Spis treści
Jak zrobić nalewkę z nawłoci? Przepis z ziół świeżych oraz suszonych
Nalewka z nawłoci to wodno-alkoholowy wyciąg przygotowany z kwitnącego ziela rośliny o łacińskiej nazwie Solidago. W fitoterapii wykorzystywane są trzy gatunki rośliny: nawłoć pospolita (S. virgaurea), nawłoć późna, nazywana też olbrzymią (S. gigantea, inaczej: S. serotina) oraz nawłoć kanadyjska (S. canadenssis). Szczególne znaczenie w naszym kraju mają dwa pierwsze.
Byliny te kwitną na żółto i należą do tradycyjnych surowców leczniczych. Wykorzystuje się je do przygotowania przetworów takich jak syrop, miodek czy nalewka. Ta ostatnia oznacza się znaczną trwałością, dzięki czemu można korzystać z jej właściwości aż do następnego sezonu na zioła.
Jak przygotować nalewkę nawłociową? Można to zrobić na dwa sposoby, zależnie od tego, w jakiej postaci mamy surowiec. W przypadku tych dwóch tynktur należy przestrzegać odmiennego dawkowania.
Przepis na nalewkę ze świeżego ziela nawłoci:
- Zalej 100 g rozdrobnionego kwitnącego ziela nawłoci 0,4 l gorącej wódki.
- Zamknij szczelnie naczynie i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, po czym przefiltruj.
- Stosuj w dawce 5-10 ml 3 razy dziennie lub 30 ml raz dziennie.
Przepis na nalewkę z nawłociową z suszu:
- Zalej 50 g suchego, rozdrobnionego kwitnącego ziela nawłoci 0,75 l wrzątku, przykryj i odstaw na 30 min.
- Odciśnij zioła na sitku i przefiltruj napar przez gazę.
- Dodaj do naparu 0,5 l spirytusu 96 proc. i odstaw do wystygnięcia.
- Następnie przelej nalewkę do butelek z ciemnego szkła, zakręć i odstaw na 2 tygodnie.
- Dawkuj w liczbie 20-30 kropli na szklankę wody 3 razy dziennie lub 30-60 kropli na szkl. 2 razy dziennie.
Zobacz także inne zioła kwitnące na żółto:
Na co pomaga nalewka z nawłoci? Właściwości i działanie
W nalewce z nawłoci znajdują się liczne składniki aktywne. Należą do nich przeciwzapalne, moczopędne i przeciwbólowe glikozydy terpenowe, a także garbniki (działają ściągająco na błony śluzowe i przeciwbiegunkowo) czy flawonoidy zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych. To również przeciwgrzybicze saponiny trójterpenowe oraz polisacharydy, które wspomagają mikroflorę jelit, wykazując w ten sposób działanie stymulujące układ odpornościowy. A ponadto olejki eteryczne czy żółte barwniki karotenowe, które wspierają zdrowie skóry oraz dobry wzrok.
Ze względu na te właściwości nalewkę z nawłoci stosuje się w problemach takich jak:
- zakażenia i zapalenia dróg moczowych,
- infekcje narządów płciowych,
- kamica nerkowa,
- przerost prostaty,
- zakażenia grzybicze,
- niestrawność,
- biegunki bakteryjne,
- obrzęki nóg i ciała,
- choroby autoimmunologiczne, w tym reumatyczne.
Zewnętrznie wyciągi z nawłoci wspomagają leczenie ran i infekcji skórnych, w tym spowodowanych przez bakterie i chorobotwórcze grzyby, takie jak Candida albicans. Łagodzą też bóle zapalne stawów.
Przeciwwskazania do kuracji nalewką nawłociową
W przypadku nalewki nawłociowej obowiązują ważne przeciwwskazania. Dotyczą one wszystkich napojów alkoholowych, których nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci i osoby niepełnoletnie oraz te, które zażywają leki mogące wchodzić w interakcje z etanolem.
Również sama nawłoć nie powinna być spożywana przez przyszłe matki i osoby przed 12. rokiem życia, a ponadto przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Ostrożność powinny zachować chorzy z alergią wziewną i astmą.
Nalewka i inne przetwory z nawłoci nie powinny są niewskazane: przy nadciśnieniu, zażywaniu leków diuretycznych (moczopędnych), a także przewlekłym zapaleniu czy niewydolności nerek. Nie są też odpowiednie przy zaburzeniach krążenia, które wynikają z chorób tego układu.