Niewiarygodnie prosty trik na zasypianie. Lekarze polecają ten sposób na gonitwę myśli przed snem

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 7 lat
Jesteś już zmęczony testowaniem sposobów na szybki sen? Nic dziwnego, są ich dziesiątki. Z tą metodą będzie jednak inaczej! To technika nie tylko przebadana, ale też stosowana przez lekarzy. Zobacz, jak wyciszyć głowę, przestać myśleć i dobrze spać.

Spis treści

Jak zasnąć przy natłoku myśli?

Zasypianie jest szczególnie trudne, gdy w głowie kłębią się myśli – stąd wiele sposobów na bezsenność opiera się na relaksacji i wyciszeniu. Co jednak robić, gdy nie ma na to czasu albo metody na nas nie działają? Aby zasnąć, możesz też wykorzystać aktywność mózgu, by go uśpić.

Młoda kobieta leży w łóżku w piżamie i nie śpi
Próbowałaś herbatek na sen, melatoniny i wizualizacji? Są łatwiejsze sposoby, by przerwać błędne koło myślenia i zapaść wreszcie w sen enolan/123RF

Swoją metodą na szybkie zaśnięcie podzielił się dermatolog dr Scott Walter z Golden w stanie Kolorado. Opowiedział o niej na swoim TikToku, przekonując, że ta jedna zmiana przyczyniła się niemal do rewolucji w jego życiu. Nie chodzi wcale o łykanie melatoniny, gorące prysznice czy czytanie w łóżku!

Jako lekarz dr Walter często miał problemy z zapadnięciem w sen. Zmagał się z nim, dopóki nie poznał metody nazywanej przetasowaniem poznawczym (ang. cognitive shuffling).

To proste ćwiczenie mentalne jest sposobem na przearanżowanie i zreorganizowanie twoich myśli. Przypomina tasowanie kart z talii, co ma za zadanie odwrócenie uwagi od świadomych wzorców myślowych, które nie pozwalają zasnąć.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

W badaniach nad skutecznością metody, przetasowanie poznawcze określono jako „przemyślaną strategię myślową, podczas której myślimy krótko o czymś neutralny lub przyjemnym i często, zwykle co 5-15 sekund przełączamy się na niepowiązane ze sobą tematy”.

Zobacz też: Eksperci ds. snu nigdy nie robią tego rano

O czym myśleć przed snem?

Istnieje kilka sposobów, by osiągnąć mentalne przetasowanie – pierwszym z nich jest pomyślenie sobie o kilku przypadkowych słowach-obiektach, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Powiedzmy: księżyc, odkurzacz i kanapka. Powtarzaj je w myślach, aż zapamiętasz swoją listę.

Metoda stosowana przez dr. Scotta nie jest jedyna. W rzeczywistości istnieje wiele wersji „przetasowania”, a każdy może wymyślić swój wariant, który działa na niego najlepiej.

Wartą wypróbowania wersję podaje na swojej stronie psycholog kliniczny dr Megan Anna Neff. Ekspertka poleca ją szczególnie osobom, którym nie idzie łatwo wizualizacja – bazuje na niej wiele technik wspomagających zasypiania. Technika przyda się nie tylko w przypadku bezsenności, ale także w stresujących sytuacjach.

Najpierw wybierz jakiś wyraz, np. sen. Zacznij od pierwszej litery i wymyśl tyle zaczynających się na nią wyrazów, ile zdołasz. Gdy już wyczerpiesz możliwości, przejdź do drugiej litery i kolejnej. Gdy zasypianie zajmuje więcej czasu, wybieraj dłuższe wyrazy. Wymyślaj słowa, aż zaśniesz.

A jeśli i to wymaga za wiele wysiłku, wybierz jedną literę alfabetu. Licz swoje uderzenia serca i co osiem wymieniaj jedno słowo, które zaczyna się na daną literę.

Celem przetasowania umysłowego jest „pomieszanie” myśli tak, by nie tworzyły sensownych ciągów i traciły na swoim znaczeniu. W ten sposób technika wpływa na części mózgu zajmujące się racjonalnym rozumowaniem, które nie dają głowie się wyłączyć i zapaść w sen.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia