Spis treści
Przesilenie jesienne. Jakie są przyczyny sezonowego pogorszenia samopoczucia?
Przesilenie jesienne nie jest chorobą, ale zespołem objawów charakteryzujących się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami psychicznymi oraz fizycznymi. Związane jest to głównie z nagłymi skokami temperatur oraz ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej przesilenie jesienne dotyczy meteopatów, czyli osób, które źle tolerują zmiany warunków pogodowych.
Przyczyną pogorszenia samopoczucia w okresie jesiennym jest również zmiana diety bogatej w surowe warzywa i owoce, na bardziej kaloryczną i ciężkostrawną. Jadłospis obfitujący w tłuste i smażone produkty powoduje uczucie senności i zmęczenia.
W okresie jesienno-zimowym obserwuje się zmniejszoną aktywność fizyczną, co skutkuje spadkiem mobilności mięśni i stawów. Taki stan może nasilić objawy bólowe szczególnie u osób chorujących na zapalenie stawów. Brak aktywności niekorzystnie wpływa również na układ krążenia, co w konsekwencji może prowadzić do nagłych skoków ciśnienia krwi, a tym samym migren i częstego bólu głowy.
Meteopatia to nie choroba, ale może nasilać inne dolegliwości. Ekspertka wyjaśnia
Pogoda ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Jej częste zmiany, których doświadczamy w Polsce, rzutują na naszą koncentrację, nastrój i nierzadko relacje z innymi. Mówi się, że niemal wszyscy Polacy...
Depresja sezonowa – SAD jedną z przyczyn pogorszenia nastroju jesienią
SAD (Sesaonal Affective Disorder), czyli depresja sezonowa uaktywnia się jesienią i zimą, ale wraz z nadejściem wiosny ustępuje. Objawy SAD bywają uciążliwe i zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się codziennie i trwają przynajmniej przez okres dwóch tygodni. Do typowych jej objawów można zaliczyć obniżenie nastroju, niechęć do aktywności fizycznej, zmiana łaknienia, chroniczny smutek, pesymistyczne myśli i niechęć do kontaktu z ludźmi. Dolegliwości te dotyka najczęściej młodych osób między 20. a 30. rokiem życia.
Depresja sezonowa atakuje najczęściej jesienią. Jakie objawy mogą oznaczać SAD?
Jesienią nie masz energii, cały czas czujesz zmęczenie i nic ci się nie chce? To może być depresja sezonowa, czyli SAD. Jej głównym czynnikiem jest zmniejszona ilość światła słonecznego. Na szczęście ...
Główne objawy przesilenia jesiennego. Czy obserwujesz je u siebie?
Zmiana pory roku, szczególnie z lata na jesień jest dużym obciążeniem dla organizmu. Obniżenie temperatury na zewnątrz, opady deszczu oraz krótszy dostęp do światła słonecznego znacząco pogarszają samopoczucie. Pojawiają się dolegliwości przypominające jet-lag, czyli złe samopoczucie wynikające z zaburzenia rytmu dobowego, związanego z szybką zmianą strefy czasowej np. u osób podróżujących samolotem.
Objawy przesilenia wnikające ze zmiany warunków atmosferycznych to głównie:
- pogorszenie nastroju,
- rozdrażnienie,
- bóle głowy,
- uczucie ciężkości głowy,
- zawroty głowy,
- nadmierna senność,
- problem z zasypianiem,
- problemy z koncentracją,
- zmiana apetytu,
- brak motywacji do podejmowania codziennych czynności.
O objawach przesilenia jesiennego można mówić w przypadku, gdy nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się do 2 tygodni. Objawy te nie są charakterystyczne tylko dla przesilenia, ale mogą również występować też np. w przebiegu przeziębienia lub grypy. W przypadku dłuższego trwania należy skonsultować się z lekarzem w celu pogłębienia diagnostyki.
Jesienna chandra? Zwalcz zły nastrój dzięki tym sposobom
Krótkie dni, niedobór słońca i spadki temperatury. Organizm reaguje na jesień pogorszeniem nastroju. Takie objawy depresyjne określane jako jesienna chandra można skutecznie łagodzić. Zobacz, co dział...
Źródło:
Depresja sezonowa – wybrane aspekty diagnostyczne i terapeutyczne Pediatria i Medycyna Rodzinna