Choroby możesz wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę? Oto schorzenia, które zobaczysz w oczach. Nie ignoruj tych sygnałów ostrzegawczych

Monika Góralska
Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie warto zwrócić szczególną uwagę? Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie warto zwrócić szczególną uwagę? Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Engin Akyurt/pexels.com
Stwierdzenie, że choroby można wyczytać z oczu brzmi nieprawdopodobnie, a jednak oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale pokazują również, w jakiej kondycji jest nasze ciało. Patrząc w oczy, można się wiele dowiedzieć: nie tylko na temat emocji czy nastroju drugiej osoby, ale również jej stanu zdrowia. Możemy bowiem wyczytać zarówno choroby wzroku, jak też ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby nerek. Taką diagnozę potrafi postawić lekarz okulista w czasie badania wzroku, ale da się też sprawdzić to samodzielnie. Dowiedz się, jakie choroby możesz wyczytać ze swoich oczu.

Każda choroba ma wpływ na cały organizm człowieka i odbija się nie tylko na kondycji czy samopoczuciu, ale również na wyglądzie poszczególnych części ciała. Również oczy mogą zdradzać, na jakie choroby cierpimy, czasem nawet o tym nie wiedząc.

Choroby, które można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę?

Choroby ogólnoustrojowe mogą odbijać się na kondycji wzroku oraz wyglądzie oczu. Zewnętrznie potrafią uwidaczniać się w postaci:

  • zmiany koloru skóry wokół oczu (zaczerwienienia, cieni pod oczami),
  • opuchlizny,
  • guzków pojawiających się na powiekach,
  • zmiany barwy gałki ocznej.

Objawami towarzyszącymi takiemu stanowi, odczuwanymi przez pacjenta, może być świąd, łzawienie, pieczenie czy suchość oczu.

Zmiany mogą pojawić się też na tęczówce i źrenicy oka w postaci odbarwień otoczki tęczówki, plamek lub zniekształceń beleczek tęczówki oraz zmętnienia źrenicy.

Różne choroby mogą się objawiać także pogorszeniem ostrości wzroku, ubytkami w polu widzenia czy zakrzywianiem linii prostych. Wiele zaburzeń natomiast pojawia się na siatkówce oka, którą może dokładnie obejrzeć lekarz okulista w czasie badania dna oka. Na podstawie wyglądu dna oka jest on w stanie zdiagnozować wiele chorób ogólnoustrojowych, których często pacjent nie jest świadomy.

Zobacz, jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie zwrócić szczególną uwagę.

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia