Te nawyki mogą znacznie pogorszyć stan twojego zdrowia. Wyeliminuj je i poczuj różnicę. Oto 5 zachowań, których lepiej unikać

Agata Siemiaszko
Niektóre nawyki źle wpływają na nasz organizm i w konsekwencji mogą zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze lub depresję. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Niektóre nawyki źle wpływają na nasz organizm i w konsekwencji mogą zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze lub depresję. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. brizmaker/gettyimages
Prozdrowotny styl życia to działania mające na celu poprawę lub utrzymanie dobrego stanu zdrowia organizmu. Niestety, niektóre nawyki mogą w znacznym stopniu je pogorszyć. Sprawdź, czy również popełniasz te błędy, narażając się na pogorszenie jakości życia!

Prozdrowotne zachowania mogą poprawić stan zdrowia

Prozdrowotny styl życia, to wykonywanie codziennych czynności w taki sposób, aby wzmacniać i utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To właśnie styl życia w głównej mierze decyduje o zdrowiu.

5 nawyków, które niszczą zdrowie. Pozbądź się ich

Niektóre nawyki źle wpływają na nasz organizm i w konsekwencji mogą zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze lub depresję. Czasem wystarczą drobne zmiany. Zobacz, które nawyki niszczą nasze zdrowie i wyeliminuj je ze swojego życia.

Zadbaj o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu

Styl życia kształtuje się przez całe życie, zaczynając już od najmłodszych lat. Zachowania zdrowotne można podzielić na pozytywne i negatywne. Do prozdrowotnych działań zaliczamy:

  • systematyczną aktywność fizyczną,
  • zbilansowana dietę,
  • dbanie o higienę osobistą,
  • dbanie o odpowiednia ilość snu,
  • unikanie zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne i stosowanie kremów z filtrem UV,
  • robienie badań profilaktycznych,
  • umiejętne radzenie sobie ze stresem,
  • właściwe kontakty międzyludzkie.

Negatywne, czyli antyzdrowotne zachowania, które w znaczny sposób zagrażają zachowaniu dobrego stanu zdrowia to:

  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu,
  • stosowanie środków psychoaktywnych,
  • przypadkowe kontakty płciowe,
  • unikanie leczenia lub stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem.

Skutki negatywnych zachowań zdrowotnych ujawniają się często dopiero po wielu latach. Edukację zdrowotną powinno się zatem rozpocząć już od najmłodszych lat. Warto wspomnieć, że zachowania zdrowotne dzieci i młodzieży tworzą się pod wpływem wzorców przekazywanych przez szkołę, rodziców, rówieśników oraz środków masowego przekazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia