Spis treści
Czym jest biała kiełbasa?
Biała kiełbasa to produkt, który stanowi nieodłączny element tradycyjnego wielkanocnego posiłku. Najczęściej dodawana jest do żurku lub barszczu białego, jednak niektórzy spożywają ją z chrzanem, musztardą, ćwikłą i chlebem.
Ten mięsny wyrób zazwyczaj składa się z kawałków surowego mięsa wieprzowego, głównie łopatki, boczku i podgardla. Kolor kiełbasy zależy przede wszystkim od ilości użytego tłuszczu – im wyższa zawartość tego składnika, tym jej kolor będzie jaśniejszy.
Właściwości odżywcze białej kiełbasy
Biała kiełbasa jest produktem tłustym i wysokokalorycznym, ponieważ 100 g stanowi źródło ok. 300 kcal oraz ponad 23 g tłuszczu! Dodatkowo w takiej porcji znajdziemy 14,37 g białka, 0,21 g węglowodanów i niewielkie ilości błonnika pokarmowego (0,1 g).
Niestety porcja 100 g białej kiełbasy, czyli 1 mała sztuka, to źródło ok. 63 mg cholesterolu. Spożywanie tego składnika w nadmiarze może przyczynić się rozwoju miażdżycy, zawału serca, a nawet udaru mózgu! Dzienny ustalony limit cholesterolu wynosi 300 mg, a w przypadku zaburzeń stężenia cholesterolu, czyli hipercholesterolemii – 200 mg. To oznacza, że zjedzenie 2,5 sztuki białej kiełbasy przewyższy zalecaną dzienną ilość cholesterolu.
Dodatkowo w porcji 100 g białej kiełbasy zawarte jest ok. 482 mg sodu. Wystarczy zjeść jedną małą sztukę, aby prawie w 25 proc. pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, które ustalono na poziomie 2000 mg.
Co jeszcze znajdziemy w białej kiełbasie? Przede wszystkim są to różne zioła i przyprawy, które nadają jej charakterystyczny aromat i smak. Wśród najpopularniejszych dodatków wymienia się:
- czosnek,
- majeranek,
- gorczyca,
- pieprz,
- kminek.