Spis treści
Pieczenie – kreatywne zadanie, które daje poczucie szczęścia
Pieczenie jest niezwykle korzystne dla poprawy zdrowia psychicznego. Badania sugerują, że angażowanie się w gotowanie lub pieczenie zwiększa pozytywny nastrój i dobre samopoczucie – czytamy w badaniu badaczy z Uniwersytetu Pacyfiku w Seattle. Pieczenie zwiększona uważność, satysfakcję i przyjemność sensoryczną. Pieczenie jest wykorzystywane jako forma terapii u osób cierpiących na depresję lub inne zaburzenia. Przez skupienie się na czymś innym niż to, co wzbudza niepokój, może złagodzić stres i niepokój.
Pieczenie (i gotowanie) to małe (a czasem wielkie!) kreatywne zadania, które mogą przyczynić się do poczucia szczęścia i satysfakcji w codziennym życiu.
Badanie z 2016 roku opublikowane w „Journal of Positive Psychology” sugeruje, że ludzie, którzy często podejmują się małych, kreatywnych projektów, są bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi w codziennym życiu. Naukowcy przez dwa tygodnie obserwowali 658 uczestników. Robienie małych, codziennych czynności, takich jak pieczenie i gotowanie, sprawiło, że osoby z badanej grupy poczuły się bardziej entuzjastycznie nastawione do swoich zajęć kolejnego dnia.
7 powodów, dla których warto piec
Codzienność może być przytłaczająca. Obowiązki, praca, zajmowanie się domem, a do tego jeszcze kłótnia z bliskimi albo remont u sąsiadów. Pomóc może coś tak prostego jak... pieczenie. Pieczenie to niedoceniania czynność, która ma duży potencjał, aby poprawić nastrój i ogólne zdrowie psychiczne.
- Pieczenie może pomóc się odstresować. Ugniatanie ciasta, wyrabianie go, formowanie, wycinanie – to wszystko może być świetnym sposobem na odreagowanie stresu. Skupienie uwagi na kuli ciasta i wyładowanie swoich frustracji zwieńczone pysznym wypiekiem brzmi jak rozwiązanie idealne. Korzystanie z urządzeń kuchennych działa równie uziemiająco. Pieczenie wprowadza nas w stan „tu i teraz” i zwiększa świadomość ciała, przez co może się zmniejszyć stres i poprawić nastrój.
- Pieczenie poprawia koncentrację. Problemy z koncentracją są częstym objawem problemów ze zdrowiem psychicznym. Pieczenie jest zadaniem, które zmusza nas do zwracania uwagi na czynności i działanie według jakiegoś planu (w tym przypadku przepisu). Dodatkowo zwieńczeniem tego jest nagroda w postaci pysznego wypieku. Pieczenie ma wiele wspólnego z uważnością – jest formą medytacji. Poprzez zaangażowanie w jedno zadanie nie rozpraszamy się innymi czynnikami zewnętrznymi, skupiamy się, postępujemy według instrukcji i skupiamy uwagę na tym procesie. Piekąc, możemy oderwać się od natrętnych myśli i zrelaksować się. Jesteśmy tylko my i pieczenie. Nic więcej.
- Pieczenie pobudza kreatywność. Stres, depresja, zszargane nerwy – wszelkie dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym mogą być bardzo wyczerpujące. Kreatywność może pomóc skupić uwagę gdzie indziej i odwrócić uwagę od złego samopoczucia. Dzięki kreatywnym zadaniom możemy się oderwać od stresujących myśli i skupić się na czymś innym, czymś, co sprawia nam przyjemność. Badania sugerują, że kreatywne działania wspierają pozytywne myślenie i emocje, co prowadzi do redukcji stresu i poprawy nastroju.
- Pieczenie to sposób na poczucie kontroli. Poczucie kontroli – nawet nad składnikami ciasta – może złagodzić niepokój. Odmierzenie składników, postępowanie krok po kroku, przygotowanie wszystkiego, aż po wyciągnięcie gotowego wypieku z piekarnika pomaga poczuć, że coś kontrolujemy i mamy cel, a to może zmniejszyć poczucie przytłoczenia i depresji.
- Pieczenie może zwiększyć pewność siebie. Depresja i inne zaburzenia psychiczne mogą negatywnie wpływać na samoocenę. Świadomość, że ludziom podobają się i smakują upieczone przez ciebie ciasta lub ciasteczka, to wspaniały sposób na odwrócenie tego stanu rzeczy. Pochwały mogą pomóc zrównoważyć wszystkie samokrytyczne myśli, dzięki czemu można sobie lepiej radzić z innymi wyzwaniami.
- Pieczenie uwalnia endorfiny. Komplementy są miłe, ale bycie miłym dla innych również! Jeszcze przed otrzymaniem informacji zwrotnej na temat swoich wypieków, już samo zrobienie czegoś miłego dla innych wystarczy, aby mózg uwolnił endorfiny, wprawiając nas tym samym w dobry nastrój. Im milsi jesteśmy, tym lepiej się będziemy czuć w dłuższej perspektywie. A to kolejny powód do częstszego pieczenia.
- Pieczenie wzmacnia więzi społeczne. Posiadanie silnej sieci wsparcia jest bardzo cenne, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy niebieskich stref. Poczucie osamotnienia nie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne. Upieczenie ciasta lub ciasteczek może być świetnym sposobem do przełamania pierwszych lodów w nowym sąsiedztwie lub pracy, albo pogłębienia więzi ze swoimi bliskimi. Pieczenie czasem może wyrazić więcej słów i czułości, niż potrafimy.
Źródła:
- The Impact of a Culinary Coaching Telemedicine Program on Home Cooking and Emotional Well-Being during the COVID-19 Pandemic Nutrients
- The effectiveness of culinary therapy: A study examining cooking as an anticipatory grief-specific intervention in clinical grief and bereavement support groups Journal of Palliative Medicine
- Everyday creative activity as a path to flourishing The Journal of Positive Psychology