Spis treści
Trują i leczą równocześnie. Jak to możliwe?
Wiele roślin ma właściwości toksyczne, ale stosuje się je równocześnie jako leki. Zawdzięczają to obecności substancji aktywnych takich jak atropina. Jest to zależne głównie od dawki, ponieważ w niewielkich ilościach mogą one wyleczyć wiele dolegliwości, ale w zbyt dużych potrafią zabić. Stosowanie którejkolwiek z wymienionych w galerii roślin w celach leczniczych powinno odbywać się pod nadzorem doświadczonego lekarza.
Leczą, ale mogą też zabić! Zobacz, najbardziej trujące rośliny lecznicze
Należy też uważnie wybierać rośliny do ogrodu czy nawet na domowy parapet. Wiele z nich może bowiem być niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie dzieci, ponieważ w ich przypadku już niewielka dawka może okazać się śmiertelna. Nie zapominaj także o zwierzętach, dla których toksyczne mogą okazać się zupełnie inne gatunki roślin niż te uznawane za trujące w przypadku ludzi.
Konsekwencje zatrucia leczniczą rośliną
Wiele osób uważa działanie ziół za łagodne i niewpływające zbyt znacząco na funkcjonowanie organizmu. Ich działanie opiera się zwykle na regularnym i długotrwałym stosowaniu. Powszechnie uznaje się więc, że dopiero systematyczne stosowanie ziół przez kilka miesięcy jest skuteczne i daje zauważalne efekty.
Zobacz też: Te zioła szkodzą wątrobie
Tymczasem ziołolecznictwo to potężny dział medycyny alternatywnej i tradycyjnej oparty na doświadczeniu wielu pokoleń. Umiejętnie wykorzystywane zioła pozwalają cieszyć się zdrowiem bez leków i w szybki sposób hamować objawy chorób. Jednak nieodpowiednie zastosowanie roślin leczniczych może być dla nas niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci. W skrajnych przypadkach trujące rośliny służyły nawet do popełniania zbrodni.
Toksyczne związki występujące w roślinach leczniczych spożyte w zbyt dużej ilości najczęściej prowadzą do wystąpienia zatrucia pokarmowego. Jego objawy to:
- ból brzucha,
- biegunka,
- mdłości,
- wymioty,
- brak apetytu,
- częstomocz.
Zobacz także: Domowe krople nasercowe i środek uspokajający. „Złotą wodę” stosuj ostrożnie, bo może być też toksyczna
Może wystąpić także ból głowy, nadmierne pobudzenie lub ogólne osłabienie, dezorientacja, senność i letarg, śpiączka. W niektórych przypadkach już samo dotknięcie rośliny może powodować reakcje alergiczne na skórze takie jak:
- obrzęk,
- świąd,
- grudkowate lub ropne pęcherze,
- czerwona wysypka lub plamy.
Te rośliny leczą i trują równocześnie. Lepiej sprawdź, zanim je zastosujesz w celach leczniczych