Odczuwasz zmęczenie i brak ci sił? To może być przesilenie jesienne. Zobacz, jakie objawy mogą towarzyszyć jesiennej chandrze

Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Zmiana pogody często wpływa na pogorszenie samopoczucia. Może też nasilać dolegliwości chorób przewlekłych. Nagłe skoki temperatur i ciśnienia także nie pozostają obojętne dla twojego nastroju. Przed tobą dni, podczas których będzie zmniejszony dostęp do promieni słonecznych, a przez to do witaminy D3. Jej braki mogą wpływać negatywnie na formę psychiczną. Sprawdź, jakie są objawy przesilenia jesiennego oraz jak sobie z nimi radzić.

Spis treści

Przesilenie jesienne. Jakie są przyczyny sezonowego pogorszenia samopoczucia?

Przesilenie jesienne nie jest chorobą, ale zespołem objawów charakteryzujących się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami psychicznymi oraz fizycznymi. Związane jest to głównie z nagłymi skokami temperatur oraz ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej przesilenie jesienne dotyczy meteopatów, czyli osób, które źle tolerują zmiany warunków pogodowych.

Objawy przesilenia jesiennego mogą pojawić się nagle, a szczególnie, gdy przez długi czas panuje pochmurna i wietrzna aura.
Objawy przesilenia jesiennego mogą pojawić się nagle, a szczególnie, gdy przez długi czas panuje pochmurna i wietrzna aura. Pixabay/Pexels

Przyczyną pogorszenia samopoczucia w okresie jesiennym jest również zmiana diety bogatej w surowe warzywa i owoce, na bardziej kaloryczną i ciężkostrawną. Jadłospis obfitujący w tłuste i smażone produkty powoduje uczucie senności i zmęczenia.

Czytaj też: Jesteś ciągle zmęczony? Nie wystarczy się wyspać. Poznaj 7 filarów odpoczynku, które pomogą ci wypocząć w pełni

W okresie jesienno-zimowym obserwuje się zmniejszoną aktywność fizyczną, co skutkuje spadkiem mobilności mięśni i stawów. Taki stan może nasilić objawy bólowe szczególnie u osób chorujących na zapalenie stawów. Brak aktywności niekorzystnie wpływa również na układ krążenia, co w konsekwencji może prowadzić do nagłych skoków ciśnienia krwi, a tym samym migren i częstego bólu głowy.

Depresja sezonowa – SAD jedną z przyczyn pogorszenia nastroju jesienią

SAD (Sesaonal Affective Disorder), czyli depresja sezonowa uaktywnia się jesienią i zimą, ale wraz z nadejściem wiosny ustępuje. Objawy SAD bywają uciążliwe i zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się codziennie i trwają przynajmniej przez okres dwóch tygodni. Do typowych jej objawów można zaliczyć obniżenie nastroju, niechęć do aktywności fizycznej, zmiana łaknienia, chroniczny smutek, pesymistyczne myśli i niechęć do kontaktu z ludźmi. Dolegliwości te dotyka najczęściej młodych osób między 20. a 30. rokiem życia.

Główne objawy przesilenia jesiennego. Czy obserwujesz je u siebie?

Zmiana pory roku, szczególnie z lata na jesień jest dużym obciążeniem dla organizmu. Obniżenie temperatury na zewnątrz, opady deszczu oraz krótszy dostęp do światła słonecznego znacząco pogarszają samopoczucie. Pojawiają się dolegliwości przypominające jet-lag, czyli złe samopoczucie wynikające z zaburzenia rytmu dobowego, związanego z szybką zmianą strefy czasowej np. u osób podróżujących samolotem.

Objawy przesilenia wnikające ze zmiany warunków atmosferycznych to głównie:

  • pogorszenie nastroju,
  • rozdrażnienie,
  • bóle głowy,
  • uczucie ciężkości głowy,
  • zawroty głowy,
  • nadmierna senność,
  • problem z zasypianiem,
  • problemy z koncentracją,
  • zmiana apetytu,
  • brak motywacji do podejmowania codziennych czynności.

O objawach przesilenia jesiennego można mówić w przypadku, gdy nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się do 2 tygodni. Objawy te nie są charakterystyczne tylko dla przesilenia, ale mogą również występować też np. w przebiegu przeziębienia lub grypy. W przypadku dłuższego trwania należy skonsultować się z lekarzem w celu pogłębienia diagnostyki.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maree Arianna
★I get paid more than $300 to $400 per hour for working online. I heard about this job 3 months ago and after joining this I have earned easily $20k from this without having online working skills . Simply give it a shot on the accompanying site…( d74t)

Here is I started.…………>> Ww­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
D
Dominica Madlyn
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, ( z61r) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

Visit This Website ══════► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
A
Anita
Byłam przez dłuższy czas przemęczona i na nic siły nie miałam. Byłam przekonana, że jest to chwilowe, ale się okazało, że to depresja. Wtedy zaczęły się regularne wizyty u psychologa i terapie w Ketamineclinic. Całe szczęście udało mi się z tego wyjść. Dużo też mi dało wsparcie moich bliskich na których zawsze mogłam i mogę nadal liczyć.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia