Spis treści
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa (nazywana również podagrą) jest schorzeniem, które wynika ze zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Dla kobiet przed menopauzą górny tolerowany poziom wynosi 4,0 mg/dl, u kobiet po menopauzie – 4,7 mg/dl, a dla mężczyzn – 5,2 mg/dl. O hiperurykemii, czyli wysokim stężeniu kwasu moczowego we krwi mówi się, gdy jego stężenie jest wyższe niż 7,0 mg/dl.
Poziom kwasu moczowego we krwi, przewlekle przekraczający górne granice normy, powoduje nawracające zapalenia stawów. Dochodzi do nich z powodu odkładania się w płynie stawowym kryształów moczanu jednosodowego, który nie został wydalony wraz z moczem. Obecność wspomnianych tworów sprawia ból podczas poruszania się i powoduje obrzęk. To, jak ogromny ból odczuwa się podczas napadu dny moczanowej, wiedzą tylko osoby, który taki napad przeżyły.
Dowiedz się:
Dna moczanowa dotyka najczęściej osób po 40. roku życia, dobrze odżywionych z nadwagą i otyłością. Osoby, u których rozwija się podagra to amatorzy potraw mięsnych, słodyczy i alkoholu – szczególnie piwa. Nie zdziwi zatem fakt, że u mężczyzn schorzenie to diagnozowane jest dwukrotnie częściej niż u kobiet.