Zaburzenie bilansu energetycznego polegające na dostarczaniu do organizmu energii w ilości znacznie przekraczającej jego zapotrzebowanie to nieuchronna droga do otyłości prostej (inaczej nazywanej pierwotną). Jej przyczyną jest niewłaściwy tryb życia lub predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak również wiele chorób, które predysponują część osób do wystąpienia tak zwanej otyłości wtórnej. Ze względu na miejsce gromadzenia się tkanki tłuszczowej w ciele, wyróżnia się natomiast trzy typy otyłości: uogólnioną, brzuszną (androidalną) oraz pośladkowo-udową (gynoidalną).
Z otyłością należy walczyć – bez względu na jej pochodzenie, ponieważ stanowi ona czynnik ryzyka wielu chorób ogólnoustrojowych, od szeroko opisywanych i nagłośnionych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II, aż po choroby nowotworowe.
Czytaj również: Ziemniaki zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2? Nie w każdej postaci. To zależy jak je przygotujesz. Zobacz, jakich ziemniaków unikać
Ponieważ proces redukcji masy ciała u osób z otyłością jest długotrwały i nie zawsze przynosi efekty, dlatego tak ważna jest profilaktyka tego schorzenia.