Każda choroba ma wpływ na cały organizm człowieka i odbija się nie tylko na kondycji czy samopoczuciu, ale również na wyglądzie poszczególnych części ciała. Również oczy mogą zdradzać, na jakie choroby cierpimy, czasem nawet o tym nie wiedząc.
Choroby, które można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę?
Choroby ogólnoustrojowe mogą odbijać się na kondycji wzroku oraz wyglądzie oczu. Zewnętrznie potrafią uwidaczniać się w postaci:
- zmiany koloru skóry wokół oczu (zaczerwienienia, cieni pod oczami),
- opuchlizny,
- guzków pojawiających się na powiekach,
- zmiany barwy gałki ocznej.
Objawami towarzyszącymi takiemu stanowi, odczuwanymi przez pacjenta, może być świąd, łzawienie, pieczenie czy suchość oczu.
Zmiany mogą pojawić się też na tęczówce i źrenicy oka w postaci odbarwień otoczki tęczówki, plamek lub zniekształceń beleczek tęczówki oraz zmętnienia źrenicy.
Różne choroby mogą się objawiać także pogorszeniem ostrości wzroku, ubytkami w polu widzenia czy zakrzywianiem linii prostych. Wiele zaburzeń natomiast pojawia się na siatkówce oka, którą może dokładnie obejrzeć lekarz okulista w czasie badania dna oka. Na podstawie wyglądu dna oka jest on w stanie zdiagnozować wiele chorób ogólnoustrojowych, których często pacjent nie jest świadomy.
Zobacz, jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie zwrócić szczególną uwagę.