Spis treści
Dlaczego jestem taki zmęczony w listopadzie (i innych ciemnych miesiącach)?
Jasne letnie noce minęły, a nadeszły długie, ciemne i chłodne wieczory. Możesz przez to odczuwać wieczorne zmęczenie i ospałość. Dlaczego jesienią i zimą chce się spać? Skąd ten spadek energii. Choć może się to wydawać niepokojące, to wcześniejsze zachody słońca też mogą mieć swoje plusy.
Zmiana nastroju jesienią i zimą może być spowodowana zmniejszoną ilością światła słonecznego, co może obniżyć poziom serotoniny, która jest odpowiedzialna za regulację dobrego samopoczucia.
– Mniejsza ilość światła słonecznego może zakłócić nasz rytm dobowy, wewnętrzny zegar organizmu, który reguluje cykle snu i czuwania oraz inne procesy fizjologiczne – mówi „Independent” Helen Wells, psychoterapeutka i dyrektor kliniczny w The Dawn Rehab w Tajlandii. – Kiedy ten rytm jest zaburzony, może to prowadzić do zaburzeń snu, zmęczenia i drażliwości – wyjaśnia ekspertka.
Mniejsza ekspozycja na naturalne światło dzienne powoduje, że nasze ciała produkują więcej melatoniny – hormonu, który wspomaga sen. Może to powodować większą senność, szczególnie wieczorową porą. Krótsze dni mogą też przyczynić się do depresji sezonowej (SAD).
Jak zadbać o siebie jesienią? Twoja osobista „apteczka” na regenerację jesienią i zimą
Tak, wiem, są jesieniary i jesieniarze, są osoby, które czekają z niecierpliwością na jesień i zimę. Jednak są też takie osoby, które pół roku chłodniejszych i ciemniejszych miesięcy chcą po prostu przetrwać i liczą, że wiosna nadejdzie jak najszybciej. Jak zacząć się cieszyć ciemniejszymi wieczorami?
– Pomocna może być zmiana sposobu myślenia o chłodniejszych miesiącach poprzez skupienie się na tym, co oferują, a nie na tym, co odbierają – sugeruje Holly Beedon, kierownik kliniczny w Living Well UK.
Ekspertka sugeruje, żeby o jesieni i zimie myśleć jako o czasie na odpoczynek, refleksję i przytulanie się z bliskimi, a wcześniejsze zachody słońca potraktować jako okazję do wcześniejszego wyciszenia się, zadbania o siebie lub cieszenia się różnymi zajęciami w domu, takimi jak czytanie, gotowanie lub inne hobby.
Jak zregenerować siły po pracy? 7 sposobów na wieczorne zmęczenie jesienią i zimą
Nie masz na nic siły po pracy jesienią i zimą? Jest nas więcej! Na szczęście jest kilka sposobów, które pomogą ci się zregenerować. Niektóre są nieoczywiste, ale uwierz mi – działają! Też początkowo podchodziłam z dużą dozą ostrożności do punktu 2., ale ta lekkość, jaką osiągnęłam po zrobieniu tego, jest warta tego poświęcenia. Oto 7 sprawdzonych i darmowych sposobów na to, jak zregenerować się po pracy w chłodniejsze wieczory.
Zadbaj o przytulność. To słowo klucz na jesień i zimę. Może masz tak samo jak ja i zupełnie nie byłaś gotowa na krótsze dni, a zmęczenie daje się we znaki i brakuje ci energii? Nie lekceważ tego i potraktuj odpoczynek jako swój priorytet. Zadbaj o relaksacyjną atmosferę w swoim domu. Klimatyczne światło (polecam lampkę imitującą zachód słońca, którą podpatrzyłam u swojej przyjaciółki), zapalenie świec, miękkie koce, ciepłe swetry i kojące napoje to kilka pomysłów na wprowadzenie się w stan komfortu i relaksu.
Zrób porządki. Tak, to ten kontrowersyjny sposób, który niekonicznie będzie się kojarzył z regeneracją. Chaos i bałagan w przestrzeni mogą się przyczyniać do poczucia zmęczenia. Jesienne porządki są równie ważne jak te wiosenne. W uporządkowanej przestrzeni będziesz mieć spokojniejszą głowę, a przy okazji możesz pozbyć się z domu niepotrzebnych już rzeczy.
Ruszaj się. Ruch jest ważny przez cały rok – również w te chłodniejsze i ciemniejsze miesiące. Nawet jeżeli nie chce ci się wychodzić, możesz ćwiczyć w domu. Joga lub inny trening w domowym zaciszu mogą być równie skuteczne. Poczujesz się też po nich lepiej, nawet jeżeli zaczniesz z przymusu.
Dbaj o zdrowie odżywianie i odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj o odżywianiu i nawodnieniu. Twój organizm może odczuwać większe zmęczenie, gdy brakuje mu niezbędnych składników odżywczych. Jedz sezonowo, przygotowuj rozgrzewające zupy i pij ciepłe napoje.
Praktykuj uważność. Ćwiczenie uważności, medytacja czy joga nidra mogą ci pomóc w radzeniu sobie ze stresem i zwiększyć energię życiową.
Zrelaksuj się. Wybieraj aktywności, które sprzyjają odpoczynkowi. Czytaj, rozciągaj się, słuchaj uspokajającej muzyki, układaj puzzle. Znajdź coś, co sprawia, że się odprężasz.
Dbaj o sen w stałych godzinach. Jeżeli tylko możesz, trzymaj się swojego harmonogramu snu. Sen dobrej jakości pomoże ci się zregenerować i naładuje baterie, dzięki czemu poczujesz się wypoczęta następnego dnia. Nie rób intensywnych treningów przed snem, nie przejadaj się wieczorami, ale też nie kładź się głodna.
Dbaj o siebie i regenerację w jesienne i zimowe wieczory!
Źródła:
How to recharge after work during dark and gloomy evenings Independent
10 ways to stay well this autumn and winter Healthspan
Fatigue Mayo Clinic