Jak schudnąć 10 kg, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy, miażdżycy i chorób związanych z otyłością oraz uniknąć efektu jojo

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Prawidłowe tempo odchudzania u osoby będącej na racjonalnej diecie polega na utracie od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W takiej sytuacji w skali miesiąca można zrzucić od 2 do 4 kg.
Prawidłowe tempo odchudzania u osoby będącej na racjonalnej diecie polega na utracie od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W takiej sytuacji w skali miesiąca można zrzucić od 2 do 4 kg. TeroVesalainen/pixabay.com
Udostępnij:
Prawie co czwarty Polak jest otyły! Tymczasem otyłość to nie tylko problem estetyczny, bo wraz z wagą rośnie częstość występowania poważnych chorób. By zmniejszyć to zagrożenie, wystarczy jednak utrata 5–10 proc. masy ciała. Sprawdź, jak skutecznie schudnąć 10 kg!

W obecnych czasach większość ludzi ma mniej lub więcej kilogramów, które dzielą ich od zdrowej masy ciała. Dlatego niemal każdy dorosły Polak przynajmniej raz w życiu spróbował jakiejś diety odchudzającej. Badania pokazują jednak bezlitośnie, że aż 40 proc. osób, którym udaje się zrzucić wagę, odzyskuje ponad połowę straconych kilogramów na przestrzeni kolejnych 2 lat. Im szybsze tempo chudnięcia, tym efekt ten jest silniejszy, Co więc robić, by schudnąć szybko, ale wciąż w trwały sposób?

Otyłość w Polsce to poważny problem

Już ponad 23 procent Polaków jest otyłych – wynika z raportu European Health Report 2018. Wśród europejskich krajów nasz zajmuje pod tym względem 19. miejsce. W ciągu ostatnich 40 lat występowanie otyłości na świecie zwiększyło się ponad trzykrotnie i podobny trend obserwuje się w Polsce. Najszybciej tyją u nas dzieci, które pod względem nadmiernej wagi prowadzą w Europie. Za dużo waży już co najmniej 1/5 z nich. Większość rozpocznie dorosłe życie z balastem, który w przyszłości przyczyni się ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów, będzie wiązać się częstszym występowaniem problemów emocjonalnych i psychospołecznych. Dlatego warto działać jak najwcześniej, by pozbyć się chociaż części nadprogramowych kilogramów.

Przez otyłość rozumiemy patologiczne zwiększenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do upośledzenia naszej aktywności. Ponadto wywołuje liczne choroby, które mogą skończyć się nawet przedwczesnym zgonem.

Osiem ważnych i ciekawych faktów na temat nadwagi i otyłości...

Zagrożenia zdrowotne, które powoduje otyłość

Otyłość to przewlekła choroba związana z nagromadzeniem w ciele nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zawartość tłuszczu w ciele otyłych mężczyzn wynosi powyżej 20 proc. całkowitej masy ciała, a kobiet – powyżej 25 proc. masy ciała, a towarzyszy temu zbyt duża masa ciała. Wskaźnik masy ciała BMI (body mass index, czyli masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu ) to przy otyłości wartości większe niż w przypadku nadwagi, dla której wynosi 25-29,9 (normalna masa ciała to BMI 18,5-24,5). Wyróżnia się poszczególne rodzaje otyłości:

 • otyłość pierwszego stopnia, czyli prosta, to BMI 30–34,9;
 • otyłość drugiego stopnia to BMI wynoszące 35–39,9;
 • otyłość kliniczna wiąże się z BMI powyżej 40 (otyłość trzeciego stopnia to BMI 40–49,9, skrajnie olbrzymia: BMI 50–59,9, superskrajnie olbrzymia: BMI 60+).

Ponieważ tkanka tłuszczowa uwalnia do krwiobiegu szkodliwe związki, m.in. zapalne czy wolne kwasy tłuszczowe, jej nadmiar jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń metabolicznych, m.in. zespołu metabolicznego, cukrzycy, chronicznych chorób układu krążenia czy nowotworów. Najbardziej znane powikłania otyłości to m.in.:

 • insulinooporność – występuje wtedy, gdy poziom glukozy we krwi rośnie po posiłku i nie jest ona pobierana przez komórki organizmu, przez co zwiększona ilość nie znika z krwiobiegu, powodując stany zapalne i prowadząc do rozwoju cukrzycy,
 • cukrzyca typu 2 – aż 90-95 proc. chorych na cukrzycę t. 2 to osoby z nadwagą i otyłością!
 • dyslipidemia, czyli nieprawidłowe poziomy we krwi trójglicerydów i cholesterolu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba wieńcowa serca,
 • niewydolność serca,
 • uszkodzenia i niewydolność nerek,
 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • dna moczanowa,
 • zaburzenia hormonalne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn,
 • nowotwory hormonozależne, jelita grubego i pęcherzyka żółciowego,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa żył,
 • obturacyjny bezdech senny.

Przeczytaj również:

Dlaczego wystarczy schudnąć 10 kg?

Wobec tak dużego zagrożenia zdrowotnego należałoby jak najszybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów. O ile dokonanie tego bywa trudne, to utrzymanie niższej wagi jest jeszcze trudniejsze. W jednym z badań na otyłych uczestnikach aż 60 proc. z nich nie udało się zrzucić żadnych kilogramów. Dowiedziono, że ok. 90 proc. odchudzających się osób nie jest w stanie przestrzegać diety dłużej niż przez 2 miesiące, tylko kilkanaście procent utrzymuje szczuplejszą sylwetkę przez rok, a 2/3 tych odchudzonych odzyskuje w ciągu 4-5 lat więcej kilogramów niż pierwotnie zrzucili.

Jednak u tych, którzy stracili zaledwie 5-10 proc. masy swojego ciała, ubytek ten miał istotny wpływ na zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia kardiometabolicznego. To wnioski z badania opisanego w „Mayo Clinic Proceedings”, przeprowadzonego z udziałem ponad 7,5 tys. osób. Stwierdzono, że spadek wagi o 5-10 proc. prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego o 20 procent. Z kolei utrata 20% masy ciała obniżała zagrożenie zespołem metabolicznym aż o 53 procent.

W innym, niewielkim badaniu, zaprezentowanym w „Cell Metabolism”, porównano efekty utraty przez uczestników 5, 10 i 15 proc. masy ciała. Dla poprawy metabolizmu wystarczyło zrzucić 5 proc. wagi, choć pokaźniejsze spadki wiązały się z większymi korzyściami. Już tak niewielkie zmniejszenie się wagi wiązało się z lepszym funkcjonowaniem w trzustce komórek beta, które wydzielają insulinę, a także z większą wrażliwością na insulinę tkanki tłuszczowej, komórek wątroby oraz mięśni szkieletowych.

Inne korzyści z utraty niewielkiej części nadmiaru tkanki tłuszczowej przez otyłe osoby wykazali naukowcy australijscy. Gdy uczestnicy badania stracili 10 proc. masy ciała, doprowadziło to do zmniejszenia migotania przedsionków serca. Im więcej kilogramów schudli i im stabilniejszą wagę utrzymali na przestrzeni 4 lat badania, tym poprawa była znaczniejsza. Pacjenci rzadziej doświadczali objawów migotania przedsionków, takich jak osłabienie, zadyszka i palpitacje serca, które często towarzyszą otyłości i niosą za sobą zwiększone ryzyko wylewu. Zaobserwowano też u nich poprawę struktury i funkcjonowania mięśnia sercowego, a ponadto spadki ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Odnotowano również rzadsze występowanie bezdechu sennego i mniejsze zagrożenie rozwojem cukrzycy. Pacjenci, którzy zrzucili co najmniej 10 proc. masy ciała, aż 6 razy częściej całkowicie pozbywali się objawów migotania przedsionków.

Osoba otyła zwykle ma do zrzucenia co najmniej 10 kg, co odpowiada ok. 10 proc. masy ciała. Utrata tej liczby kilogramów w ciągu 6 miesięcy to rozsądny cel odchudzania. Warto jednak zastosować taką kurację, która zmniejszy ryzyko odzyskiwania nadwagi. Najlepiej jest chudnąć powoli i w stałym tempie. Co jednak zrobić, jeśli nie ma się dużo czasu?

QUIZ: Co ma więcej kalorii?

Jak szybko schudnąć 10 kg

Tempo chudnięcia zależy m.in. od początkowej masy ciała. Osoby otyłe czy z dużą nadwagą mogą tracić liczby kilogramów, które w innych przypadkach byłyby niezdrowe. Tak dzieje się w przypadku zastosowania u nich krótkoterminowych diet o bardzo niskokalorycznych (very low calorie diet, VLCD – 400-800 kcal dziennie) i diet niskokalorycznych (low calorie diet, LCD – 800–1200 kcal dziennie dla kobiet i 1500–1800 kcal dla mężczyzn).

Warto wiedzieć, że diety zapewniające ok. 400 kcal dziennie nie dają lepszych efektów niż te, które dostarczają 800 kcal dziennie, bo dla obu początkowe tempo chudnięcia wynosi 1,5-2,5 kg tygodniowo. Zwłaszcza diety o bardzo niskiej kaloryczności powinny być przeprowadzane pod kontrolą lekarza tylko u osób otyłych i zalecane w wyjątkowych sytuacjach, np. przed operacją, zabiegiem wszczepienia balona dożołądkowego czy założenia opaski na żołądek (są to chirurgiczne metody leczenia otyłości), albo w ramach wstępu do bardziej kalorycznej diety odchudzającej.

Dietę VLCD zaleca się zwłaszcza w tych przypadkach, gdy inne metody odchudzania nie przyniosły pożądanych efektów. Bywa też wstępem do diety LCD. Oba rodzaje diet często stosuje się też naprzemiennie, ponieważ dają takie same rezultaty, jak nieprzerwane przestrzeganie diety VLCD.

Pierwsze efekty tak dużej redukcji kalorii w postaci utraty znacznej liczby kilogramów to dla osoby otyłej silna motywacja do kontynuowania zmian. Natomiast przyłożenie się do początkowej fazy kuracji, widoczne w postaci nieprzerwanego spadku wagi, zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania długotrwałego sukcesu w odchudzaniu. W badaniu omówionym na łamach „Obesity” osoby chudnące w stałym tempie przez pierwsze 6 oraz 12 miesięcy kuracji częściej utrzymywały je przez 12 i 24 miesiące niż te, u których masa ciała ulegała wahaniom. W przypadku osoby z nadwagą, a więc z mniejszą liczbą kilogramów do zrzucenia, należy zastosować inne metody wyszczuplania, by ograniczyć ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

Co jeść, żeby schudnąć 10 kg

Żeby schudnąć, należy zmniejszyć spożycie kalorii. Aby jednak przyjmować ich mniej, nie trzeba wcale się głodzić! U osób z nadwagą wystarczy wprowadzić na co dzień proste zasady diety wolumetrycznej. Polega ona na zjadaniu jak największych ilości produktów o niskiej gęstości energetycznej w przeliczeniu na 1 g, co wiąże się z ich dużą objętością. Są to produkty o największej zawartości wody, czyli głównie warzywa i owoce, jak również fermentowane napoje mleczne, chude produkty białkowe czy gotowane ziemniaki. Dieta wolumetryczna zaleca też sięganie po potrawy o dużej zawartości wody, takie jak zupy, owsianki, musli, koktajle czy dania jednogarnkowe. Woda musi być ich nieodłączną częścią – popicie nią suchych produktów to nie to samo! Skutecznym sposobem na zmniejszenie dawek kalorii, ale nie poziomu sytości, jest też sięganie po produkty o wysokiej zawartości błonnika (czyli naturalne pokarmy roślinne) oraz powietrza – przykładem połączenia obu tych cech jest popcorn z niewielkim dodatkiem tłuszczu.

Nawet na diecie można podjadać między posiłkami! Warto jednak wybierać zdrowe produkty i trzymać się odpowiednio małych porcji – najlepiej, gdyby miały do 100 kcal. Sprawdź, które z pysznych i zdrowych produktów i w jakich ilościach zapewnią dawkę 100 kalorii. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zdrowe przekąski do 100 kcal. Poznaj idealne przepisy, które...

Czy można schudnąć 10 kg w 2 tygodnie?

Pod względem technicznym nie jest to niemożliwe, ale będzie wiązać się głównie z utratą wody z organizmu i zagrożeniami dla stanu zdrowia. Tak szybkie tempo utraty wagi można jednak osiągnąć tylko na początku kuracji i głównie u osób z dużym nadprogramowym balastem. Zbyt szybkie odchudzanie sprzyja jednak poważnym powikłaniom, takim jak odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej, bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, powstawanie kamieni żółciowych czy zakłócenie cyklu miesiączkowego u kobiet. Prowadzi też do zmniejszenia gęstości kości, a więc ich osłabienia zagrażającego złamaniami.

Czy można schudnąć 10 kg w miesiąc?

Prawidłowe tempo odchudzania na racjonalnej diecie to utrata 0,5–1 kg masy ciała na tydzień, z czego wynika, że w ciągu miesiąca da się zrzucić 2-4 kg. W przypadku zastosowania diety VLCD można mówić o utracie 6-10 kg w ciągu 3 tygodni i 13-15 kg w 6 tygodni. Jak widać, pozwala ona schudnąć najwięcej w początkowych tygodniach stosowania, co jest związane z dużą utratą wody. Na bardzo niskokalorycznej diecie osoby otyłe mogą stracić 15-20 proc. masy ciała (nawet 20 kg) na przestrzeni 12-16 tygodni. Należy też pamiętać, że realna utrata nadwagi przez pierwszy miesiąc kuracji wynosi do 4 kg tłuszczu, dlatego chudnąc więcej nie będziemy szczuplejsi, a jedynie w większym stopniu pozbawieni tkanki mięśniowej.

Dieta VLCD pokrywa poniżej 40 proc. dziennego zapotrzebowania na energię i jest przeznaczona wyłącznie dla osób otyłych o BMI powyżej 30. Może być zalecana i stosowana tylko pod kontrolą lekarską przez ograniczony czas – przez 8-10 tygodni przy BMI 30-35 i 12-16 tygodni przy BMI powyżej 40. Ze względu na bardzo niski poziom kalorii jest bardzo trudna do przebrnięcia, a już po 12 tygodniach daje podobne efekty do diety LCD.

Na tle innych diet VLCD powoduje też największe straty tkanki mięśniowej, które wynoszą nawet 25 procent. By ograniczyć ten efekt, bardzo niskokaloryczna dieta powinna zapewniać co najmniej 50 g białka dziennie. Dlatego zamiast niezbilansowanych diety cud typu diety kopenhaskiej czy sokowej lepiej jest zastosować tzw. dietę proszkową, wykorzystującą zamienniki posiłków. Są one wzbogacone w niezbędne składniki odżywcze, m.in. białko oraz zestaw 23 witamin i związków mineralnych. Podczas stosowania takich diet należy zwiększyć spożycie płynów nawet do kilku litrów wody dziennie.

Diety VLCD pomagają zmniejszyć masę ciała o mniej więcej 8 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, ale rezultaty te są bardzo nietrwałe. Większość odchudzonych osób wraca do dawnej wagi już po roku, a połowa waży z czasem więcej niż przed kuracją. Utrzymanie efektów diety wymaga bardzo umiejętnego zwiększania w dłuższym okresie poziomu aktywności i spożycia energii, najpierw do diety LCD, a później do bardziej kalorycznego menu.

Wylewasz z siebie siódme poty na siłowni, jesz pozornie bardzo zdrowo, a waga stoi w miejscu? Być może powielasz popularne błędy, które znacznie utrudniają proces odchudzania. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zabrać się za redukcję tkanki tłuszczowej, umów się na wizytę do dietetyka i skonsultuj swój plan treningowy z wykwalifikowanym trenerem personalnym. Tymczasem sprawdź, co jest największym wrogiem odchudzania – być może popełniasz te błędy.

10 prawdopodobnych powodów, przez które nie chudniesz!

Co robić, by schudnąć 10 kg w 2 miesiące?

Osoby, które nie są otyłe, nie muszą (i nie powinny) stosować głodowych diet. Wręcz przeciwnie – mogą jeść do syta, stosując opisane wcześniej zasady diety wolumetrycznej oraz poniższe wskazówki dietetyczne, których skuteczność została potwierdzona naukowo.

 • Jedz więcej białka – najskuteczniejszym sposobem na jak największą krótkoterminową utratę wagi jest zwiększenie spożycia białka. Taka dieta stymuluje metabolizm, pomaga zachować najwięcej mięśni i skutecznie redukuje poziom głodu i apetyt. Oprócz niskotłuszczowego nabiału, jajek, chudych mięs, ryb i owoców morza jedz też jednak roślinne produkty białkowe. W przeciwieństwie do tych odzwierzęcych nie mają działania zakwaszającego organizm, co jest to korzystniejsze dla procesu odchudzania.
 • Ogranicz węglowodany – powszechną praktyką przy odchudzaniu jest ograniczenie spożycia tłuszczu, który jest ponad dwa razy bardziej kaloryczny niż węglowodany czy białko. Diety niskotłuszczowe są jednak mało sycące i mało smaczne, a w porównaniu z dietami niskowęglowodanowymi (zwłaszcza tymi o niskim indeksie glikemicznym) przyczyniają się do największych spadków tempa metabolizmu. Ograniczenie tłuszczu w największym stopniu sprzyja pojawieniu się efektu jo-jo, a także skutkuje pogorszeniem zdrowia metabolicznego, m.in. poziomu trójglicerydów we krwi i spadkiem stężenia korzystnego cholesterolu HDL. Dlatego zamiast z tłuszczu warto zrezygnować z nadmiaru węglowodanów, ograniczając produkty zawierające dodany cukier i białą mąkę, jak również te z oczyszczonych zbóż i wysokoprzetworzone. Dobrze natomiast wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, mało słodkie owoce (np. jagodowe, cytrusowe) i warzywa. Przy ograniczeniu spożycia węglowodanów, które utrzymują w organizmie zapasy wody, należy pamiętać o zwiększeniu ilości wypijanych płynów.

Przeczytaj również:

 • Podnieś poziom aktywności fizycznej – najogólniej zaleca się godzinę umiarkowanej aktywności dziennie, ale jeśli to niemożliwe, warto starać się, by w ciągu tygodnia poświęcić na taki ruch 150-200 minut. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, powinny zwiększać ilość i intensywność aktywności stopniowo, odpowiednio do samopoczucia. Warto prowadzić dziennik aktywności, bo jest to nawyk motywujący do trzymania się ustalonego planu działania. Pod względem liczby spalanych kalorii prowadzą treningi cardio, a najlepszym z nich jest HIIT – high intensity interval training, czyli wysokointensywny trening interwałowy. Przewiduje on bardzo energiczną aktywność, ale trwającą tylko po kilka minut i przeplataną odpoczynkiem lub mniej intensywnym ruchem. Treningi HIIT pozwalają na uzyskanie tych samych efektów w o połowę krótszym czasie niż te klasyczne. Oprócz spalania tłuszczu ważne jest też wzmacnianie mięśni, co pomaga zapobiec ich spalaniu, zmniejszyć utratę masy kostnej, która towarzyszy chudnięciu, oraz zmniejszyć zagrożenie efektem jojo. Pomocne będą ćwiczenia z wolnymi ciężarami, z obciążeniem własnym ciała albo na maszynach co najmniej 1–2 razy w tygodniu. Natomiast treningi cardio dobrze wykonywać co najmniej 3 razy na tydzień. W przypadku dużej nadwagi i otyłości rozpoczęcie ćwiczeń najlepiej uzgodnić z lekarzem i ew. uwzględnić możliwe przeciwwskazania.

Warto zobaczyć:

 • Prowadź dziennik diety – już sama konieczność zapisania kolejnej przekąski może skłonić do zastanowienia się nad nią dwa razy. Celem prowadzenia dziennika diety jest zapisywanie wszystkiego, co się zjadło i wypiło, wraz z godziną, wielkością porcji (ilościami poszczególnych składników, ew. można zastąpić notatki zdjęciami), a najlepiej też spostrzeżeniami dotyczącymi poziomu głodu i sytości oraz samopoczucia. Regularne prowadzenie dziennika można uznać za formę terapii behawioralno-kognitywnej. W jednym z badań kuracje odchudzające osób piszących dzienniki trwały średnio po 12 tygodni, a niepiszących – nawet lata. W trwającym 30 tygodni badaniu, opisanym na łamach „American Journal of Preventive Medicine”, uczestnicy prowadzący dziennik diety schudli dwukrotnie więcej niż nieprowadzący. Im więcej posiłków było zapisywane, tym efekty kuracji były lepsze.
 • Zrezygnuj ze snacków – popularne przemysłowe przekąski to produkty o największej gęstości energetycznej. Zbadano, że osoby spożywające kilka takich produktów w ciągu dnia mogą przyjąć razem z nimi o ok. 1000 kcal więcej niż zazwyczaj. Nie chodzi przy tym o to, by rzadziej jeść, tylko o to, by przekąski między posiłkami składały się ze zdrowych produktów. Zmniejszenie liczby posiłków wiąże się z tyciem, natomiast regularne jedzenie 5 razy dziennie pozwala utrzymać niższą masę ciała.
 • Wyeliminuj płynne kalorie – ponieważ organizm nie rejestruje napojów tak, jak jedzenia, zawierające setki kalorii słodkie napoje typu cola, energetyki czy napoje kawowe nie zapewniają uczucia sytości. A że zawierają jedynie puste kalorie, którym nie towarzyszą cenne związki odżywcze, najlepiej z nich zrezygnować. Warto też zamienić naturalne soki na koktajle typu shake czy smoothie, bo dzięki dużej gęstości mają większy potencjał zaspokajania głodu.
 • Praktykuj świadome jedzenie – trenuj mindfulness nawet przy talerzu – w efekcie łatwiej schudniesz. Bycie świadomym tego, dlaczego, kiedy, gdzie, co i jak jesz, pomaga dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, uzyskać większą sytość po jedzeniu i skończyć posiłek przy spożyciu mniejszej liczby kalorii. Aby praktykować taki styl jedzenia, poświęcaj na posiłek nie mniej niż 20 minut. Skupiaj się na jego wyglądzie, zapachu, smaku i konsystencji, a także na sygnałach płynących z twojego ciała. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

Przeczytaj też o najbardziej wartościowym białku:

Jak skutecznie schudnąć 10 kg – sposoby na efekt jojo

Aby odchudzanie było skuteczne w długim terminie, nie może wiązać się ze zbyt drastyczną redukcją kaloryczności diety, a co za tym idzie – z błyskawiczną utratą kilogramów. Im mniej energii zapewnia jadłospis, tym bardziej organizm spowalnia swoje tempo przemiany materii, by zaadaptować się do zmian. Efekt jest taki, że jakiekolwiek zwiększenie dziennych dawek kalorii (nie mówiąc już o powrocie do dawnych, tuczących nawyków) prowadzi później do szybkiej odbudowy tkanki tłuszczowej. Zwykle odzyskujemy też więcej kilogramów niż straciliśmy – to nic innego, jak efekt jo-jo.

Skuteczne odchudzanie oznacza spalanie przede wszystkim tkanki tłuszczowej, czemu niestety nieodłącznie towarzyszy mniejszy lub większy ubytek mięśni. Nieodpowiednia dieta, przede wszystkim zbyt uboga w białko i kalorie, może sprawić, że tkanki mięśniowej zacznie ubywać w szybkim tempie, a tłuszczowa będzie zużywana zbyt wolno. To proces, do którego nie należy dopuszczać, ponieważ to właśnie mięśnie spalają najwięcej kalorii. Im więcej ich ubędzie, tym bardziej zmaleje tempo metabolizmu i wzrośnie tendencja do tycia.

Metabolizm, czyli inaczej przemiana materii, to wspólna nazwa wszystkich procesów zachodzących w komórkach organizmu związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem energii. Sprawdź, które produkty spożywane w ramach lekkiej diety pomogą zadbać o sprawny metabolizm! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Przyspiesz metabolizm i schudnij szybciej! Zobacz, jakie pro...

Jak więc sprawić, by spalać głównie tłuszcz i podnosić tempo przemiany materii? Bez ruchu się nie obędzie! Dzięki aktywności fizycznej można zachować więcej mięśni i stworzyć dodatkowy, całkiem spory deficyt kalorii. Do odchudzania potrzebny jest taki, który wynosi co najmniej 500 kcal dziennie. Nie trzeba jednak przechodzić na dietę 1000 czy 1200 kcal, bo kaloryczność menu można obniżyć tylko o 250 kcal i drugie tyle spalać na rowerze, bieżni czy zajęciach fitness. Nie trzeba też chodzić na nie codziennie – jeśli tygodniowy deficyt energii ma wynieść 7 x 250 kcal = 1750 kcal, można uzyskać go w 3 sesjach tygodniowo (to jest też zalecana minimalna liczba treningów), które spalą niespełna po 600 kcal.

Jaką dietę wybrać, gdy ktoś chce schudnąć 10 kg

Możliwości jest wiele, jednak chcąc osiągnąć trwałe efekty należy wybierać racjonalne metody. Niskokaloryczne menu odchudzające można ułożyć wg zaleceń diety w stylu śródziemnomorskim, diety DASH (przeciw nadciśnieniu) czy MIND (dla mózgu). Można wspomagać się proszkowymi produktami zastępującymi posiłki (np. koktajlami czy zupami krem) albo zamówić catering dietetyczny.

Warto przeczytać:

Bardzo skutecznym i w miarę nowym rozwiązaniem jest dieta IF, czyli naprzemienna, nazywana też przemienną czy cykliczną, albo naprzemiennymi postami (z ang. Intermittent Fasting). Polega na tym, że ogranicza się kalorie tylko w wybrane dni tygodnia, a w inne można jeść do syta. Przykładem takiego systemu jest dieta 5:2 Michaela Mosleya, w której przez 2 nienastępujące po sobie dni tygodnia spożywa się tylko 500 kcal w ramach 2 posiłków. W inne dni nie „odrabia” się tych zaległości, co ma związek m.in. ze zmniejszoną objętością żołądka. Dieta cykliczna pomaga chudnąć w takim tempie, jak tradycyjna dieta niskokaloryczna, ale bez codziennych wyrzeczeń.

Gwarancję utraty wagi będą mieć też osoby, które przejdą na menu bez produktów zwierzęcych. Z badań wynika, że weganie mają niższe BMI niż osoby jedzące mięso, a sama dieta roślinna wspomaga proces odchudzania. W badaniu z 2016 roku porównano efekty półrocznego stosowania diety wegańskiej, wegetariańskiej, semiwegetariańskiej i tradycyjnej. Osoby z pierwszej grupy schudły najwięcej. Większą skuteczność diety wegańskiej w odchudzaniu potwierdził też przegląd 96 badań, a u wegan i wegetarian stwierdzono obniżony poziom cholesterolu i mniejsze ryzyko raka. Z badań opisanych w 2015 roku wynika, że dieta roślinna najprawdopodobniej przyspiesza metabolizm, co prowadzi do nasilonego spalania kalorii.

Przeszkodą w stosowaniu diet w dłuższym terminie są najczęściej liczne zakazy i złe samopoczucie, jednak w przypadku diety wegańskiej nie stwierdzono, by stosujące ją osoby porzucały ją częściej niż inne rodzaje kuracji. I nawet osoby, które nie stosowały się w 100 procentach do jej zaleceń, wciąż traciły na wadze więcej niż wszystkożercy.

Dowiedz się więcej na temat:

Ile trzeba biegać, żeby schudnąć 10 kg?

Jeśli ktoś nie chce stosować diety, odchudzanie za pomocą fitnessu jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak utrzymania stałej kaloryczności menu, najlepiej poprzez przestrzeganie wyznaczonego jadłospisu. Ponieważ aktywność fizyczna może nasilać apetyt, dla niektórych stanowi usprawiedliwienie do bardziej liberalnego podejścia do diety. Nawet jednak niewielkie odstępstwo od limitu kalorii może sprawić, że nie powstanie deficyt kalorii i pomimo wysiłku nie uda się schudnąć pod względem wagi, a jedynie poprawić proporcje składu ciała na korzyść tkanki mięśniowej.

A ile należy biegać, by schudnąć 10 kg? Przy pokonywaniu dystansu 5 km cztery razy w tygodniu można stracić 10 kg w ciągu 10 miesięcy. Natomiast przy bieganiu po 10 km trzy razy w tygodniu zajmie to ok. 8 miesięcy. Większa częstotliwość zwłaszcza długich biegów nie jest wskazana, ponieważ utrudnia regenerację mięśni i całego organizmu.

Najlepsze efekty odchudzania, a zwłaszcza większy spadek ilości tkanki tłuszczowej, większą wygodę i mniejszą tendencję do wystąpienia efektu jo-jo daje jednak połączenie niskokalorycznej diety z aktywnością. Jedząc o co najmniej 300 kcal mniej na dzień i ruszając się przez godzinę co najmniej 3 razy w tygodniu, można w łatwy sposób stracić 10 kg tkanki tłuszczowej w przeciągu kilku miesięcy.

O przyczynach otyłości mówi Urszula Somow, dietetyk sportowy z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie