Na złe krążenie i przeziębienie. Leczniczą nalewkę z gruszek przygotujesz prosto z sezonowych owoców. Zobacz przepis babci

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nalewka z gruszek przygotowana w szczycie sezonu na te owoce okaże się skarbem w zimowe dni Mladenovic/Getty Images
Sezon na gruszki to idealny moment, by zrobić z nich nalewkę. W ten sposób zachowasz ich właściwości, by później stosować gruszkówkę na różne dolegliwości, od zaburzeń krążenia począwszy po profilaktykę przeziębień. Zobacz przepis babci na klasyczną nalewkę gruszkową na spirytusie oraz szybką recepturę.

Spis treści

Nalewka z gruszek – przepis babci na spirytusie

Nalewkę z gruszek przygotowuje się z owoców wraz ze skórkami. Niektóre przepisy sugerują pozostawienie również gniazd nasiennych gruszek, jednak należy pamiętać, że pestki zawierają amigdalinę. Związek ten przekształca się do toksycznych cyjanków. O ile w przypadku np. nalewki z wiśni z pestkami amigdalina nie przenika do roztworu przez ich grube ściany, w gruszkach jest to bardziej prawdopodobne, bo nasiona są otoczone tylko cienką skórką.

Nalewka z gruszek w naczyniach przy świeżych gruszkach
Nalewka z gruszek przygotowana w szczycie sezonu na te owoce okaże się skarbem w zimowe dni Mladenovic/Getty Images

Przepis na klasyczną nalewkę z gruszek na spirytusie
składniki:

  • 1 kg dojrzałych i soczystych gruszek,
  • 1 l spirytusu 70 proc. obj. alk.,
  • 300 g cukru.

Przygotowanie:

  1. Umyj gruszki rozkrój na połówki, usuń gniazda nasienne, pokrój na kawałki i włóż do dużego słoika na przetwory, zapełniając go do 3/4 wysokości.
  2. Zalej gruszki spirytusem, zamknij i odstaw na 3-6 miesięcy w miejsce o temperaturze pokojowej.
  3. Wiosną zlej płyn znad owoców, zasyp je cukrem i pozostaw na 7 dni, co jakiś czas wstrząsając słojem.
  4. Gdy cukier się rozpuści, odciśnij syrop z owoców i połącz go z wyciągiem alkoholowym, po czym odstaw na 2-3 dni.
  5. Przefiltruj nalewkę i zlej do butelek, po czym odstaw na 6 miesięcy.

Sprawdź także inne nalewki owocowe:

Jak zrobić dobrą nalewkę z gruszek na szybko? Przepis z miodem

Przygotowanie nalewki z gruszek nie musi zabierać roku. Smaczny trunek można też uzyskać metodą skróconą.

Przepis na szybką nalewkę z gruszek
składniki:

  • 1 kg gruszek,
  • 0,25 l wódki 40 proc. obj. alk.,
  • 0,25 l spirytusu 70 proc. obj. alk.,
  • 125 ml cukru,
  • 65 ml miodu,
  • sok z 1/2 cytryny.

Przygotowanie:

  1. Przygotuj gruszki, myjąc je, krojąc w ćwiartki i usuwając gniazda nasienne.
  2. Umieść w słoju na przemian warstwy gruszek i cukru, skrop miodem i sokiem z cytryny, zamknij i odstaw na 2 dni, regularnie potrząsając naczyniem.
  3. Gdy gruszki puszczą sok, wlej wódkę i spirytus, wymieszaj zawartość słoika, zamknij go i odstaw na 2 tygodnie.
  4. Przefiltruj nalewkę, by była klarowna, zlej do butelek i odstaw na 3-4 miesiące.

Zobacz także nalewki ziołowe:

Jakie właściwości zdrowotne gruszkówka?

Nalewka z gruszek ma podobne właściwości, do surowiec. Gruszki to owoce najbliżej spokrewnione z jabłkami, które mają podobną kaloryczność i skład. Uważa się, że przybyły do nas z Persji – możliwe, że stąd pochodzi ich angielska nazwa, czyli pears.

Zobacz: Pamiętasz te niepozorne owoce? Poprawią trawienie i odmłodzą. Sprawdź, co można zrobić z dzikiej gruszki ulęgałki

Już w czasach starożytnych stosowano owoce gruszy leczniczo, m.in. w chorobach przebiegających z gorączką i dolegliwościach trawiennych. Dziś wiadomo, że zawierają liczne przeciwzapalne związki, m.in. flawonoidy czy garbniki, a zawarty w nich błonnik (m.in. w charakterystycznych komórkach kamiennych) przyspiesza pasaż jelitowy i pomaga zwalczać biegunki. Do grupy tych związków należą także pektyny, które w organizmie wchłaniają nadmiar cholesterolu i toksyny takie jak m.in. metale ciężkie.

Gruszka to owoc bardzo słodki, w którym zawartość cukrów prostych rośnie wraz z dojrzewaniem. Owoce „dochodzą” przy tym już po zerwaniu, najczęściej stając się bardzo miękkie. Dlatego kaloryczność, a zwłaszcza indeks glikemiczny gruszek, mogą być różne. W zależności od stopnia dojrzałości IG gruszek wynosi od 20 do 49, choć wciąż jest niski.

Porcja 100 g gruszki zapewnia średnio: 54 kcal, 0,6 g białka, 0,2 g tłuszczu, 14,4 g węglowodanów, w tym 1,8 g sacharozy i 2,1 g błonnika. Z witamin zapewniają m.in. foliany (10 mcg) i niewielkie ilości witamin A i z grupy B oraz witaminy C (5,3 mg).

Owoce te zawierają cenne związki mineralne (głównie potas i nieco wapnia), z powodu których mają zasadotwórcze działanie w organizmie. Wywierają także efekt moczopędny, przez co są polecane w chorobach nerek, a ponadto krążeniowych. Zapewniają ponadto nieco żelaza i jodu.

Za sprawą flawonoidów gruszki wykazują działanie uszczelniające naczynia krwionośne, również te włosowate, poprawiając stan cery naczynkowej i zmniejszając tendencję do powstawania tzw. pajączków na skórze. Szczególnie skórki gruszek obfitują też w związki wspomagające gojenie się uszkodzeń skóry i trudno gojących się ran.

Chociaż w gruszkówce nie ma pektyn ani innych rodzajów błonnika, które są usuwane wraz z owocami i przy filtrowaniu, w trunku znajdują się cenne antyoksydanty i inne związki biologicznie aktywne, które zapewniają jego prozdrowotne właściwości.

Po nalewkę z gruszek w dawce do 30 ml maks. 3-4 razy dziennie można sięgać w przypadku przeziębienia i innych niezbyt nasilonych infekcji oddechowych. Porcja po obiedzie wesprze jego trawienie, a w zimne dni – rozgrzeje organizm. Gruszkówkę stosuje się, oczywiście w umiarkowanych ilościach, także przy problemach z pęcherzem moczowym.

Przeciwwskazania do spożywania nalewki gruszkowej

Gruszkówka nie powinna być spożywana przez osoby, które muszą unikać alkoholu. Należą do nich kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, a także wszystkie osoby niepełnoletnie.

Nalewka może nie być wskazana w przypadku przyjmowania leków wchodzących w interakcje w alkoholem, m.in. antybiotyków, leków przeciwbólowych czy psychotropowych. Informacje na ten temat można znaleźć w ulotce farmaceutyku lub sieci; warto też zapytać lekarza.

Ze specjalistą należy skonsultować się także w przypadku chorób, które wykluczają picie alkoholu, takich jak zespół metaboliczny, insulinooporność czy cukrzyca typu 2 (niewskazane jest także spożywanie cukru), a także nadciśnienie czy choroby sercowo-krążeniowe. Napoje procentowe mogą też nie być odpowiednie dla osób w podeszłym wieku.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Serek
Do czego jak do czego ale do alkoholu akurat nie mam słabości. Nawet soki zamieniłem na cisowiankę i wcale mi nie brakuje niczego po takich zmianach
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia