Spis treści
- Czym jest czarny bez?
- Właściwości kwiatów czarnego bzu
- Zdrowotne właściwości syropu z kwiatów czarnego bzu
- Zastosowanie syropu z kwiatów czarnego bzu
- Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu i dawkowanie
- Środki ostrożności przy stosowaniu syropu z kwiatów czarnego bzu
- Przetwory z kwiatów czarnego bzu
- Domowe syropy według starych receptur
Czym jest czarny bez?
Czarny bez (Sambucus nigra) to krzew z rodziny przewiertnicowatych (Caprifoliaceae) dorastający do 3-8 metrów wysokości. Czarny bez jest powszechną rośliną, która rośnie dziko na terenie całej Polski, ale również w na terenach Azji, Ameryki i Afryki. Kwitnie w czerwcu w postaci drobnych, biało-żółtych kwiatów zebranych w płaskie baldachy o średnicy ok. 10 cm. Owoce czarnego bzu są niewielkie, podobne wielkością do jarzębiny. Mają kulisty kształt oraz ciemnoczerwoną i błyszczącą skórkę, która w miarę dojrzewania przybiera czarną barwę. Po roztarciu owocu ukazuje się krwistoczerwony miąższ z malutkimi pestkami.
Właściwości kwiatów czarnego bzu
Surowcem zielarskim są suche kwiaty czarnego bzu, kora krzewu oraz dojrzałe owoce. Kwiaty czarnego bzu cechują się wysoką zawartością różnorodnych substancji o szerokim spektrum działania. Kwiat czarnego bzu jest zasobny we flawonoidy. To grupa barwników roślinnych, wykazujących silne właściwości antyoksydacyjne. Głównymi ich przedstawicielami w surowcu są: astragalina, kempferol, kwercetyna, izokwercytryna, rutyna, hyperozyd oraz nikotyfloryna.
Polecamy przeczytać
Dużą grupą związków zasobnie występujących w kwiatach czarnego bzu są triterpeny: alfa-amyryna, beta-amyryna, kwas oleanolowy i kwas ursolowy. Związki te mają właściwości przeciwutleniające i antynowotworowe. W kwiatach czarnego bzu zawarte są także fitosterole, kwasy fenolowe (kwas kawowy, ferulowy, p-kumarowy, chlorogenowy) oraz olejek eteryczny. W śladowych dawkach kwiat czarnego bzu zawiera różnorodne garbniki, pektyny, śluzy, etyloaminę, izobutyloaminę, kwas walerianowy i cholinę.
Zdrowotne właściwości syropu z kwiatów czarnego bzu
Syrop z kwiatów czarnego bzu łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Ma działanie napotne, które warunkują zawarte w nim flawonoidy, które zwiększą działanie gruczołów potowych. Ma on również działanie wykrztuśne. Powoduje rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Wspomaga leczenie przeziębienia, działając przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i immunomodulacyjne.