Spis treści
Dna moczanowa jest zależna od diety
Obecnie na dnę moczanową cierpi coraz więcej osób, a schorzenie ma silny związek z chorobami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi. Głównym czynnikiem rozwoju podagry jest hiperurykemia, czyli podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, który powoduje odkładanie się kryształów moczanu sodu w tkankach i stawach. Prowadzi to do wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego i objawów takich jak silny ból stawów oraz ich obrzęk, gorączka i dreszcze, zaczerwienienie skóry, a nawet problemy z poruszaniem się.
Stężenie kwasu moczowego w dużym stopniu zależy od nawyków żywieniowych. Oznacza to, że hiperurykemię i objawy dny moczanowej można złagodzić za pomocą odpowiedniej diety. Jak zaznaczają badacze, tradycyjnie jedynym postępowaniem dietetycznym w leczeniu artretyzmu było ograniczenie spożycia produktów bogatych w puryny. Wcześniejsze badania wykazały jednak, że stosowanie diety DASH, która składa się w głównej mierze z warzyw, owoców oraz produktów mlecznych o średniej zawartości białka i tłuszczu, również wiąże się z niższym poziomem kwasu moczowego we krwi.
Najlepsza dieta przy dnie moczanowej. Obniża poziom kwasu moczowego
Naukowcy przeprowadzili analizę 13 758 badań opublikowanych do marca 2023 r., aby sprawdzić wpływ diety DASH i diety ketogenicznej na występowanie hiperurykemii, czyli podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi. Zbyt wysoki poziom tego kwasu jest przyczyną rozwoju dny moczanowej. Natomiast na stężenie kwasu moczowego w organizmie ma bardzo duży wpływ styl życia i dieta. W badaniu uwzględniono osoby dorosłe, które stosowały jedną z uwzględnionych diet przez co najmniej 2 tygodnie.
Badanie krwi przeprowadzone u 590 osób stosujących dietę DASH przez minimum 28 dni wykazało znaczne obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. W przeciwieństwie do tego, dane pochodzące z badań krwi od 267 osób na diecie ketogenicznej nie wykazały zmian w poziomach kwasu moczowego.
Badania udowadniają więc, że dieta DASH obejmująca produkty o niskim indeksie glikemicznym, zawierająca głównie warzywa i produkty mleczne znacznie redukuje poziom kwasu moczowego we krwi bez zmiany poziomu insuliny i glukozy. Dzięki temu ten sposób odżywiania redukuje wystąpienie hiperurykemii oraz znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju dny moczanowej. Dieta DASH może być również stosowana u osób już chorujących w celu łagodzenia objawów artretyzmu takich jak bóle i obrzęki stawów.
Co więcej, badanie wykazało także, że wolne od puryn białka pochodzące z mleka, takie jak laktoalbumina i kazeina, a także inne składniki diety DASH, takie jak witamina C, również mają działanie obniżające poziom kwasu moczowego we krwi.
Co jeść przy dnie moczanowej? Zastosuj dietę DASH
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to dosłownie „Postępowanie Żywieniowe w Celu Zatrzymania Nadciśnienia”. Została ona opracowana w celu zapobiegania i leczenia nadciśnienia oraz wspomagania pracy serca i układu krążenia. Jest uważana za najzdrowszą dietę świata, okazuje się bowiem, że nie tylko reguluje ciśnienie krwi, ale też obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Wspomaga także odchudzanie i leczenie zespołu metabolicznego, kamicy nerkowej i dny moczanowej. Jak wykazało badanie podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi towarzyszący podagrze może doprowadzić również do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
Dieta DASH bazuje na menu w stylu śródziemnomorskim i jest polecana nie tylko osobom z nadciśnieniem. Może z niej korzystać każda osoba i w każdym wieku, nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Jest ona oparta głównie na produktach roślinnych, średnim spożyciu niskotłuszczowego nabiału oraz niskim poziomie produktów zwierzęcych i dodatków takich jak sól i cukier. Nie jest ona tak restrykcyjna jak dieta przy podagrze ograniczająca stosowanie produktów bogatych w puryny, w tym również wybranych warzyw i owoców.
W diecie DASH zalecane są głównie produkty takie jak:
- warzywa i owoce,
- odtłuszczone i niskotłuszczowe produkty mleczne,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- chude mięso drobiowe i ryby,
- nasiona roślin strączkowych,
- orzechy, pestki i nasiona oleiste,
- zdrowe tłuszcze.
Należy natomiast ograniczyć lub zupełnie wyeliminować ze swojego jadłospisu czerwone mięso, produkty przetworzone typu fast-food, słodycze, alkohol oraz tłuszcze zwierzęce i utwardzone.
Źródło: The effect of dietary approaches to stop hypertension and ketogenic diets intervention on serum uric acid concentration: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials Scientific Reports
Zadbaj o optymalne trawienie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?