Nie łącz ze sobą tych leków bez konsultacji z lekarzem. Poznaj najbardziej szkodliwe interakcje leków

Ewa Zwolak
Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Łączenie pewnych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zażycie kilku różnych tabletek bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może zmienić, wzmocnić lub osłabić ich działanie. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza pacjentów z różnymi chorobami współwystępującymi. Zobacz, jakich leków nie można ze sobą łączyć i jakie zagrożenia mogą z tego wynikać.

Spis treści

Łączenie niektórych leków może być niebezpieczne. Na co należy zwrócić uwagę?

Najczęściej do niebezpiecznych interakcji leków dochodzi, gdy stosujemy leki bez recepty, które występują pod różnymi nazwami handlowymi, ale zawierają ten sam składnik lub składniki aktywne. Może wtedy dojść do ich kumulacji i wzmocnienia działania, co grozi przedawkowaniem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku leków przeciwbólowych oraz tych, zwalczających objawy przeziębienia i grypy. Ich składnikiem aktywnym zwykle jest paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Wiele osób niestety nie czyta etykiety takiego leku i dodatkowo zażywa również leki przeciwbólowe w postaci oddzielnej tabletki.

Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć?

Nie można również przyjmować razem tabletek przeciwbólowych zawierających paracetamol i ibuprofen, ponieważ obciążają one wątrobę i nerki oraz podwyższają ciśnienie krwi. Można je natomiast przyjmować naprzemiennie, ale tylko jeśli od przyjęcia jednego z tych leków minęło 4-6 godzin, a objawy nie ustąpiły lub powróciły. Taki system stosuje się głównie w przypadku wysokiej gorączki i objawów grypopodobnych u dzieci.

Do niewłaściwego łączenia ze sobą różnych leków dochodzi również w przypadku osób z chorobami przewlekłymi, które przyjmują przepisane przez lekarza leki na stałe, ale doraźnie stosują także leki bez recepty np. w czasie przeziębienia.

Aby uniknąć niewłaściwego zażywania leków i niebezpiecznego łączenia ich z innymi środkami medycznymi należy koniecznie powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, a także suplementach diety i ziołach. Trzeba też uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku, w której znajdują się niezbędne informacje i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy leki kilkuskładnikowe to dobre rozwiązanie?

Istnieją również leki, które łączą w sobie różne składniki. W kontekście powyższych informacji można mieć szczególnie wątpliwości co do stosowania leków przeciwbólowych takich jak Metafen, które łączą w sobie dwie wykluczające się substancje aktywne. Jednak leki tego typu zostały opracowane przez specjalistów i zawierają mniejsze stężenie poszczególnych składników specjalnie dobrane, aby nie wywołać niepożądanych skutków. Należy pamiętać, że takiego efektu nie da podzielenie dwóch tabletek z ibuprofenem i paracetamolem i przyjęcie po połówce każdej z nich. Tabletek tych nie wolno dzielić, ponieważ substancje aktywne mogą się w nich rozkładać nierównomiernie.

Tabletki dwuskładnikowe lub wieloskładnikowe pozwalają na przyjęcie odpowiedniej dawki leków w jednej porcji. Dzięki temu pacjent nie musi pamiętać o każdej tabletce oraz otrzymuje ich mniej do połknięcia, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych oraz przewlekle chorych.

Często sięgasz po tabletki? Zobacz, czym grozi przyjmowanie ich na pusty żołądek

Często sięgasz po tabletki? Zobacz, czym grozi przyjmowanie ich na pusty żołądek

Większość leków należy przyjmować w trakcie lub po posiłku, ponieważ działa to osłonowo na błonę śluzową żołądka. Szczególnie ważne jest, aby leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Leki a alkohol

Nie tylko interakcje pomiędzy poszczególnymi lekami są niebezpieczne. Również łączenie leków z alkoholem może być groźne dla zdrowia. Alkohol bardzo obciąża wątrobę, a w połączeniu z lekami może doprowadzić do jej niewydolności i uszkodzenia.

Należy pamiętać, że także niektóre składniki pokarmów, zioła, a także suplementy diety mają silne działanie i mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Na przykład dziurawiec może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, a cytrusy ograniczać wchłanianie antybiotyków.

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Każdy rodzaj alkoholu ma negatywne działanie na organizm, ale niektóre z trunków niszczą go bardziej niż inne. Według badań naukowców to właśnie piwo i wódka są najbardziej niebezpieczne. Prowadzą one...

Monika Góralska
Monika Góralska

Właściwe stosowanie leków

  • Poinformuj lekarza o stosowaniu innych leków, ziół oraz suplementów diety,
  • Zwróć uwagę na pełny skład leków lub suplementów diety – nie tylko substancję aktywną, ale też pomocnicze,
  • Przeczytaj ulotkę, w której znajdują się informacje o interakcjach z innymi lekami, żywnością oraz dotyczące wszelkich działań niepożądanych,
  • Nie przyjmuj dużej ilości leków na raz – zachowaj odstępy czasowe pomiędzy jedną dawką leków a drugą,
  • Pamiętaj o maksymalnej dziennej dawce substancji aktywnej i pilnuj, żeby jej nie przekraczać — nie przyjmuj kilku leków zawierających ten sam składnik.
Zanim łykniesz tabletkę - sięgnij po te naturalne i skuteczne sposoby na ból

Zanim łykniesz tabletkę - sięgnij po te naturalne i skuteczne sposoby na ból

Zamiast tabletki przeciwbólowej można stosować całkiem naturalne środki. Pomogą na ból głowy, kolan czy pleców, łagodząc nie tylko dolegliwości, ale też ich źródło. Zobacz najlepsze naturalne środki p...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dakota Daniella
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). She hasn’t had a job for a long, ( n09e) yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here========>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
M
Miłosz
od kiedy biore leki to prowadzę raczej zdrowy tryb życia i żadnego alkoholu tylko cisowianka ewentualnie na imprezie jakieś zeróweczki ;)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia