Spis treści
Nalewka z gruszek – przepis babci na spirytusie
Nalewkę z gruszek przygotowuje się z owoców wraz ze skórkami. Niektóre przepisy sugerują pozostawienie również gniazd nasiennych gruszek, jednak należy pamiętać, że pestki zawierają amigdalinę. Związek ten przekształca się do toksycznych cyjanków. O ile w przypadku np. nalewki z wiśni z pestkami amigdalina nie przenika do roztworu przez ich grube ściany, w gruszkach jest to bardziej prawdopodobne, bo nasiona są otoczone tylko cienką skórką.
Przepis na klasyczną nalewkę z gruszek na spirytusie
składniki:
- 1 kg dojrzałych i soczystych gruszek,
- 1 l spirytusu 70 proc. obj. alk.,
- 300 g cukru.
Przygotowanie:
- Umyj gruszki rozkrój na połówki, usuń gniazda nasienne, pokrój na kawałki i włóż do dużego słoika na przetwory, zapełniając go do 3/4 wysokości.
- Zalej gruszki spirytusem, zamknij i odstaw na 3-6 miesięcy w miejsce o temperaturze pokojowej.
- Wiosną zlej płyn znad owoców, zasyp je cukrem i pozostaw na 7 dni, co jakiś czas wstrząsając słojem.
- Gdy cukier się rozpuści, odciśnij syrop z owoców i połącz go z wyciągiem alkoholowym, po czym odstaw na 2-3 dni.
- Przefiltruj nalewkę i zlej do butelek, po czym odstaw na 6 miesięcy.
Sprawdź także inne nalewki owocowe:
Jak zrobić dobrą nalewkę z gruszek na szybko? Przepis z miodem
Przygotowanie nalewki z gruszek nie musi zabierać roku. Smaczny trunek można też uzyskać metodą skróconą.
Przepis na szybką nalewkę z gruszek
składniki:
- 1 kg gruszek,
- 0,25 l wódki 40 proc. obj. alk.,
- 0,25 l spirytusu 70 proc. obj. alk.,
- 125 ml cukru,
- 65 ml miodu,
- sok z 1/2 cytryny.
Przygotowanie:
- Przygotuj gruszki, myjąc je, krojąc w ćwiartki i usuwając gniazda nasienne.
- Umieść w słoju na przemian warstwy gruszek i cukru, skrop miodem i sokiem z cytryny, zamknij i odstaw na 2 dni, regularnie potrząsając naczyniem.
- Gdy gruszki puszczą sok, wlej wódkę i spirytus, wymieszaj zawartość słoika, zamknij go i odstaw na 2 tygodnie.
- Przefiltruj nalewkę, by była klarowna, zlej do butelek i odstaw na 3-4 miesiące.
Zobacz także nalewki ziołowe:
Jakie właściwości zdrowotne gruszkówka?
Nalewka z gruszek ma podobne właściwości, do surowiec. Gruszki to owoce najbliżej spokrewnione z jabłkami, które mają podobną kaloryczność i skład. Uważa się, że przybyły do nas z Persji – możliwe, że stąd pochodzi ich angielska nazwa, czyli pears.
Już w czasach starożytnych stosowano owoce gruszy leczniczo, m.in. w chorobach przebiegających z gorączką i dolegliwościach trawiennych. Dziś wiadomo, że zawierają liczne przeciwzapalne związki, m.in. flawonoidy czy garbniki, a zawarty w nich błonnik (m.in. w charakterystycznych komórkach kamiennych) przyspiesza pasaż jelitowy i pomaga zwalczać biegunki. Do grupy tych związków należą także pektyny, które w organizmie wchłaniają nadmiar cholesterolu i toksyny takie jak m.in. metale ciężkie.
Gruszka to owoc bardzo słodki, w którym zawartość cukrów prostych rośnie wraz z dojrzewaniem. Owoce „dochodzą” przy tym już po zerwaniu, najczęściej stając się bardzo miękkie. Dlatego kaloryczność, a zwłaszcza indeks glikemiczny gruszek, mogą być różne. W zależności od stopnia dojrzałości IG gruszek wynosi od 20 do 49, choć wciąż jest niski.
Porcja 100 g gruszki zapewnia średnio: 54 kcal, 0,6 g białka, 0,2 g tłuszczu, 14,4 g węglowodanów, w tym 1,8 g sacharozy i 2,1 g błonnika. Z witamin zapewniają m.in. foliany (10 mcg) i niewielkie ilości witamin A i z grupy B oraz witaminy C (5,3 mg).
Owoce te zawierają cenne związki mineralne (głównie potas i nieco wapnia), z powodu których mają zasadotwórcze działanie w organizmie. Wywierają także efekt moczopędny, przez co są polecane w chorobach nerek, a ponadto krążeniowych. Zapewniają ponadto nieco żelaza i jodu.
Za sprawą flawonoidów gruszki wykazują działanie uszczelniające naczynia krwionośne, również te włosowate, poprawiając stan cery naczynkowej i zmniejszając tendencję do powstawania tzw. pajączków na skórze. Szczególnie skórki gruszek obfitują też w związki wspomagające gojenie się uszkodzeń skóry i trudno gojących się ran.
Chociaż w gruszkówce nie ma pektyn ani innych rodzajów błonnika, które są usuwane wraz z owocami i przy filtrowaniu, w trunku znajdują się cenne antyoksydanty i inne związki biologicznie aktywne, które zapewniają jego prozdrowotne właściwości.
Po nalewkę z gruszek w dawce do 30 ml maks. 3-4 razy dziennie można sięgać w przypadku przeziębienia i innych niezbyt nasilonych infekcji oddechowych. Porcja po obiedzie wesprze jego trawienie, a w zimne dni – rozgrzeje organizm. Gruszkówkę stosuje się, oczywiście w umiarkowanych ilościach, także przy problemach z pęcherzem moczowym.
Przeciwwskazania do spożywania nalewki gruszkowej
Gruszkówka nie powinna być spożywana przez osoby, które muszą unikać alkoholu. Należą do nich kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, a także wszystkie osoby niepełnoletnie.
Nalewka może nie być wskazana w przypadku przyjmowania leków wchodzących w interakcje w alkoholem, m.in. antybiotyków, leków przeciwbólowych czy psychotropowych. Informacje na ten temat można znaleźć w ulotce farmaceutyku lub sieci; warto też zapytać lekarza.
Ze specjalistą należy skonsultować się także w przypadku chorób, które wykluczają picie alkoholu, takich jak zespół metaboliczny, insulinooporność czy cukrzyca typu 2 (niewskazane jest także spożywanie cukru), a także nadciśnienie czy choroby sercowo-krążeniowe. Napoje procentowe mogą też nie być odpowiednie dla osób w podeszłym wieku.