Czy codzienne noszenie wkładek jest zdrowe? Lekarka mówi, co jest lepsze dla twojego zdrowia. „Zyskasz komfort i wolność”

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wkładki higieniczne mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Niektóre z nas nie noszą ich wcale, inne okazjonalnie, a jeszcze inne codziennie. Czy warto nosić wkładki higieniczne? Ginekolożka dr Agnieszka Nalewczyńska mówi, co jest zdrowsze dla twojego sromu. Sprawdź, po co nosi się wkładki higieniczne i jak często powinnaś je zmieniać.

Spis treści

Czy noszenie wkładek codziennie jest zdrowe? Ekspertka odpowiada

Wkładki higieniczne są dostępne na rynku od wielu lat. Te „małe podpaski” często nosisz w swojej torebce czy plecaku, możesz je znaleźć w różowej skrzynce czy w koszyczku w toalecie restauracji czy na weselu. Ale czy warto nosić wkładki higieniczne? Ginekolożka dr Agnieszka Nalewczyńska zachęca do wzięcia udziału w 3-tygodniowym wyzwaniu… bez wkładek. Lekarka na swoim Instagramie wyjaśniła, dlaczego warto zrezygnować z codziennego noszenia wkładek higienicznych.

Kobieta trzymająca w rękach wkładkę higieniczną
Wkładka higieniczna to cienki, ale chłonny kawałek materiału, który przykleja się wewnątrz bielizny. To taka cieńsza i mniejsza wersja podpaski. ljubaphoto/Getty Images

– Dlaczego wkładki jednorazowe są złe? Srom jest narządem skórzastym (podobnie jak penis). Ma różnego rodzaju gruczoły. On się poci, on ma gruczoły typu feromony, ma natłuszczające gruczoły – tak jak cała skóra. Rzeczywiście ten zapach jest inny, natomiast to nie znaczy, że któryś jest dobry, a któryś zły – mówiła w relacji pierwszego dnia wyzwania dr Nalewczyńska.

Sprawdź też: Toksyczny metal ciężki w tamponach. Alarmujące wyniki analiz

Lekarka porównała noszenie wkładek do tak nielubianych maseczek na twarz, noszonych podczas pandemii.

– Tam jest bardzo dużo bakterii i tam musi być równowaga pomiędzy bakteriami tlenowymi i beztlenowymi. Jak zabierzecie dostęp do powietrza – a zabieracie tymi wkładkami dostęp do powietrza, to bakterie beztlenowe, czyli wszystkie te, które powodują bakteryjną waginozę, będą promowane i tam się rozbucha. Tej wydzieliny będzie jeszcze więcej, będzie rybi zapach, będzie nieprawidłowe pH – wylicza dr Nalewczyńska.

Po co kobiety noszą wkładki? Poznaj korzyści z nienoszenia wkładek

Wkładka higieniczna to cienki, ale chłonny kawałek materiału, który przykleja się wewnątrz bielizny. To taka cieńsza i mniejsza wersja podpaski. Wkładki są używane do wchłaniania codziennej wydzieliny i potu, mają zapewniać ochronę w dni lekkiego krwawienia miesiączkowego lub zawsze wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowej „ochrony”, ale podpaska jest zbyt gruba.

– Ja rozumiem wasze twierdzenie, że macie dużo wydzieliny i lepiej zmienić wkładkę w pracy, niż nosić majtki – mówi dr Nalewczyńska.

Lekarka zachęca do wzięcia udziału w 3-tygodniowym wyzwaniu. W tym czasie musisz zupełnie odrzucić wkładki, a zamiast nich w torebce nosić zapasowe pary majtek i woreczek strunowy, do którego będziesz pakować zużytą bieliznę.

Po trzech tygodniach nienoszenia wkładek zyskasz komfort noszenia majtek:

  • nie będziesz mieć podrażnień,
  • nie będziesz mieć uczucia wysychania sromu,
  • nie będziesz odczuwać świądu,
  • nie będziesz mieć dyskomfortu,
  • zyskasz wolność,
  • poprawią się odczucia podczas seksu.

– Oczywiście, że będzie jakaś wydzielina, ale one nie będą mokre w 95 proc. Część z was, która dalej będzie mieć obfitą wydzielinę, musi się zgłosić do ginekologa – mówi lekarka.

Kiedy się nosi wkładki? Pamiętaj, żeby zmieniać je odpowiednio często

Noszenie wkładek nie jest obowiązkowe, ale sama przyznaję, że w niektórych sytuacjach są przydatne. Kiedy warto nosić wkładki?

  • Przed okresem. Czasami spodziewasz się miesiączki, ale ta wizyta nie zawsze jest tak punktualna, jak byśmy chciały, prawda? Wkładka na bieliźnie może uchronić cię przed pierwszymi plamami.
  • W ostatnich dniach okresu. Kiedy już wydaje się, że to koniec, wciąż coś może cię zaskoczyć.
  • Nawet po zakończeniu miesiączki wciąż możesz zauważyć plamienie i lekkie upławy nawet przez kilka kolejnych dni. W takiej sytuacji pomocne mogą być wkładki higieniczne.
  • Kiedy się bardzo pocisz lub podczas owulacji. Pot (np. podczas intensywnego treningu) lub wydzielina z pochwy podczas owulacji mogą sprawiać dyskomfort. Wkładka higieniczna uchroni cię wtedy przed irytującą wilgocią między nogami. Pamiętaj jednak o regularnej zmianie wkładki.
  • Po porodzie. Macica po urodzeniu dziecka goi się i wypłukuje nadmiar płynu. Wkładki higieniczne mogą pomóc ci poradzić sobie z upławami, jakich możesz doświadczać po porodzie.

Zanim kupisz wkładki, upewnij się, że materiał, z jakich są wykonane, jest oddychający. Nigdy nie używaj wkładek zapachowych, ponieważ mogą one zaburzyć równowagę pH pochwy. Podobnie jak w przypadku każdego innego kobiecego produktu higienicznego, wkładkę zmieniaj co 4-5 godzin, aby zapobiec ryzyku infekcji lub nagromadzenia się bakterii. Zrezygnuj też z zakładania wkładek na noc.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kochaj bezpiecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia