić to i tyle.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia