Spis treści
Czym są i jak powstają popękane naczynka?
Popękane naczynka powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią naczyń włosowatych w skórze. Dzieje się tak z różnych przyczyn, ale mechanizm pękania naczynek na nogach, twarzy i w oku jest w zasadzie podobny: do naczynia napływa nadmierna ilość krwi i pod jej naporem ścianki naczynia pękają. Tworzą się nieestetycznie wyglądające pajączki i zaczerwienienie skóry lub oka.
W przypadku skóry czerwony odcień nadają też rozszerzone naczynia krwionośne, które reagują na czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne związane ze zwiększonym przepływem krwi.
Popękane naczynka (tzw. pajączki naczyniowe) naszą fachową nazwę teleangiektazje. Dzieli się je na te powstające pierwotnie i wtórnie. Teleangiektazje pierwotne powstają wskutek zmian zachodzących w organizmie, na przykład podczas ciąży czy w podeszłym wieku. Natomiast teleangiektazje wtórne powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV czy warunki atmosferyczne.
Cera naczyniowa jest wrażliwa, delikatna i cienka, ma tendencje do podrażnień i alergii. Powstaje błędne koło: czynniki zewnętrzne drażnią skórę i powodują rozszerzanie się i pękanie naczynek, zaś cera naczynkowa reaguje gwałtownym zaczerwienieniem na warunki zewnętrzne i inne czynniki drażniące.
Pojawienie się popękanych naczyń krwionośnych na twarzy może wiązać się także z manifestacją trądziku różowatego. Choroba nie jest jedynie problemem kosmetycznym, bo także zagrożeniem dla zdrowia, a jej przebieg z czasem się zaostrza.
Sprawdź: Ten rodzaj trądziku to większe zagrożenie złośliwym czerniakiem i innymi chorobami
Rozszerzone i popękane naczynka tętnicze uwidaczniają się na twarzy, karku, klatce piersiowej i nogach, tworząc charakterystyczne „pajączki”. Skóra naczyniowa to natomiast problem pojawiający się głównie w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Cera naczynkowa na skutek połączeń z układem hormonalnym, nerwowym i odpornościowym, reaguje na pobudzenie emocjonalne i wszelkie drażniące czynniki zewnętrzne oraz temperaturę. Pod ich wpływem naczynia rozszerzają się i wypełniają krwią, a że położone są płytko pod skórą, zaczerwienienie jest dobrze widoczne.
Przyczyny popękanych naczynek (teleangiektazji)
Do przyczyn wewnętrznych rozszerzania się i pękania naczynek zalicza się na przykład zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży i w okresie klimakterium oraz podeszły wiek. Do przyczyn zewnętrznych należy ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i wahania temperatury.
Do pękania naczynek, szczególnie zlokalizowanych w skórze twarzy, przyczynić mogą się też choroby skóry i ogólnoustrojowe stany zapalne oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Przyczyną może być także spożywanie gorących i ostro przyprawionych pokarmów, które zwiększają przepływ krwi przez naczynia włosowate skóry.
Popękane naczynka mogą pojawić się również w wyniku zwiększonego tempa procesów metabolicznych, prowadzących do podwyższenia temperatury ciała (np. podczas pobytu w saunie). Inne czynniki sprzyjające tym zmianom to spożywanie alkoholu, stres i nadmierne emocje.
Jak zapobiegać pękaniu naczynek?
Cera naczyniowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Wskazane są kremy ochronne z wysokim filtrem UV i używanie kremów z wazeliną lub innymi substancjami chroniącymi skórę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Do pielęgnacji cery naczyniowej zalecane są łagodne żele do mycia, zwłaszcza skóry twarzy oraz delikatne kremy nawilżające i lekko natłuszczające. Należy unikać gorących kąpieli, a do mycia twarzy używać letniej wody.
Do oczyszczania naczyniowej skóry twarzy wskazane są delikatne mleczka i śmietanki kosmetyczne na bazie olejów roślinnych. Tonik i płyn micelarny powinny być przeznaczone do cery wrażliwej. Polecane jest używanie kremu ochronnego na dzień, a na noc – kremu odżywczego i nawilżającego skórę. Do peelingu używać należy łagodnych środków, niepowodujących nadmiernego podrażnienia naskórka.
Warto zainwestować w kremy z witaminą C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz ma działanie antyoksydacyjne. Popularną substancją przeznaczoną dla cery naczyniowej jest bisabolol, który występuje m.in. w rumianku pospolitym. Ma on działanie przeciwzapalne, podobnie jak flawonoidy (przede wszystkim rutyna oraz witamina PP, które także są zalecana przy popękanych naczynkach). Witamina K z kolei obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza krwawienie. Do pielęgnacji cery naczyniowej wskazane są też kosmetyki z witaminą E, allantoiną, pantenolem oraz wyciągiem z aloesu, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, zielonej herbaty, dziurawca i oczaru wirginijskiego. Wszystkie te rośliny są bogate w antyoksydanty i mają działanie ściągające oraz uszczelniające naczynia krwionośne, zapobiegają też zastojom krwi.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na popękane naczynka to przede wszystkim stosowanie zasad zdrowej diety – unikanie alkoholu, gorących i ostrych potraw. Zaleca się jedzenie warzyw, które są bogate w bio-flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Można też w zaciszu domowym stosować lampy sollux, które emitują światło podczerwone i korzystnie wpływają na cerę naczyniową.
W gabinetach kosmetycznych wykonać można masaż twarzy na popękane naczynia – powinien on być delikatny. Jego celem jest poprawa krążenia krwi i chłonki, tak by nie dopuścić do powstawania zastojów i pękania naczyń.
W przypadku widocznych popękanych naczyń gabinety medycyny estetycznej proponują kilka metod ich usuwania. Zaliczamy do nich:
- elektroterapię (zabiegi elektrolizy, elektrokoagulacji, metoda blend i galwanokaustyka),
- laseroterapię,
- zabiegi IPL – polegają na emisji wiązki rozproszonych promieni świetlnych o zmiennej długości, docierających na różne głębokości skóry,
- krioterapię, czyli wymrażanie za pomocą niskiej temperatury.
Zobacz również:
Podczas zabiegów elektrolizy wykorzystywany jest prąd stały. W rozszerzone naczynie wprowadzana jest igła, przez którą płynie prąd, co prowadzi do złuszczania się ścian naczynia. Po pewnym czasie takie uszkodzone naczynie zostaje przez organizm wchłonięte i usunięte.
Podczas zabiegu elektrokoagulacji (inaczej: termolizy lub diatermii) korzysta się z prądu zmiennego. Naczynie jest nim „parzone” i uszkadzane, a następnie jest wchłaniane w sposób naturalny i usuwane z organizmu.
Zabiegi elektroterapii są niewskazane w przypadku pacjentów z rozrusznikiem serca i kobiet w ciąży. Nie przeprowadza się ich również, jeśli w miejscu zabiegu jest stan zapalny, przy stanach gorączkowych, zakrzepowym zapaleniu żył, chorobach nowotworowych oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Ostrożnie należy podchodzić do usuwania tą metodą popękanych naczynek na twarzy, ponieważ elektroterapia, szczególnie galwanokaustyka, może pozostawiać blizny.
Metoda laserowa powoduje podgrzanie tkanek i podobnie jak w przypadku elektroterapii – uszkodzenie, a następnie wchłonięcie naczynia krwionośnego. Przeciwwskazania są podobne jak w przypadku elektroterapii. Metodami tymi nie usuwa się też popękanych naczyń krwionośnych w oku.
Popękane naczynka na twarzy można też zakamuflować, stosując makijaż kryjący i korygujący. Przeznaczone są do niego specjalne kosmetyki niepowodujące alergii i podrażnień (cera naczyniowa jest wrażliwa). Makijaż kamuflujący nie jest obarczony takim ryzykiem jak zabiegi usuwania popękanych naczyń, a dodatkowo ma tę zaletę, że chroni skórę twarzy przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych, takich jak: wiatr, mróz, słońce i klimatyzacja.
Popękane naczynka w oku często budzą niepokój, jednak sporadyczne wylewy w oku nie powinny stanowić powodu do obaw. Aby się ich pozbyć, potrzeba czasu na samoistne wchłonięcie krwi i zasklepienie naczyń. Regenerację naczynek w oku można przyspieszyć stosując krople nawilżające i preparaty wzmacniające ścianki naczyń oka.