Co jeść, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i długim życiem? Te produkty to sekret długowieczności. Zadbaj o swój organizm i włącz je do diety

Agata Siemiaszko
Nikt nie zna sekretu długowieczności, jednak zbilansowana dieta może wspomagać zdrowie organizmu i zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób.
Nikt nie zna sekretu długowieczności, jednak zbilansowana dieta może wspomagać zdrowie organizmu i zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób. monkeybusinessimages/gettyimages
Dobrze zbilansowana dieta, która jest źródłem wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, może zwiększyć prognozowaną długość życia nawet o 10 lat! Jaki jest sekret długowieczności? Tego niestety jeszcze nie udało się odkryć, jednak wielu badaczy zaobserwowało, że dieta osób z Niebiskich Stref sprawia, że ich organizmy są znacznie zdrowsze, niż osób żyjących w innych częściach świata. Koniecznie sprawdź, co jeść, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i długim życiem.

Spis treści

Dieta Niebieskich Stref – sekret długowieczności?

Niebieskie strefy to miejsca na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej, a znaczny odsetek stulatków jest normą. Amerykański dziennikarz i podróżnik Dan Buettner wraz z ekipą National Geographic przez ponad 15 lat zwiedzał glob, aby odnaleźć miejsca, w których mieszka najwięcej osób, które przekroczyły setny rok zycia.

Podróżnik odkrył 5 takich stref, do których należą:

  • Barbagia, czyli górskie rejony Sardynii,
  • Ikaria – grecka wyspa na Morzu Egejskim,
  • półwysep Nicoya w Kostaryce,
  • miasto Loma Linda w Kalifornii,
  • japońska wyspa Okinawa.

Co łączy te wszystkie miejsca? Przede wszystkim jest to dieta oparta na spożywaniu nieprzetworzonych produktów, o dużym udziale surowych warzyw i owoców, świeżych ryb i owoców morza, nierafinowanych olejów roślinnych i pełnoziarnistych produktów zbożowych. W jadłospisie natomiast rzadko występuje czerwone mięso, produkty słodzone i dosalane.

Czytaj także: Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu? Rób te 5 ćwiczeń na długowieczność. Pozwolą ci cieszyć się dobrym zdrowiem ciała i umysłu do późnych lat

Taki rodzaj diety jest niezwykle bogatym źródłem antyoksydantów, czyli związków chroniących komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, spożywanie naturalnych tłuszczów roślinnych wzbogaca jadłospis w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają układ sercowo-naczyniowy, a tym samym zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Jedząc duże ilości tłustych ryb morskich i niektórych owoców morza, mieszkańcy Niebieskich Stref uzupełniają dietę o witaminę D, która wspiera układ odpornościowy. Dodatkowo składnik ten może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera.

Warto dodać, że dieta tych stulatków obfituje w błonnik pokarmowy, który wspiera pracę jelit i przyspiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii.

Jadłospis osób z Niebieskich Stref jest zgodny z zasadami diety śródziemnomorskiej, która od dawna uznawana jest za sposób żywienia najlepszy dla zdrowia.

Czego nie znajdziesz w diecie stulatka?

Po przeanalizowaniu sposobu żywienia osób z Niebieskich Stref Dan Buettner wysunął wnioski, że ich jadłospis znacznie różni się od typowej diety w stylu zachodnim, czyli obfitującej w żywność przetworzoną, nasycone kwasy tłuszczowe, konserwanty, cukier i produkty dosalane.

Jakich produktów nie znajdziemy w diecie stulatka z Niebieskich Stref? Przede wszystkim są to:

  • fast food,
  • słodycze,
  • boczek i kiełbasa,
  • napoje gazowane.

Choć jako szybka forma posiłku fast food jest bardzo popularny, w wielu badaniach potwierdzono, że jedzony zbyt często podnosi ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu LDL, a co za tym idzie – ryzyko rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, choroby wieńcowej serca i jego zawału.

Sięganie po cukier i produkty słodzone, w tym napoje gazowane, prowadzi do zaburzeń poziomu glukozy we krwi, zwiększając ryzyko otyłości oraz przyczyniając się do rozwoju stanu przed cukrzycowego i cukrzycy typu 2.

Natomiast w badaniach opublikowanych na łamach „Critical Reviews in Food Science and Nutrition ” wykazano, że spożywanie przetworzonego mięsa, w tym kiełbasy i boczku, zwiększa o 18 proc. ryzyko wczesnego zawału serca!

Chcesz dłużej żyć? Włącz te produkty do jadłospisu!

Zbilansowana dieta powinna być źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych. Chcąc jak najdłużej zachować dobry stan zdrowia, należy zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej i zadbać o jakość spożywanych produktów.

Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie? Przede wszystkim są to:

  • nasiona roślin strączkowych – źródło białka oraz witamin z grupy B,
  • tłuste ryby morskie – doskonałe źródło kwasów omega-3, białka oraz witaminy D i żelaza,
  • owoce morze – ich spożywanie wzbogaca dietę o białko, selen i cynk,
  • oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek – źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe – cenne źródło błonnika pokarmowego, witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza i cynku,
  • surowe owoce i warzywa – są to produkty obfitujące w witaminy i związki mineralne oraz błonnik pokarmowy,
  • orzechy i nasiona – źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witamin E i z grupy B i rozmaitych mikro- oraz makroelementów.

Zrób zdrowy sok!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia