Spis treści
Skutki uboczne leków z semaglutydem
Leki na cukrzycę coraz częściej przyjmowane są poza wskazaniami przez pacjentów chcących schudnąć, a jednym z nich jest semaglutyd. W Stanach Zjednoczonych doprowadziło to nawet do braku zawierających go produktów w aptekach i pojawienia się mało bezpiecznych zamienników. Nasila się też zjawisko ich fałszowania.
Sprawdź też: Zastrzyki na cukrzycę i odchudzanie powstały na bazie odkrycia jadu jaszczurki. Są problemy z bezpieczeństwem
Zarówno lekarze, jak i sami pacjenci, coraz częściej ostrzegają jednak przed skutkami ubocznymi terapii semaglutydem, których jest niemało. Do najbardziej znanych, takich jak nudności, wymioty i ból brzucha. Obecnie zrobiło się głośno na temat związku z przyjmowaniem leku a łysieniem.
Jak działa semaglutyd u chorych na cukrzycę?
Semaglutyd to substancja czynna będąca agonistą receptora hormonu GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1), która powoduje zwiększenie wydzielania insuliny, a zmniejszenie – glukagonu. Są to hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Związek ten obniża jej stężenie, które u osób z cukrzycą jest zbyt wysokie i przy braku leczenia prowadzi do postępujących powikłań.
Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu
Aktywny składnik jest dostępny w postaci trzech leków, takich jak dostępne w Polsce Ozempic (podawany w formie zastrzyków zwykle raz w tygodniu) czy Rybelsus przyjmowany codziennie w postaci tabletek. W kraju są one przeznaczone jedynie dla diabetyków, podczas gdy w innych krajach niektóre środki z semaglutydem można stosować w terapii otyłości.
Ozempic i wypadanie włosów
Wypadanie włosów nie jest powszechnym działaniem niepożądanym zgłaszanym w badaniach leków, jednak w przypadku jednego z nich (Wegovy, 2,4 mg semaglutydu w dawce tygodniowej) łysienie obserwowano u 3 proc. pacjentów w porównaniu z 1 proc. uczestników, którzy otrzymywali placebo. Nie wykazano go jednak przy stosowaniu leku Ozempic (2 mg na tydzień) u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Najbardziej nasilone wypadanie włosów zauważono u pacjentów stosujących podobny lek najnowszej generacji – tirzepatyd – w najwyższej dawce, wynoszącej 15 mg na tydzień. Zjawisko dotyczyło to 5,7 proc. osób i tylko 1 proc. uczestników z grupy placebo.
Zobacz też: Wypadanie włosów już nie będzie problemem. Naturalna wcierka na porost włosów wzmacnia je i regeneruje
Znacznie więcej pacjentów doświadcza utraty włosów bo operacji bariatrycznej,(do której kuracja szybko obniżająca masę ciała jest często niezbędna). Jak wynika z przeglądu 18 badań naukowych, problem dotyczy aż 57 proc. osób. Istotną jego przyczyną są niedobory składników odżywczych spowodowane zakłóceniami w trawieniu i niskokaloryczną dietą. Wypadanie włosów jest też powszechne przy szybkim chudnięciu.
Odchudzanie tym lekiem na cukrzycę postarza! Czym jest „Ozempic face”?
Eksperci ostrzegają, że stosowanie leków na cukrzycę bez wskazań medycznych może spowodować wiele szkody w organizmie, rozregulowując gospodarkę hormonalną. W przypadku semaglutydu możliwe powikłania to m.in. hipoglikemia, zapalenie trzustki, problemy z nerkami i woreczkiem żółciowym czy guzy tarczycy. Należy więc stosować go tylko wtedy, gdy to konieczne, rozważając możliwe przeciwwskazania i działania niepożądane. Dawkę należy ponadto umiejętnie zwiększać, by zminimalizować przykre objawy.
Przyjmowanie semaglutydu przez osoby odchudzające się nie tylko zmniejsza zapasy leków na rynku, ale może mieć bezpośrednie niepożądane skutki estetyczne. Oprócz przerzedzenia się fryzury to także zjawisko, które internauci nazwali „Ozempic face”. Dotyczy osób ze stosunkowo niewielką nadwagą, którzy sięgają po ten środek w celach estetycznych.
Zespół twarzy ozempikowej to gwałtowne pogorszenie się wyglądu skóry, która traci wyściółkę tłuszczową. Na twarzy pojawiają się i pogłębiają zmarszczki, cera staje się wiotka i obwisła. Nie jest to efekt, na który liczą osoby pragnące lepiej wyglądać.
Źródło: Does Ozempic Cause Hair Loss? Medscape