Spis treści
Czy mięso jest rakotwórcze?
Wiele badań sugerowało już istotny związek między jedzeniem mięsa i zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. To tylko jeden z powodów, dla których zaleca się zmniejszenie jego spożycia. Również polscy eksperci zalecają ograniczenie spożycia tego produktu. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia (dziś NIZP – PZH) prawidłowa, prozdrowotna dieta powinna uwzględniać nie więcej niż pół kilograma mięsa tygodniowo, przy czym liczba ta dotyczy jego postaci surowej.
Sprawdź też: Mięso i cukrzyca typu 2. Ryzyko rozwoju zwiększa żelazo hemowe
Co więcej, w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki udało się potwierdzić, że osoby ograniczające mięso i inne produkty zwierzęce rzadziej zapadają na nowotwory jako takie.
Aby określić związek między różnym poziomem spożycia mięsa na prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka, poddano analizie dane 472 377 osób z bazy UK Biobank, zbierane na przestrzeni 11,4 lat. Początkowo u żadnego uczestników, którymi były osoby w wieku 40-70 lat, nie stwierdzono choroby nowotworowej. Z biegiem lat rozwinęła się ona u 54 961 osób.
Polecamy także:
Dieta wegetariańska chroni przed rakiem piersi, prostaty i innymi
Aby oszacować zagrożenie zachorowaniem na najczęściej występujące nowotwory każdego z uczestników zakwalifikowano do jednej z grup na podstawie składu diety. Następnie obliczono to ryzyko w porównaniu z mięsożercami – tak zdefiniowano osoby jedzące czerwone i białe mięso, w tym również przetworzone w postaci wędlin, częściej niż 5 razy w tygodniu.
Czytaj również: Zmniejsz porcje mięsa o 50 g i wybieraj te produkty. Tak zmaleje ryzyko chorób serca i cukrzycy
Oto wyniki, jakie otrzymano:
- U osób o niskim spożyciu mięsa, które sięgały po te same produkty, co mięsożercy, ale najwyżej 5 razy w tygodniu, ryzyko rozwoju raka było o 2 proc. mniejsze niż w przypadku spożycia codziennego.
- Peskatarianie, czyli osoby, które nie jedzą mięsa ssaków, ale nie unikają mięsa ryb, chorowały na nowotwory o 10 proc. rzadziej niż mięsożercy.
- Wegetarianie, czyli osoby rezygnujące z mięsa, a zwłaszcza weganie (unikający wszystkich produktów odzwierzęcych), byli o 14 proc. mniej narażeni na rozwój nowotworów niż inne grupy.
- Co więcej, dieta wegetariańska okazała się szczególnie korzystna dla kobiet po menopauzie, zmniejszając zagrożenie rakiem piersi o 18 proc.
- U mężczyzn będących jaroszami zagrożenie rakiem prostaty było niższe o 31 proc., a u jedzących ryby – o 20 procent.
- Samo zmniejszenie ilości mięsa i sięganie po nie nie częściej niż w pięć dni w tygodniu wiązało się też z mniejszym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego (o 9 proc.)
Tak, jak w przypadku wszystkich analiz danych z brytyjskiego Biobank i podobnych baz, naukowcy podkreślają fakt stwierdzenia korelacji, a nie – związku typu przyczyna-skutek między badanymi z kwestiami. Badacze obserwują ponadto, że osoby ograniczające mięso i całkiem rezygnujące z jego spożycia stosują dodatkowo inne prozdrowotne strategie, a ich dieta jest ogólnie bardziej wartościowa niż w przypadku mięsożerców. Niemniej nie można pomijać tak ważnych wniosków, które mogą znacząco wspomóc profilaktykę chorób nowotworowych.
Dowiedz się także na temat:
Źródło: Is eating less meat linked to a lower risk of cancer? Medical News Today