Spis treści
- Czym jest żyworódka i jak wygląda?
- Żyworódka pierzasta a żyworódka Daigremonta
- Wartość odżywcza żyworódki
- Żyworódka – właściwości i zastosowanie lecznicze
- Kiedy stosować maść z żyworódki oraz sok z rośliny?
- Żyworódka w kosmetyce
- Żyworódka – przeciwwskazania i efekty uboczne
- Jak zrobić sok, nalewkę i maść z żyworódki?
- Żyworódka – uprawa w domu
Czym jest żyworódka i jak wygląda?
Żyworódka (Kalanchoe) to roślina należąca do sukulentów z rodzaju gruboszowatych (Crassulaceae), do której zalicza się również aloes zwyczajny. Charakteryzuje się pustą w środku łodygą o czworokątnym przekroju. Liście mają różny kształt, w zależności od gatunku.
Żyworódka pochodzi z Madagaskaru. W naturalnym środowisku występuje także na terenach Australii, Azji oraz Ameryki Środkowej. W Polsce to natomiast często kupowaną rośliną doniczkową. Z uwagi na kwitnienie w zimowym listopadzie – jej obecność w domu wprowadza ciepły i wiosenny nastrój, zimne dni.
Do najpopularniejszych odmian żyworódki należą:
- żyworódka pierzasta – Kalanchoe pinnata, inaczej Bryophyllum pinnatum,
- żyworódka Daigremonta – Kalanchoe daigremontiana.
Żyworódka kwitnie w listopadzie, marcu i kwietniu, a jej delikatne podłużne kwiaty są podobne do dzwonków. Kwiat ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Niektórzy twierdzą, że pod względem oferowanych korzyści przewyższa nawet aloes.
Co na stan zapalny skóry? Naturalne składniki kosmetyczne ła...
Żyworódka pierzasta a żyworódka Daigremonta
Żyworódka to roślina stosowana tradycyjnie do leczenia ran i uśmierzanie bólu, co wykorzystywano m,in, po wybuchach bombowych w Hiroszimie i Nagasaki czy podczas wojny w Wietnamie. Najbardziej efektywna jest w tej roli żyworódka pierzasta, natomiast żyworódkę Daigremonta należy stosować tylko zewnętrznie w postaci maści lub pasteryzowanych płynów zabezpieczanych spirytusem.