Kto powinien unikać kiszonej kapusty? Choroby nerek, serca i tarczycy mogą być przeciwskazaniami do jej jedzenia. Uważać muszą też alergicy

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Choć kiszona kapusta jest wyjątkowo zdrowym produktem, to niektóre osoby nie powinny spożywać jej w nadmiarze lub w ogóle muszą z niej zrezygnować. Sprawdź na kolejnych slajdach czy jesteś w tej grupie.
Choć kiszona kapusta jest wyjątkowo zdrowym produktem, to niektóre osoby nie powinny spożywać jej w nadmiarze lub w ogóle muszą z niej zrezygnować. Sprawdź na kolejnych slajdach czy jesteś w tej grupie. ELEVATE/Pexels
Kapusta kiszona to wyjątkowo zdrowe i niskokaloryczne pożywienie. Jest cennym źródłem wielu witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy oraz bakterii o działaniu probiotycznym. Jednak nie każdy ma możliwość cieszyć się jej smakiem i właściwościami. Są osoby, którym kiszona kapusta może zaszkodzić. Nie należy także spożywać jej przyjmując określone leki. Zobacz, czy możesz jeść ją bez obaw o swoje zdrowie.

Spis treści

Kto i dlaczego powinien unikać jedzenia kapusty kwaszonej?

Najbardziej znanym efektem ubocznym spożycia sporych ilości kapusty kiszonej są objawy ze strony układu pokarmowego:

  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • gazy.

Ze względu na możliwość wystąpienia tych skutków ubocznych, pacjenci stosujący dietę lekkostrawną z powodu chorób przewlekłych, osoby o wrażliwym układzie pokarmowym oraz małe dzieci, powinny unikać nadmiernego spożywania kiszonek. Wyjątkowo ciężkostrawna jest kiszona kapusta w postaci bigosu z dodatkiem tłustego mięsa.

Także chorzy przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni skonsultować się z lekarzem w kwestii spożywania kiszonej kapusty, ponieważ zawiera ona duże ilości witaminy K, zmniejszającej przeciwzakrzepowe działanie farmaceutyków. Sprawdź, w naszej galerii komu jeszcze może zaszkodzić jedzenie tej kiszonki.

Kto nie powinien jeść kapusty kiszonej?

Czy można zmniejszyć ilość soli w kapuście kiszonej?

Wiele przeciwwskazań dotyczących niejedzenia kapusty kiszonej wynika z dużej ilości soli dodawanej do niej podczas kiszenia. Aby proces fermentacji kapusty przebiegał w odpowiedni sposób, powinna być ona posolona w proporcjach 25 g soli na 1 kg kapusty. Dodanie mniejszej ilości może zaburzyć wzrost bakterii kwasu mlekowego, dlatego nie można z niej zrezygnować.

Jedyną z domowych metod pozbycia się nadmiaru soli z kiszonki jest kilkukrotne opłukanie kapusty pod bieżącą wodą przed przyrządzeniem z niej potrawy. Jednak płucząc ją, jednocześnie pozbawiamy kapustę kwasu mlekowego i innych wartościowych substancji, dlatego nie jest to polecany sposób.

Skuteczne może być jedynie sięganie po kiszonki w rozsądnych ilościach, a w szczególnych przypadkach po skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym.

Dodaj firmę Autopromocja
od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia