Spis treści
Czym jest zimowa hibernacja?
W hibernację, czyli stan naturalnej adaptacji do trudnych warunków pogodowych, zapadają niektóre zwierzęta głównie w okresie zimowym. W tym czasie ich funkcje życiowe adaptują się do ekstremalnych warunków, aby przetrwać trudny czas. Zmniejsza się wtedy ich aktywność metaboliczna, co pozwala im oszczędzać energię i przeżyć czas, gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony. W najdłuższy okres hibernacji wchodzi nietoperz zwany mroczkiem brunatnym (Myotis lucifugus). Potrafi on spać przez ponad pół roku, a w tym czasie temperatura jego ciała obniża się, a puls i oddychanie stają się minimalne.
Ludzie nie są w stanie spać aż tak długo. Chociaż z pewnością niektórzy z chęcią przespaliby całą zimę i obudzili się dopiero na wiosnę, aby ominąć zimowe chłody, śniegi i infekcje. Jednak mimo, że nie możemy zapaść w hibernację na całą zimną porę to za to możemy skorzystać z zalet jakie daje zimowa hibernacja. Polega ona na wydłużeniu czasu odpoczynku i snu tak, aby odpowiednio zregenerować organizm. Dzięki temu usprawniamy jego funkcjonowanie, a także dbamy o zdrowie psychiczne.
Zimą daj sobie czas na odpoczynek i śpij dłużej
W czasie mroźnych lub chłodnych i pochmurnych dni, gdy dzień jest krótki częściej czujemy się ospali i zmęczeni. Mamy też mniej energii i chęci do działania. Nie ma co jednak robić sobie z tego powodu wyrzutów, bo zima to dobry czas na zwolnienie tempa i odpoczynek, który pozwoli na regenerację organizmu i naładowanie akumulatorów przed zbliżającą się wiosną.
Zdrowy sen w okresie zimowym może polepszyć naszą wydajność, koncentrację i pamięć. W czasie snu następuje bowiem proces konsolidacji pamięci, czyli przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Gdy śpimy organizm odpoczywa, ale nie oznacza to, że się zatrzymuje i nie pracuje. Wszystkie organy jednak zwalniają, ale nadal toczą się w nich różnorodne procesy. W mózgu następuje reorganizacja i utrwalanie informacji, co przyczynia się do poprawy zdolności do przyswajania nowych umiejętności i zapamiętywania informacji.
Zapewnienie sobie odpowiedniej dawki snu dobrej jakości, czyli trwającego ok. 8 godzin bez wybudzania się, sprzyja regeneracji całego organizmu. Taki sen zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego, a nawet przedłuża nasze życie, co udowadniają badania amerykańskich naukowców przedstawione podczas sympozjum American College of Cardiology.
– W okresie zimowym, nasz organizm doświadcza nie tylko spadków temperatur, lecz także istotnych zmian hormonalnych. Badania wykazują, że właśnie w tym czasie zachodzi intensywna produkcja melatoniny, hormonu wpływającego na nasz rytm snu. Zima, ze swoimi krótszymi dniami, naturalnie skłania nas do odpoczynku, co staje się kluczowym elementem regeneracji. Dlatego też, warto spojrzeć na tę porę roku nie tylko jak na okres zimowego spokoju, ale również jako na czas optymalnej synchronizacji biologicznego zegara, sprzyjający regeneracji fizycznej i psychicznej – komentuje Emma Merritt, ekspert firmy EMMA Sleep.
Zapewnij sobie zdrowy sen i zredukuj stres
Wypoczynek i zapewnianie sobie każdego dnia chociaż chwili na relaks poprawiają naszą kondycję, sprawność psychoruchową, a nawet wydajność w pracy. Dlatego bez wyrzutów sumienia leniuchuj i rozpieszczaj się zimą. Pozwól sobie na chwile wytchnienia od codziennych obowiązków oraz zgiełku i nadmiaru bodźców. Zimowa hibernacja pozwoli ci się wyciszyć, a także zapewnić sobie uwagę, utulenie i miłość. Dzięki temu zadbasz o swoje ciało i umysł oraz polepszysz swoje samopoczucie i z nową energią będziesz czerpać z życia to, co dla ciebie najlepsze.
Zadbaj nie tylko o zdrowy sen, ale też o redukcję stresu. Wystarczą małe przyjemności, które każdego dnia pozwolą ci zadbać o twój dobrostan. Skorzystaj więc z aromaterapii, idź na spacer, spędzaj czas na leżeniu w łóżku z ulubioną książką czy po prostu leniuchowaniu i wylegiwaniu się. Takie „nicnierobienie” może wydawać się stratą czasu, jednak weź pod uwagę, że ten właśnie czas poświęcasz najważniejszej osobie w swoim życiu, czyli sobie. Wystarczy, że to zauważysz, a zobaczysz jak bardzo tego potrzebujesz i jak ten czas jest dla ciebie ważny.
– W naszej kulturze panuje przekonanie, że jeśli jesteśmy w ciągłym ruchu, to efektywnie spędzamy czas. Nic bardziej mylnego. Zima to czas, kiedy warto zwolnić i zadbać o relaks i poprawę jakości snu. Jak to zrobić? Pomimo mrozu nie zapominajmy o wietrzeniu pomieszczeń, odpowiednie światło, wygodny materac, a także kołdry i poduszki, które zapewnią nam wygodę. Przed pójściem spać, oddzielmy się od codziennego zamieszania i stresów. Technologiczny detox również ma tu swoje miejsce – wyłączmy telewizor, odłóżmy smartfona, a jeśli zależy nam na relaksacyjnym męczeniu zmysłów, wybierzmy książkę przy miękkim, stonowanym świetle. Odpowiednia opieka nad własnym snem to kluczowy element racjonalnego stylu życia – dodaje Theresa Schnorbach, ekspert firmy EMMA Sleep.
Jak podkreślają eksperci zimowa hibernacja nie jest jedynie luksusem, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, bo „mają na to czas”. Każdy z nas potrzebuje takiego czasu dla siebie i nie trzeba wiele, bo wystarczy poświęcić np. 15-30 minut dziennie na relaks i zajęcie się sobą, aby odczuć pozytywne efekty. Jest to kluczowy proces wspierający zdrowie i dobre samopoczucie.
Dlatego przed nadejściem wiosny warto zmienić swoje nawyki i dodać do codziennej rutyny kilka minut na odpoczynek i regenerację. Po zimowej hibernacji łatwiej będzie też zadbać o swoją kondycję fizyczną i zmotywować się do ćwiczeń oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu już teraz rozpoczęte przygotowania bez pośpiechu i stresu pozwolą ci wejść w okres wiosenny i letni. Pamiętaj więc, aby dbać o siebie i pozwolić sobie na odpoczynek, bo nic nie musisz, ale wszystko możesz.