Spis treści
Wiosenne problemy ze skórą są zjawiskiem dość powszechnym. O tej porze roku zaczynają dokuczać wysypki, suchość skóry, alergie i inne, często krępujące dolegliwości. Dr Vanita Rattan, lekarka i producentka kosmetyków, wymienia dla pisma The Sun 7 najczęstszych dolegliwości i na każdą z nich podpowiada proste oraz skuteczne rozwiązania.
Alergia źródłem wiosennych problemów skórnych. Wysypki i odwodnienie
Wraz z wiosną zaczyna się kwitnienie roślin. Unoszące się pyłki drzew, krzewów i kwiatów dla jednych są uroczym widokiem, a dla innych realnym problemem, wiążącym się z alergią. Alergicy mogą się spodziewać kataru, kichania i łzawiących oczu, ale wiosną ucierpi również ich skóra.
To cię zainteresuje: „Bananowy botoks” stał się hitem Internetu. Influencerki polecają sposób na gładką i lśniącą skórę za grosze
– Kiedy alergen przedostaje się do organizmu, układ odpornościowy reaguje, atakując alergen, jakby był zagrożeniem bakteryjnym lub wirusowym – mówi dr Rattan, cytowana przez The Sun.
Jak dodaje, powoduje to uwolnienie histaminy, która z kolei odpowiada za popularne objawy alergii. Organizm próbuje walczyć, a w tym czasie skóra może stać się odwodniona i sucha. Co więcej, objawem alergii bywa uciążliwa wysypka. Lekarka doradza na początek leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, a na wysypkę nałożenie specjalnych kremów, które złagodzą swędzenie.
Ugryzienia owadów
Wiosną natura wraca do życia. Owady stają się bardziej aktywne, co z kolei może dla nas oznaczać ukąszenia i użądlenia. Podczas wiosennych spacerów, przejażdżki rowerowej lub grillowania, w szczególności w pobliżu terenów leśnych i zbiorników wodnych, należy pamiętać o środkach odstraszających owady. Warto też wybierać bluzki z długim rękawem. Jeśli już do ukąszenia dojdzie, posmaruj miejsce specjalnym kremem, łagodzącym swędzenie i pieczenie.
Zobacz: Te zioła pomogą na problemy skórne. Rośliny przydatne w walce z trądzikiem, egzemą i łuszczycą
Oparzenia słoneczne wiosną? Tak, to prawdopodobne!
Słońce nie jest jeszcze tak mocne, jak latem, ale już pojawiają się gorące dni. Wbrew pozorom promienie mogą być niebezpieczne nawet o tej porze roku. Wystarczy w słoneczny dzień spędzić południe na świeżym powietrzu, by spodziewać się zaczerwienionej skóry. Należy o tym pamiętać i wcześniej zabezpieczyć ciało kremem przeciwsłonecznym. Jeśli już jednak oparzenie słoneczne miało miejsce, schłodź ciało chłodnym ręcznikiem i posmaruj kremem po opalaniu. Należy pamiętać też o piciu dużych ilości wody, a w razie bólu o przyjmowaniu środków przeciwbólowych.
Trądzik na skutek wilgoci powietrza
– Wyższa wilgotność może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum w skórze, potencjalnie zatykając pory i przyczyniając się do częstszych wyprysków – powiedziała dr Vanita. Co więcej, lekarka zwróciła uwagę na spędzanie czasu na aktywnościach fizycznych, co skutkuje potliwością. W połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza może to skutkować gromadzeniem się tłuszczu i brudu, a to z kolei powstawaniem trądziku. Używaj delikatnego żelu micelarnego do mycia twarzy, a ponadto stosuj dwa razy w tygodniu peeling chemiczny.
Łuszczyca, egzema i sucha skóra
Wyższe temperatury, wahania temperatur i narażenie na wiatr mogą uszkodzić barierę ochronną skóry i sprawić, że skóra stanie się odwodniona i sucha.
– Suchość może narazić skórę na niebezpieczeństwo, nie tylko powodując dyskomfort, ale także potencjalnie zaostrzając istniejące schorzenia skóry, takie jak egzema i łuszczyca – uprzedza lekarka.
Jak ostrzega, jeśli mamy tendencję do suchej skóry, należy wybrać krem nawilżający z ceramidami, co wzmocni barierę ochronną.
Infekcje grzybicze
Wiosną, gdy jest cieplej, a wilgotność powietrza także jest wysoka, powinniśmy liczyć się z możliwymi infekcjami grzybicznymi. Pot i ciepło będą idealnym połączeniem dla rozwoju grzybów. Szczególnie ostrożni powinniśmy być na basenach i siłowniach.
– Pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak baseny, przebieralnie i siłownie, mogą być źródłem zakażenia grzybiczego, dlatego ważne jest, aby stopy były suche i by regularnie zmieniać skarpetki – mówi lekarka.
Aby zapobiegać zakażeniu, można sięgnąć po pudry i kremy przeciwgrzybicze.
Ostuda, czyli melasma. Jak walczyć z przebarwieniami na skórze?
Na melasmę narażone są głównie kobiety w wieku rozrodczym. Brązowe lub szare plamy na twarzy, szyi i ramionach spowodowane są wzmożoną produkcją melaniny na skutek promieniowania UV. Lekarka doradza, by stosować krem z przynajmniej filtrem SPF25, zakładać kapelusz z rondem i okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nie tylko oczy, ale i skórę wokół nich.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!