Spis treści
Co to jest alergia?
Alergia to stan, w którym układ odpornościowy niewłaściwie reaguje na substancję z pozoru niegroźną dla organizmu. Substancje, które wywołują reakcję alergiczną, nazywamy alergenami.
W Polsce ponad 40 proc. ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba ta szybko rośnie. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego).
Jednak alergia wziewna to problem całoroczny (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt) lub sezonowy – (pyłki drzew, traw, zarodniki grzybów pleśniowych).
Na stężenie pyłków wpływa nie tylko pora roku czy dnia, ale także temperatura, wilgotność powietrza i poziom opadów.
Nie tylko na zewnątrz
Okazuje się, że tylko 1 na 10 osób zdaje sobie sprawę, że pyłki roślin stanowią składnik kurzu domowego. Pyłki są tak małe i lekkie, że biorąc pod uwagę ciągłą wymianę powietrza między zamkniętymi pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym, nie można zapobiec przedostawaniu się ich do naszych domów. Czasem sami wnosimy je do środka na naszych włosach, ubraniach. Przedostają się również na sierści zwierząt domowych.
Jednym z najłatwiejszych sposobów pozbycia się pyłków, jest zmiana obuwia i wierzchniej odzieży po powrocie do domu.
Zmieniając buty i ubranie zaraz po powrocie do domu, ograniczamy prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się po nim pyłki przyczepione do naszej odzieży i naszego obuwia.
Sprzątaj i nawilżaj
Zanieczyszczone i zbyt suche powietrze w naszych mieszkaniach jest jedną z głównych przyczyn większej podatności na infekcje, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Błona śluzowa nosa bardzo wysycha w nieodpowiednich warunkach, stając się mniej odporna na wszelkie infekcje, które tą drogą przedostają się do naszego organizmu.
- Urządzenia oczyszczające powietrze z funkcją nawilżania i kontrolą poziomu wilgotności powietrza są w tym okresie szczególnie przydatne i pomagają dbać o zdrowie dzieci – mówi Jolanta Wacławek, lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka i dodaje, że w miejscach o stężonym zanieczyszczeniu, występuje więcej alergii wśród dzieci i dorosłych.
Oczyszczacze powietrza z filtrami, wyłapującymi mikroskopijne cząsteczki, takie jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni pomogą w walce z alergią.
Nie obejdzie się też bez częstego, najlepiej codziennego ścierania kurzu ze wszelkich powierzchni. Pamiętajmy o ścieraniu kurzu z kaloryferów (zwłaszcza w sezonie grzewczym)! Z pewnością w walce z roztoczami kurzu domowego pomoże nam nowoczesny odkurzacz, wyposażony w system filtracji, i taki, który nie wznosi kurzu.
Eliminacja alergenów z otoczenia to:
- lepsze samopoczucie alergika,
- mniej stosowanych leków,
- większa aktywność w szkole i w domu,
- lepsza wydolność oddechowa
- większe możliwości w aktywności sportowej.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?