7 zdrowych nawyków, które Ci szkodzą. Ile z nich masz na sumieniu? Te przykłady pokazują, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Codzienne ćwiczenia i restrykcyjna dieta? Takie nawyki mogą Ci zaszkodzić. Sprawdź na kolejnych slajdach, jakich zachowań należy unikać, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.
Codzienne ćwiczenia i restrykcyjna dieta? Takie nawyki mogą Ci zaszkodzić. Sprawdź na kolejnych slajdach, jakich zachowań należy unikać, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Andrea Piacquadio, Samuel Walker (małe) / Pexels
Codziennie ćwiczysz, tłuszcz zastępujesz błonnikiem i wypijasz kilka litrów kranówki dziennie? Mamy dla Ciebie złe informacje. Te z pozoru zdrowe nawyki mogą być bardzo szkodliwe dla Twojego organizmu. Zobacz, jakie błędy popełniamy najczęściej, starając się żyć zdrowo. Poznaj zasady, które pomogą Ci zachować dobre samopoczucie i żyć dłużej.

Spis treści

Te zdrowe nawyki mogą bardziej szkodzić niż pomagać

Wiele zachowań, które uznajemy za prozdrowotne, może finalnie przynieść więcej szkody niż pożytku. Samodzielne zażywanie dużej liczby suplementów czy drastyczne zmiany w sposobie odżywiania mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Nawet z pozoru niewinne żucie gumy, które pomaga pozbyć się resztek jedzenia z jamy ustnej i świetnie odświeża oddech, może w nadmiarze szkodzić. Za sprawą słodzików i łykanego podczas żucia powietrza, może prowadzić do powstawania wzdęć i bólów brzucha, w szczególności u osób z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Regularne żucie gumy może również skończyć się częstszym podjadaniem między posiłkami ze względu na pobudzanie enzymów trawiennych. Badania pokazują także, sprzyja przeciążeniu stawu skroniowo-żuchwowego, co może powodować bóle nie tylko szczęki, ale też głowy.

Jakie inne „zdrowe” nawyki mogą nam bardziej szkodzić niż pomagać? Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, co warto robić z umiarem, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Co robić, aby dobrze się czuć, żyć długo i w zdrowiu?

O ile niektóre „zdrowe” nawyki mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, jest szereg zachowań, które zawsze działają na naszą korzyść. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto pamiętać o tym, żeby:

  • jeść odpowiednio zbilansowane posiłki w regularnych odstępach czasu,
  • unikać picia alkoholu i palenia papierosów,
  • pamiętać o aktywności fizycznej dopasowanej do swoich możliwości,
  • dbać o higienę snu – kłaść się i wstawać o stałych porach przez cały tydzień,
  • wykonywać badania profilaktyczne zalecane w Twoim wieku,
  • unikać stresu i nauczyć się technik radzenia sobie z napięciem w trudnych sytuacjach.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia