Dieta a święta – ile trzeba zjeść, aby przytyć 1 kg?
Święta to bardzo magiczny czas w roku, kiedy spotykamy się z bliskimi na celebrowaniu przy obficie nakrytym stole. Szacuje się, że podczas kolacji wigilijnej spożywa się średnio 3000 kcal, a w dni świąteczne nawet dwa razy tyle!
Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez smażonej ryby, makowca, kutii z makiem i bakaliami lub sękacza. Tradycyjne świąteczne potrawy należą do kalorycznych i ciężkostrawnych.
Warto pamiętać, że w święta najważniejsze jest skupianie się na rodzinie, a nie na skrupulatnym liczeniu kalorii. Jeśli nie chcemy obudzić się po świętach z kilkoma nadprogramowymi kilogramami warto wybierać zdrowsze i lżejsze potrawy.
Szacuje się, że kilogram tkanki tłuszczowej to 7000 kcal.
W praktyce oznacza to, że aby przytyć 1 kg tkanki tłuszczowej, należy zjeść ponad 2,5 kg makowca lub prawie 3 kg kutii z makiem.
Co jeść w święta będąc na diecie?
Święta to nie czas na ścisłe trzymanie się diety, jednak nie oznacza to, że powinniśmy zatracić się obżarstwie. Warto zatem wprowadzić kilka prostych zasad:
- Pij odpowiednią ilość wody – gdy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony zdecydowanie rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski. Uczucie pragnienia często mylone jest z głodem.
- Przed spożywaniem kolacji wigilijnej warto wypić napary wspomagające trawienie – z mięty, kopru włoskiego lub herbatę z imbirem.
- Przed jedzeniem kolacji wigilijnej zjedz mały posiłek, dzięki temu zmniejszysz uczucie głodu i spożyjesz zdecydowanie mniejszą porcję jedzenia.
- Potrawy nakładaj na mały talerzyk – udowodniono, że osoby jedzące z małego talerza, taką samą porcję co osoby z dużego, zdecydowanie szybciej się najadają.
- Postaraj się przygotowywać potrawy z jak najmniejszą ilością tłuszczu i cukru, ponieważ pozwoli to zmniejszyć kaloryczność potrawy.
- Do przygotowania ciast zamiast cukru możesz użyć zamienników, takich jak erytrytol czy ksylitol.
- Wybierając barszcz czerwony postaw na czysty i klarowny, bez uszek lub pasztecików. Zjedzenie zupy bez dodatków pozwoli zaoszczędzić nawet 300 kcal.
- Po jedzeniu warto pójść na krótki spacer, aby poprawić trawienie i wyeliminować ewentualne objawy przejedzenia.
- Staraj się kończyć posiłki najpóźniej o godzinie 20 – nadmierne spożycie jedzenia wieczorem może pogorszyć trawienie oraz spowodować problemy z zasypianiem.
- W Sylwestra staraj się spożywać lekkostrawne przekąski i pamiętaj, aby nie pić alkoholu na pusty żołądek, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania kaca.
Ból brzucha po świątecznym obżarstwie? Są na to proste sposo...
Sprawdź, ile kalorii maja popularne potrawy wigilijne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?