Wylew w oku – objawy, przyczyny i leczenie. Co robić, gdy pojawi się pęknięte naczynko w oku? Wylew podspojówkowy to powód do niepokoju?

Daniel Grzegorzek
Wylew w oku najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju. Niekiedy jednak może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem.
Wylew w oku najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju. Niekiedy jednak może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. ViDi Studio/GettyImages
Wylew w oku to częsta przypadłość, którą jest także określana jako pęknięte naczynko w oku lub pęknięta żyłka w oku. U części pacjentów wzbudza lęk przed chorobą lub utratą wzroku. W większości przypadków nie ma jednak powodów do obaw. Objawy wylewu znikają samoistnie po maksymalnie kilkunastu dniach. Jak zatem się zachować, gdy taka dolegliwość się u nas pojawi?

Spis treści

Objawy wylewu w oku

Wylew podspojówkowy to stan, w którym ma miejsce wynaczynienie krwi pod spojówkę. W efekcie oko staje się czerwone – widoczna jest plama krwi znajdująca się na tle białej twardówki. Objawem towarzyszącym może być podniesienie się spojówki oraz subiektywne wrażenie obrzęku pod powieką. Część pacjentów odczuwa również nieznaczny ból. W większości przypadków pęknięte naczynko w oku nie przyczynia się do zaburzeń widzenia i nie jest zauważalna żadna wydzielina. Pęknięta żyłka w oku może prowadzić do pojawienia się wybrzuszenia na powierzchni oka. Czerwona plamka w oku przybiera z czasem brązowy, a później żółty kolor, po czym całkowicie znika.

Przyczyny wylewu podspojówkwego

Wylew do oka najczęściej jest rezultatem nagłego zwiększenia się ciśnienia krwi. Może jednak wynikać również z wielu innych powodów, do których zalicza się:

  • Kaszel.
  • Kichanie.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny.
  • Zmęczenie.
  • Wymioty.
  • Miażdżyca.
  • Cukrzyca.
  • Nieprawidłowa krzepliwość krwi.
  • Podrażnienie oka przez ciało obce (np. szkło soczewki kontaktowej).
  • Zatarcie oka dłońmi.
  • Ucisk przez soczewki kontaktowe.
  • Uraz oka lub głowy.
  • Zabieg okulistyczny.
  • Zapalenie spojówek.
  • Białaczka.
  • Anemia.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Wahania hormonalne.
  • Zbyt intensywne, długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora, telewizora lub telefonu.
  • Praca w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

Warto przeczytać także:

Jak postępować z pękniętą żyłką w oku?

W przypadku wystąpienia jedynie typowych objawów wylew w oku nie stanowi dla pacjenta żadnego poważnego zagrożenia i nie jest konieczna wizyta u lekarza. Pęknięte naczynka w oku wymagają jednak interwencji specjalisty, jeżeli oprócz czerwonej plamki widoczne są inne niepokojące symptomy, zwłaszcza takie jak:

  • Silny ból.
  • Wydzielina z oka.
  • Pogorszenie ostrości wzroku.
  • Podwójne widzenie.
  • Falowanie.
  • Wrażenie falowania obrazu.
  • Błyski w oku.

Interwencja medyczna staje się również konieczna wtedy, gdy pęknięte naczynko w oku jest spowodowane urazem głowy czy gałki ocznej. Wówczas konieczne może okazać się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego oka. Konsultacja z lekarzem jest także zalecana u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – zasadne mogą okazać się zmiany pod względem rodzajów lub dawek przyjmowanych leków. Do okulisty warto udać się również wtedy, gdy wylew w oku nie ustępuje samoistnie po upływie 14 dni.

Wylew do oka – leczenie

Czerwone oko może wzbudzać niepokój, lecz najczęściej sporadyczne wylewy w oku nie powinny stanowić powodu do obaw. Należy odczekać aż dojdzie do samoistnego wchłonięcia krwi oraz zasklepienia naczyń. Można jednak stosować metody przyśpieszające ten proces. Zasadne jest zwłaszcza stosowanie kropli nawilżających oraz środków wzmacniających ściany naczyń oka. Uczucie ulgi w przypadku objawów towarzyszących przyniosą preparaty do oczu typu „sztuczne łzy”. W leczeniu pękniętych naczynek w oku pomocne są także pochodne trokserutyny, preparaty wapna oraz resorbentia.

Warto przeczytać:

Pęknięte naczynko w oku – jak zapobiegać?

Aby zapobiec powtarzaniu się epizodów wylewów do oka, warto przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do tego, aby dochodziło do urazów oczu. Istotne jest w tym przypadku zwłaszcza prawidłowe dobranie rozmiaru soczewek kontaktowych przez osoby korygujące w ten sposób wadę wzroku. Powinny one zachować również szczególną ostrożność podczas zdejmowania i zakładania szkieł.

W celu zmniejszenia ryzyka pęknięcia naczynek w oku ważne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Osoby zażywające leki na nadciśnienie powinny pamiętać o tym, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku powstania wylewu pacjentom z nadciśnieniem nie zaleca się sięgania po niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy aspiryna. Mogą one doprowadzić do problemów z krzepnięciem krwi.

Warto także zadbać o wzmocnienie naczyń krwionośnych, aby ustrzec się w przyszłości przed kolejnymi wylewami w oku. W tym celu sprawdzają się zwłaszcza witamina C, preparaty z zawartością rutyny, a także rozpuszczalne wapno. Istotne jest następnie przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Należy przestrzegać zaleceń diety, bogatej w witaminę C. Spore jej ilości zawiera m.in. cytryna, limonka, papryka, dzika róża, kiwi, pomarańcza, papaja, jarmuż, brukselka, brokuł czy czarna porzeczka. W zapobieganiu wylewom do oka pomocne jest także:

  1. Unikanie spożywania alkoholu.
  2. Redukcja stresu.
  3. Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.
  4. Wysypianie się.
  5. Zadbanie o ergonomiczne warunki pracy (zwłaszcza prawidłowe oświetlenie).
  6. Częste przerwy w pracy przy komputerze.
  7. Stosowanie preparatów nawilżających oczy (tzw. sztuczne łzy).

Okulary kontra soczewki. Na co się zdecydować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cela

Przekrwione oczy moga byc objawem przemęczenia czy niedostatecznego oświetlenia, ale to tylko domysly. nigdy nie wiadomo co siedzi komu w oku, bo jednak kazdy jest inny i przebywa w roznych warunkach na co dzien. Najgorzej jest niczego z tym nie robic. Za chwile moze sie okazac ze to pierwsze objawy wady wzroku - zwlaszcza u dzieci temat jest wazny do zbadania. Siostra do dzisiaj meczyla sie z zaniedbaniem wzroku z dzieciństwa. Wade wzroku miala potworną. Kilka miesiecy temy podjeli sie w szpitalu medicover laserowej korekcji

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia