Czy możesz jeść czosnek? Sprawdź. Przeciwskazania mogą cię zaskoczyć. Wśród nich: problemy z ciśnieniem i żołądkiem

Marta Siesicka-Osiak
Rzadko mówi się o przeciwskazaniach do jedzenia czosnku, dlatego warto wiedzieć, kto powinien ograniczyć jego spożywanie. Zobacz na kolejnych slajdach, kiedy należy zrezygnować z tej przyprawy.
Rzadko mówi się o przeciwskazaniach do jedzenia czosnku, dlatego warto wiedzieć, kto powinien ograniczyć jego spożywanie. Zobacz na kolejnych slajdach, kiedy należy zrezygnować z tej przyprawy. Freepik
Czosnek to wyjątkowo zdrowa przyprawa, która dostarcza do twojego organizmu licznych substancji aktywnych. Szczególnie chętnie sięgamy po nią podczas infekcji, słusznie uważając, że wspomoże proces zdrowienia. Jednak nie każdy może korzystać z jej dobrodziejstw. Będziesz zaskoczony, jakie działanie ma czosnek u osób z refluksem, zgagą oraz wrzodami. Sprawdź, ile ząbków dziennie możesz bezpiecznie jeść i czym możesz je zastąpić.

Spis treści

Kto i dlaczego nie powinien jeść czosnku? Takie skutki uboczne ma czosnek?

Właściwości zdrowotne czosnku znane są od starożytności. Hipokrates polecał go na dolegliwości trawienne i oddechowe. W medycynie ludowej ma miano naturalnego antybiotyku. Spektrum jego działania jest bardzo szerokie.

Sprawdż: Czosnek na wysoki cholesterol i ciśnienie. Działa w tej postaci

Jednak jedzenie go w nadmiarze może prowadzić do zbytniego podrażnienia błony śluzowej żołądka, a u niektórych osób do zbyt dużego rozrzedzenia krwi. Szczególną ostrożnością powinny wykazywać się osoby z chorobami układu pokarmowego i rodzice rozszerzający dietę małych dzieci. Zobacz, kto i dlaczego powinien być szczególnie ostrożny sięgając po czosnek.

Komu może zaszkodzić czosnek?

Jakie są objawy uczulenia na czosnek? Poznaj najczęstsze objawy alergii

Alergia na czosnek nie należy do częstych, ale jest jednym z głównych powodów do całkowitej rezygnacji ze spożywania tej rośliny. Osoby uczulone na czosnek mogą źle reagować na jego gotowaną lub surową postać albo na obydwie.

Do reakcji alergicznej dochodzi, kiedy układ odpornościowy błędnie identyfikuje czosnek jako szkodliwy i wytwarza przeciwciała, chcąc go zwalczyć. Reakcja może pojawić się natychmiast po kontakcie lub spożyciu rośliny lub w ciągu kolejnych dwóch godzin. Objawy występujące w różnym nasileniu to:

  • reakcje skórne np. pokrzywka,
  • mrowienie w okolicach jamy ustnej,
  • swędzenie nosa i kichanie,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha i biegunka.

Może zdarzyć się także, że zjedzenie czosnku wywoła niepożądaną reakcję u osoby, która nie jest na niego uczulona. Taka nietolerancja pokarmowa występuje dość powszechnie i objawia się przede wszystkim: niestrawnością, zgagą lub wystąpieniem gazów.

Czym zastąpić czosnek w diecie osoby uczulonej? Aromatycznych zamienników jest wiele:

  • papryczka chili,
  • papryka słodka,
  • curry,
  • oregano,
  • bazylia.

Ile można jeść czosnku na dzień?

Każdy produkt spożywany w nadmiarze może być szkodliwy dla naszego organizmu. W przypadku czosnku nie ma co prawda ustalonej oficjalne zalecanej dawki, ale przyjmuje się, że jedzenie jednego do dwóch surowych ząbków dziennie może być korzystne dla zdrowia.

Należy pamiętać, aby przed włączeniem do diety suplementów z czosnkiem, skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z chorobami przewlekłymi lub przyjmujące leki na stałe.

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia