7 pozornie niezdrowych produktów, które są dobre w diecie. Przetworzone jedzenie nie zawsze jest złe, a to są właśnie wyjątki!

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przemysłowe jedzenie jest zazwyczaj najbardziej niezdrowe i tuczące. Są jednak produkty przetworzone, a nawet ultraprzetworzone, po które można sięgać częściej. To wyjątek od reguły, z którego warto korzystać, gdy trzeba szybko kupić coś i zjeść.

Spis treści

Przetworzone produkt nie zawsze są niezdrowe

Przetworzone produkty spożywcze powstają po to, by przedłużyć ich trwałość i zwiększyć tym samym bezpieczeństwo, a także poprawić cechy i ułatwić konsumpcję jedzenia.

Produkty spożywcze na taśmie przy kasie w sklepie
Przetworzone jedzenie nie zawsze jest złe. Nawet wśród produktów ultraprzetworzonych (UPF) znajdą się takie, które można regularnie uwzględniać w zdrowej diecie. Michaił Rudenko/Getty Images

Niestety, w wygodnej diecie w stylu zachodnim z ultraprzetworzonych produktów pochodzi co najmniej połowa dziennej dawki kalorii. To zdecydowanie za dużo, co przekłada się negatywnie na masę ciała i stan zdrowia.

Procesy przetwórcze stosowano od zarania ludzkości, a minimalna obróbka stosowana również dziś to m.in. suszenie, gniecenie, gotowanie, pieczenie, prażenie, wyciskanie oleju, fermentacja. Współcześnie to także pasteryzacja i podobne procesy utrwalania czy mrożenie. Podczas ich stosowania stosuje się przy tym niewiele dodatków.

Do produktów najmniej przetworzonych należą np. chleb, ser, wędzone mięsa i ryby, prażone orzechy, sok owocowy czy piwo. Jednak nawet te najmocniej poddane obróbce mogą być pełnoprawnym składnikiem zbilansowanej diety. Nie wszystkie UPF są tak samo niezdrowe – w rzeczywistości niektóre z nich można jeść regularnie.

Żywność przetworzona, wysokoprzetworzona i ultraprzetworzona – czym się różni?

Przetwarzanie żywności jest konieczne, jednak jego stopień może być różny. Tym właśnie różnią się produkty przetworzone, wysokoprzetworzone i ultraprzetworzone. Czym innym jest np. mąka, która powstaje ze zmielenia ziarna, a czym innym zupka w proszku czy gotowa pizza.

O ile produkty minimalnie przetworzone to bezpieczny składnik diety, te wysokoprzetworzone podczas produkcji tracą korzystne związki odżywcze, często zyskując składniki niezdrowe. Są to nie tylko podkuty uboczne procesów przemysłowych, ale też nadmiar dodatków do żywności, cukrów, białej mąki i niezdrowych tłuszczów.

Zobacz: Najbardziej szkodliwe dodatki do żywności

Ultraprzetworzona żywność (UPF, ultra-processed food) to skrajnie „przerobione” jedzenie, w którym praktycznie każdy składnik jest sam w sobie produktem przetworzonym. Na próżno szukać w nich surowców, z których normalnie przygotowujemy swoje posiłki. Sięganie po UPF-y powiązano z 32 różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi.

Cechą UPF-ów jest wysoka zawartość kalorii czy też gęstość energetyczna – najczęściej ok. 380 kcal w 100 g wynikająca z wysokiej zawartości tłuszczu – co najmniej 19 g. Tymczasem minimalnie przetworzone jedzenia ma 94 kcal w 100 g i niewiele tłuszczu.

W zwykłej przetworzonej żywności jest mniej składników, natomiast w UPF zwykle jest ich kilkadziesiąt. Wielu z nich nie można od razu rozpoznać, bo to związki chemiczne takie jak barwniki, słodziki i konserwanty „ukryte” pod symbolami E.

Zobacz w galerii przetworzone produkty, które nie są wcale takie złe.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia