Spis treści
Te orzechy zmniejszą stan zapalny i poprawią zdrowie jelit
Otyłość to poważne zaburzenie metaboliczne, które charakteryzuje się nie tylko widoczną zwiększoną masą ciała z powodu odkładania się tkanki tłuszczowej, ale też stresem oksydacyjnym i przewlekłym stanem zapalnym o niskim stopniu nasilenia. Niewielki stan zapalny prowadzi do stałej produkcji cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do takich schorzeń jak nadciśnienie, cukrzyca i choroby układu krążenia. Powoduje on także zaburzenia przepuszczalności jelit, co jeszcze bardziej nasila stan zapalny.
To błędne koło postanowili przerwać naukowcy włączając do diety kobiet z nadwagą i otyłością, bogate w selen oraz działające silnie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, orzechy brazylijskie. Orzechy te pomagają także w zmniejszeniu apetytu, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne i polifenole.
W badaniu przeprowadzonym w Departamencie Żywienia i Zdrowia Universidade Federal de Viçosa (UFV) w Brazylii wzięło udział 46 kobiet w wieku 20–55 lat, ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) powyżej 27, zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej (powyżej 32 proc.) i obwodem talii powyżej 80 cm. 17,4 proc. z nich miało nadwagę, a 82,6 proc. otyłość.
Badanie trwało 8 tygodni. Kobiety zostały podzielone na dwie grupy: kontrolną niejedzącą orzechów oraz grupę spożywającą 8 g orzechów brazylijskich dziennie, czyli dokładnie 2 orzechy. Badanie miało na celu zmniejszenie masy ciała kobiet o 4 kg i obniżenie stanu zapalnego oraz poprawę zdrowia jelit. Obie grupy stosowały dietę o ograniczonej wartości energetycznej (−500 kcal/dzień).
Orzechy brazylijskie pomogą w leczeniu otyłości. Wystarczy kilka sztuk
Po 8 tygodniach u osób spożywających 2 orzechy brazylijskie dziennie znacznie obniżyły się markery stanu zapalnego, w tym białka C-reaktywnego (CRP), czynnika martwicy nowotworu (TNF), interleukiny-1β i interleukiny-8 w porównaniu z grupą kobiet niejedzących orzechów.
Stan zapalny zmniejszył się u wszystkich kobiet z grupy spożywającej orzechy brazylijskie, nawet u tych, które docelowo nie zrzuciły zamierzonych w badaniu zbędnych kilogramów w ciągu 8 tygodni trwania badania. Ogólnie jednak kobiety w obu grupach schudły, ale te spożywające orzechy brazylijskie nieco więcej (ok. -3,5 kg) niż te, które ich nie jadły (ok. -2,5 kg).
Natomiast u kobiet z grupy spożywającej orzechy brazylijskie, u których nastąpiła największa utrata wagi, zaobserwowano większą redukcję markerów zapalnych. Dodatkowo znaczny wzrost poziomu selenu we krwi, dzięki spożyciu orzechów brazylijskich, przyczynił się do zmniejszeniem cytokin prozapalnych, a dzięki temu do zmniejszenia przepuszczalności jelit.
Naukowcy podejrzewają, że udało się osiągnąć takie wyniki dzięki zwiększeniu poziomu selenu w organizmie, ponieważ ten pierwiastek decydował o zmniejszeniu stanu zapalnego. Zwiększenie stężenia selenu w surowicy krwi było istotnie wyższe w grupie osób spożywających orzechy brazylijskie.
– Inne aspekty spożycia diety były ściśle kontrolowane, zapewniając, że obie grupy interwencyjne spożywały diety o podobnych profilach lipidowych i dystrybucji makroskładników. Osiągnęły również podobne ograniczenie energii (∼250 kcal/d) i utratę wagi – podsumowują swoje badania brazylijscy naukowcy.
Źródło: Brazil Nut (Bertholletia excelsa H.B.K.) Consumption in Energy-Restricted Intervention Decreases Proinflammatory Markers and Intestinal Permeability of Women with Overweight/Obesity: A Controlled Trial (Brazilian Nuts Study) The Journal of Nutrition