Czm jest nużeniec?
Nużeniec należy do rodziny roztoczy. Ten pasożyt skórny jest zaliczany do pajęczaków, a na ludzkiej skórze bytują jego dwa rodzaje. Jest to nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) oraz nużeniec krótki (Demodex brevis).
Nużeńce mają bardzo małe rozmiary. Przedstawiciele nużeńców ludzki mają zazwyczaj 0,28-0,40 mm długości, natomiast nużeńce krótkie osiągają 0,25-0,28 mm. Pasożyty te mają ciała o obłym kształcie wyposażone w cztery pary odnóży w ich przedniej części. To właśnie one zapewniają im świetną przyczepność do każdej powierzchni, na której się znajdą. Tylna część ciała nużeńców jest zwężona i posiada pierścieniowaty odwłok.
Samica nużeńca składa 24 jaja, z których następnie wylęgają się larwy. Ich cykl rozwojowy może trwać od 18 do 25 dni. Pasożyty te żyją w pobliżu naszych gruczołów łojowych i w torebkach włosowych. Zwykle żerują po zmroku, gdyż nie lubią promieni słonecznych, a odżywiają się przede wszystkim łojem, przesączem osocza krwi, oraz komórkami nabłonkowymi. Nużeniec nie drąży kanałów w naszej skórze i nie wysysa krwi, tak jak robią to świerzbowce. Z tego powodu wywoływany przez te pasożyty świąd zwykle nie jest szczególnie mocno odczuwalny.
Sprawdź też:
Jak rozwija się nużyca, czyli demodekoza?
Nużeniec może egzystować na wszystkich tych częściach ludzkiego ciała, na których będzie miał dostęp do korzeni włosowych oraz gruczołów łojowych. W praktyce jednak, pasożyty te bytują przede wszystkim na naszych twarzach, w okolicach nosa, czoła, podbródka oraz na policzkach. To właśnie w tych miejscach nużeńce odnajdują najlepsze warunki do życia, rozmnażania się oraz rozwoju. Co ciekawe, nużeniec chętnie wybiera także korzenie rzęs, jako swoje miejsce do życia. W związku z tym, często wywołuje on również zapalenie spojówek, czy infekcje oczu.