Jak dbać o tatuaż i czym go smarować? Ile goi się tatuaż? Zasady pielęgnacji tatuażu po zrobieniu oraz w kolejnych tygodniach

Justyna Śmigaruk
Jednorazowe rękawiczki i maseczka na twarz to środki ochrony wymagane dla większego bezpieczeństwa wykonywania tatuażu.
Jednorazowe rękawiczki i maseczka na twarz to środki ochrony wymagane dla większego bezpieczeństwa wykonywania tatuażu. blueskyimage/123RF
Tatuaże to coraz popularniejsza ozdoba ciała, na którą decydują się osoby w różnym wieku. Wykonanie trwałego rysunku na skórze wiąże się jednak z jej uszkodzeniem, dlatego wymaga ona specjalnej pielęgnacji, uniknąć powikłań i uzyskać pożądany efekt końcowy. Jak dbać o tatuaż, zwłaszcza świeży, by wspomóc szybkie gojenie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści

Dlaczego tatuaż należy pielęgnować zwłaszcza po wykonaniu?

Tatuaż cieszy się wciąż rosnącą popularnością nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Według dostępnych danych sprzed pięciu lat na trwały rysunek na skórze zdecydowało się co najmniej 8 proc. Polaków, natomiast w Europie – ok. 12 proc. populacji, choć obecnie liczby te są na pewno znacznie wyższe. Do najbardziej wytatuowanych nacji należą Włosi, a następnie Szwedzi i Amerykanie – co najmniej jedno takie dzieło ma na sobie blisko połowa dorosłych osób.

Nie wystarczy jednak wykonać tatuaż. Jego pielęgnacja zwłaszcza w ciągu pierwszych dni ma kluczowe znaczenie dla jego optymalnego gojenia i późniejszego wyglądu. To właśnie dzięki niej skóra szybko się zregeneruje, a tusz pozostanie w jej głębokich warstwach.

Czytaj także: Tatuaż wypalił jej skórę. Ból i blizny do końca życia. Tak może się skończyć zrobienie wakacyjnej ozdoby

Bezpośrednio po zabiegu (tak samo jak przed jego wykonania) tatuator powinien zdezynfekować skórę, usunąć z jej powierzchni wazelinę z resztkami tuszu i krwi, i przykleić do niej dedykowaną folię.

Na rynku są już dostępne specjalne folie ochronne, nazywane „drugą skórą”. Taka folia jest rozciągliwa, cienka i bardzo dokładnie przylega do skóry, mocno się jej trzymając. Jest hipoalergiczna i wodoodporna, ale przepuszcza powietrze. Nie należy jej zrywać przez 2-3 doby po tatuowaniu.

Sprawdź także:

Jak dbać o tatuaż po zabiegu? Folia, maści i mycie skóry

W czasie noszenia ochronnej folii można się bez przeszkód myć. Pod folią będą tworzyły się bąbelki z osoczem i tuszem – to zjawisko całkiem normalne. Tatuator powinien też dokładnie poinstruować klienta, jak dbać o tatuaż.

Ogólne zasady pielęgnacji tatuażu są następujące:

  • Mycie i natłuszczanie – po upływie kilkudziesięciu godzin należy powoli i delikatnie usunąć folię, najlepiej pod strumieniem bieżącej wody. Odtąd gojenie tatuażu powinno się odbywać z dostępem świeżego powietrza – nie wolno owijać go zwykłą folią spożywczą! Skórę należy myć dwa razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej lub innego o delikatnym działaniu, a następnie stosować natłuszczającą maść co 2-3 godziny. W tej roli świetnie sprawdzają się produkty z dodatkiem pantenolu i/lub alantoiny, ale bez dodatków wysuszających, takich jak np. tlenek cynku. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia świeżo wytatuowanej skóry.
  • Zabezpieczanie świeżego tatuażu – sposób i ew. trudności w dbaniu o tatuaż w dużej mierze zależą od jego lokalizacji. O wiele łatwiej jest dbać o tatuaż na nadgarstku niż np. na plecach czy wierzchu stopy. Dotyczy to zwłaszcza kwestii zabezpieczania przed zanieczyszczeniami i obtarciami. Do czasu zagojenia skóry i ustąpienia opuchlizny najlepiej nosić luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej dające się łatwo odplamić (np. białe). Należy jednak pamiętać, że ślady tuszu zwykle nie dają się z tkanin usunąć.
  • Świeży tatuaż w nocy – pielęgnacja tatuażu w nocy sprowadza się do unikania spania na wytatuowanej części ciała i zabezpieczenia go bawełnianą koszulką lub inną częścią garderoby, zależnie od lokalizacji wzoru. Pościel powinna być czysta, by ograniczyć kontakt rany z bakteriami i kurzem.
  • Gojenie tatuażu a alkohol – ze względu na działanie alkoholu, polegające na rozrzedzaniu krwi i zwiększania tendencji do krwawienia, nie należy go pić zarówno w dniu wykonania tatuażu, jak i do tygodnia po zabiegu. Nadmierne krwawienie nasila ucieczkę tuszu z niezagojonej skóry, przez co tatuaż wychodzi bledszy, a nawet powstają ubytki we wzorze.

Zobacz także:

Etapy gojenia tatuażu

Ponieważ wykonanie tatuażu narusza ciągłość skóry, odpowiednie postępowanie po zabiegu jest tak samo ważne, co jego w trakcie. Pełne wygojenie skóry trwa nawet kilka tygodni, ale o utrwalony rysunek należy dbać do końca życia, by dobrze wyglądał.

  • Od wykonania do tygodnia – w tym okresie tatuaż jest otwartą raną. Do kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu skóra jest mniej lub bardziej zaczerwieniona. Jeśli salon tatuażu nie zapewnił specjalnej, oddychającej folii, a jedynie taką, którą trzeba wymieniać, należy to robić co 2-3 godziny, przemywając delikatnie tatuaż letnią wodą i dociskając do niego papierowy ręcznik, by osuszyć skórę przed ponownym owinięciem. Nie wolno zawijać go dłużej, niż 2-3 do po zabiegu! W tym okresie skóra jest lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż wypukły.
  • Drugi tydzień od wykonania – skóra pokryta tatuażem swędzi, a skóra zaczyna się łuszczyć. To oznacza, że się goi. Nie wolno jej jednak drapać i trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie naskórka poprzez smarowanie skóry maścią zaraz po umyciu. W ciągu 7 dni od wykonaniu zabiegu zaczerwienienie i obrzęk powinny już zniknąć.
  • Trzeci tydzień i później – tatuaż wygląda już niemal jak zagojony, ale wciąż trzeba dbać o natłuszczanie skór, a dodatkowo – na jej ochronie przed promieniowaniem UV. Sam wzór będzie powoli stawał się coraz gładszy i bardziej „wtopiony” w skórę.

O tatuaż należy dbać już zawsze, codziennie stosując naturalne kremy i masła o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – najlepiej specjalne, dedykowane tatuowanej skórze, które zawierają ochronne filtry.

Przeczytaj również

Zakażenie wytatuowanej skóry – jak je rozpoznać?

Gojenie tatuażu to okres, w którym należy pogodzić się z niedogodnościami takimi jak swędzenie i łuszczenie się skóry, a w pierwszych godzinach po zabiegu – również jej pieczenie i zaczerwienienie.

Lekki stan zapalny po wykonaniu tatuażu jest naturalną reakcją organizmu. Powinien ustąpić w ciągu maksymalnie 2-3 dni, a najczęściej znika po jednym dniu. Jednak zakażenie jest już groźne dla zdrowia i życia. Jednak pewnych niepokojących objawów nie wolno lekceważyć. Są to zwłaszcza:

  • wyraźne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
  • silny obrzęk, utrzymujący się dłużej niż przez dobę od wykonania tatuażu,
  • tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
  • ropny wyciek (żółte lub zielonkawe zabarwienie cieczy),
  • mocno podwyższona temperatura ciała na dwie-trzy doby po zabiegu.

Jeżeli zabieg nie był przeprowadzony w sterylnych warunkach, może dojść do zakażenia skóry bakteriami (gronkowiec, paciorkowiec, łupież rumieniowy) lub wirusem, w tym również HCV i HIV).

Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu w danym salonie warto zapytać o standardy higieny (a nawet obejrzeć np. autoklaw – to najlepsze urządzenie do sterylizacji elementów maszynki do tatuażu, które nie są jednorazowe) i sprawdzić opinie klientów w internecie.

Większość zakażeń po wykonaniu tatuażu da się wyleczyć. Po zauważeniu wyżej opisanych objawów należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci terapię antybiotykami.

Polecamy przeczytać także:

Jak pielęgnować tatuaż? Ochrona przed słońcem

Tatuaż jest ciemniejszą plamą na skórze, niezależnie od jego koloru. Chłonie bardzo dużo promieniowania UV, przez co blaknie, a często powoduje reakcje alergiczne i zapalne. Dotyczy to zwłaszcza kolorowych barwników i tych jasnych. Niektóre z nich, zwłaszcza białe i żółte, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulegają przekształceniom, i narażanie ich na działanie promieni słonecznych może skutkować co najmniej nadwrażliwością skóry na słońce i poparzeniami.

Na działanie promieni słonecznych można wystawiać tatuaż, który zdążył się dobrze zagoić (ma co najmniej miesiąc). Nie należy go przy tym opalać, choć wytatuowany fragment skóry trzeba zabezpieczać kremem z filtrem SPF50. Dotyczy to nie tylko okresu wiosny i lata, ale jest kwestią całoroczną, ponieważ promienie UV są emitowane również przez oświetlenie sztuczne.

Przeczytaj także:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia