Spis treści
Czym jest kwas Bołotowa?
Kwas Bołotowa to napój ziołowo-probiotyczny stworzony przez ukraińskiego naukowca, fizyka, chemika i biologa Borysa Wasiliewicza Bołotowa (ur. 30 listopada 1930 r.). Według Bołotowa przyczyną większości chorób, w tym także nowotworowych, jest nieprawidłowy skład kwasu żołądkowego oraz nagromadzenie toksyn w organizmie. Uczony nazywany „ludowym akademikiem” i „ukraińskim czarodziejem” twierdzi, że każdą chorobę da się wyleczyć w naturalny sposób, a organizm człowieka ma moc samoleczenia.
Według Bołotowa najważniejsze jest odbudowanie płynnego środowiska organizmu, jako środka łączności pomiędzy mózgiem a resztą ciała. Temu właśnie służy kwas Bołotowa, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu, detoksykacja i odbudowa mikroflory jelitowej. Napój oddziałuje na organizm głównie ze względu na zawarte w nim bakterie probiotyczne kwasu mlekowego, które powstają w procesie fermentacji kwaśnej śmietany.
Pałeczki kwasu mlekowego w balsamie Bołotowa ekstrahują substancje bioaktywne z ziół, w tym przypadku chodzi głównie o enzymy glistnika (do podstawowego zakwasu można dodawać też inne zioła). Według Bołotowa pałeczka kwasu mlekowego przejmuje fitonycydy (naturalne „antybiotyki”) z ziół i wprowadza je pod śluzówkę oraz do krwi. Następnie przejmuje metale ciężkie, nukleotydy, czynniki chorobotwórcze i usuwa je z przewodu pokarmowego. W ten sposób kwas mlekowy zwiększa efekt leczniczy wielu ziół kilkaset razy.
Na co działa glistnik jaskółcze ziele?
Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze. Stosuje się je w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, szczególnie dróg żółciowych i jelit. Działa rozkurczowo, ochronnie na komórki wątroby, żółciopędnie, przeciwbólowo. Reguluje wydzielanie soku żołądkowego i chroni błony śluzowe żołądka i jelit, a także łagodzi kolkę żółciową i jelitową.
Glistnik ma też właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Jaskółcze ziele można już zbierać na łąkach, w parkach i lasach. W tym roku kwitnie zdecydowanie wcześniej niż zwykle. Wyróżniają je żółte kwiaty, które kwitną zwykle od maja do października. Należy jednak pamiętać, że ziele zawiera toksyczne alkaloidy, dlatego należy je stosować jedynie w niewielkich dawkach, ponieważ przedawkowanie prowadzi do zatrucia.
Te rośliny trują i leczą. Uważaj na nie! Zobacz, jak je stosować bezpiecznie
Są piękne, ładnie pachną, a nawet dobrze smakują. Mogą wyleczyć wiele chorób i złagodzić dolegliwości. Jednak nieumiejętnie zastosowane mogą też zabić. Rośliny lecznicze potrafią być groźne, a najważn...
Na co pomaga kwas Bołotowa?
Dzięki zawartości pałeczek kwasu mlekowego i enzymów glistnika jaskółcze ziele kwas Bołotowa oczyszcza organizm z toksyn, regeneruje śluzówkę żołądka i kosmki jelitowe oraz odbudowuje prawidłową florę bakteryjną jelit. To sprawia, że substancje odżywcze z pożywienia są lepiej wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Znikają też zaparcia, biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Balsam oczyszcza też drogi moczowe, ponieważ działa moczopędnie i antybakteryjnie. Wpływa także korzystnie na działanie układu oddechowego oraz leczy jego infekcje takie jak przeziębienie, grypa, kaszel, katar, zapalenie zatok czy oskrzeli. Zwiększa odporność.
Kwas Bołotowa odmładza organizm, ponieważ pod wpływem pałeczek kwasu mlekowego i enzymów glistnika następuje szybsza wymiana starych komórek organizmu na nowe, zdrowe. Kuracja balsamem poprawia także stan skóry, oczyszcza ją z zaskórników i wyprysków oraz widocznie spłyca zmarszczki i rozświetla cerę. Napój poprawia także samopoczucie i uspokaja nerwy oraz łagodzi stres. Stosowanie go wskazane jest także kobietom przy infekcjach intymnych.
Domowe krople nasercowe i środek uspokajający. „Złota woda” to lek i toksyna
Wspomaga pracę serca, ale zawiera też toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne związki. W średniowieczu ceniona i nazywana „złotą wodą” była stosowana jako krople nasercowe i środek uspokajający. Konwali...
Jak zrobić kwas Bołotowa? Wypróbuj przepis
Najważniejszym składnikiem balsamu Bołotowa na jelita i oczyszczenie organizmu jest kwaśna śmietana. Pamiętaj, że komercyjna śmietana kupiona w sklepie się do tego nie nadaje, bo jest pozbawiona żywych kultur bakterii mlekowych. Lepiej zastosować śmietanę bio, w której składzie znajdziesz bakterie probiotyczne, ale najlepszy wybór to naturalna śmietana z gospodarstwa rolnego (jeśli oczywiście masz możliwość taką pozyskać).
Do przygotowania kwasu Bołotowa potrzebujesz następujących składników:
- 3 litry przegotowanej wody,
- 1 łyżka kwaśnej wiejskiej śmietany,
- 1 szklanka cukru,
- 1 szklanka suszonego lub świeżego ziela glistnika.
Jak zrobić kwas Bołotowa z glistnikiem?
- W 3 litrowym słoju wymieszaj cukier ze śmietaną.
- Dodaj ziele glistnika umieszczone we wcześniej wygotowanym woreczku z gazy. Razem z nim umieść obciążenie (zalecany jest czarny kamień, który rzekomo uwalnia do napoju cenny krzem), aby woreczek z zielem znalazł się na dnie naczynia.
- Następnie zalej wodą do pełna i przykryj naczynie gazą złożoną na 2-3 warstwy.
- Odstaw na 2-3 tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Kwas jest gotowy dokładnie po 28 dniach.
- W międzyczasie kilka razy odkryj słój i zbierz z wierzchu kwasu kożuch, który się na nim zbiera.
- Po tym czasie ze słoika odlej 1 litr płynu i zastąp go świeżą wodą i 1/3 szklanki cukru.
- Możesz też wyjąć woreczek z glistnikiem, a w słoju pozostawić tylko krzemień.
- Po 10-12 godzinach napój ponownie ulega fermentacji, a kwas jest pełnowartościowy.
- Następnie codziennie należy dolewać tyle wody z cukrem ile kwasu zostało wypite.
- Kwas przygotowany do picia przechowuj w lodówce.
Gotowy i prawidłowo sfermentowany kwas Bołotowa ma jasnożółty kolor, owocowy zapach i kwaśny, ale przyjemnie owocowy, odświeżający smak. Jest też lekko gazowany. Jeśli kwas ma szary lub zielony kolor i nieprzyjemny zapach pleśni to znaczy, że został źle przygotowany, nie można go spożywać i należy go wyrzucić.
Jak stosować balsam Bołotowa?
- Początkowo przez pierwsze kilka dni stosować małą dawkę w ilości 1 łyżka stołowa 3 razy dziennie obserwując organizm, stopniowo zwiększać dawkę.
- Potem przyjmować pół szklanki (100 ml) kwasu Bołotowa pół godziny przed posiłkiem 3 razy dziennie. Kurację stosować przez 14 dni.
- Następnie przez kolejne 30 dni pic po 100 ml 1 raz dziennie.
Masz problem z zaparciem? Wypróbuj 7 napojów, które pomogą Ci zrobić szybko kupę
Cierpisz na zaparcia, ale chcesz uniknąć sięgania po środki przeczyszczające? Wypróbuj domowe sposoby, które pomogą się uporać z zatwardzeniem. Sięgnij po napoje, które wpływają na pracę jelit, zmiękc...
Kwas Bołotowa – skutki uboczne i przeciwwskazania
Kwas Bołotowa chociaż ma wiele leczniczych właściwości może u niektórych osób wywołać skutki uboczne takie jak reakcje alergiczne, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka. Długotrwałe i nadmierne stosowanie może prowadzić do uszkodzenia wątroby, zatrucia, zaburzeń hormonalnych oraz bólu oczu i objawów podobnych do jaskry.
Ostrożność w stosowaniu balsamu Bołotowa powinni zachować alergicy i osoby przyjmujące leki na stałe, ponieważ napój może wchodzić w interakcje z lekami. W czasie kuracji należy też pamiętać, aby pić więcej wody, co najmniej 2 litry dziennie, aby nie dopuścić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej z powodu moczopędnego działania kwasu.
Niektóre osoby nie powinny go w ogóle stosować. Dotyczy to pacjentów chorych na białaczkę, cukrzycę, cierpiących na wrzody żołądka i jaskrę, a także kobiety w ciąży.