Spis treści
- Co może oznaczać ból oka?
- Uwaga na ból oka przy mruganiu!
- Zewnętrzne przyczyny bólu oczu
- Ból jako objaw zespołu suchego oka i sposób leczenia problemu
- Zapalenie spojówek jako przyczyna bólu oka
- Jaskra też powoduje ból oka, a nawet głowy
- Zapalenie błony naczyniowej oka i jego ból
- Współczulne zapalenie oka
- Ból oka przy poruszaniu gałką wskazuje na zapalenie nerwu wzrokowego
- Rak oka też objawia się bólem
Co może oznaczać ból oka?
Ból oka może wynikać z wady wzroku lub zmęczenia nadmiernym wysiłkiem wzrokowym, zwłaszcza, gdy jedno oko niedomaga, a także z działania niekorzystnych warunków zewnętrznych. Bywa też jednak, że świadczy o rozwijającym się schorzeniu, które w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dolegliwość może przy tym cechować się różnym charakterem i intensywnością. Czasami towarzyszy jej ból głowy, który jest niepokojącym objawem. Nie należy go więc bagatelizować.
Ponadto ból gałki ocznej może być wywołany stanem chorobowym niezwiązanym z okiem. Taka dolegliwość często pojawia się w przebiegu zapalenia zatok czołowych i szczękowych (tzw. ból oczu od zatok), półpaśca twarzy oraz przy migrenowych bólach głowy.
Sprawdź też:
Uwaga na ból oka przy mruganiu!
Ból oka odczuwany podczas mrugania może być spowodowany obecnością ciała obcego pod powieką. Dolegliwości bólowe, pieczenie i kłucie w oku może wywołać nawet prawie niedostrzegalne zanieczyszczenie (choćby mikroskopijne ziarenko piasku). Podobne objawy może powodować też zespół suchego oka, w którym wytwarzana jest nadmierna ilość wydzieliny. Gdy znajdzie się pod powieką, bardzo przeszkadza i wywołuje uporczywe swędzenie.