Grypa czy przeziębienie? Porównaj ich objawy i zobacz, jaka jest różnica między tymi wirusowymi infekcjami układu oddechowego

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Aby odróżnić grypę od przeziębienia, trzeba by wykonać test na przeciwciała. fot. KamranAydinov/Freepik
Aby odróżnić grypę od przeziębienia, trzeba by wykonać test na przeciwciała. fot. KamranAydinov/Freepik
Grypa i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, które powodują osłabienie organizmu i wystąpienie uporczywych objawów. Ponieważ są one podobne, pierwszych oznaki przeziębienia bywają przypisywane są grypie – i odwrotnie. O ile jednak przeziębienie ma łagodny przebieg, a konsekwencje zaniedbania leczenia nie są groźne, skutki nieleczonej grypy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak rozróżnić, czy to przeziębienie, czy grypa?

Tego dowiesz się z artykułu

Grypa czy przeziębienie?

Grypa i przeziębienie to zakaźne choroby wirusowe, na które narażeni jesteśmy w sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosnę. W zimnym okresie roku z powodu wahań temperatury na dworze ciężko ubrać się odpowiednio do panującej aury. Powodem zachorowań są także nagłe zmiany temperatury otoczenia, na które narażamy ciało. Po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz różnica temperatur może sięgać nawet 20 stopni Celsjusza. W tym okresie najlepiej stosować metodę ubioru „na cebulkę”, czyli warstwowo. Jednak nie zawsze to wystarczy, bo w szczycie zachorowań na infekcje oddechowe możemy łapać je nawet od przypadkowych osób.

Przeczytaj poradniki:

Co to jest przeziębienie? Jakie są objawy przeziębienia?

Przeziębienie, czyli zapalenie górnych dróg oddechowych (nosa, zatok i gardła), to powszechnie występująca choroba wirusowa. Wywołać ją może nawet 200 rodzajów różnych patogenów. Najpowszechniej infekcję wywołują rinowirusy, odpowiedzialne za 30-50 proc. zachorowań.

Zobacz też: Pierwsza ofiara ptasiej grypy wśród ludzi. Wirus H3N8 coraz groźniejszy dla człowieka – ostrzega WHO, potwierdzając zgon kobiety w Chinach

Pierwsze objawy przeziębienia to:

  • uczucie drapania w gardle,
  • obniżone samopoczucie i zmęczenie, które nie wynikają z przepracowania lub przetrenowania,
  • uczucie zimna i chęć schowania się pod ciepłą kołdrą wraz z kubkiem ciepłej herbaty, aby nagrzać zmarznięte ciało.

Przeziębienie rozwija się powoli, stopniowo pojawiają się kolejne utrudniające normalne funkcjonowanie objawy. Katar (nieżyt nosa), zatkany nos, suchy lub mokry kaszel oraz ból gardła. Temperatura ciała może być podwyższona, ale nie wyższa niż 37-38 stopni Celsjusza, nasilając poczucie osłabienia.

Choroba przeziębieniowa nie rozwija się nagle i trwa krócej niż 7 dni. Nieleczona może rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe, powodując groźne i wymagające dłuższego leczenia zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

Co to jest grypa? Jakie są objawy grypy?

Grypa mylona z przeziębieniem również jest chorobą wirusową. Wirusy powodujące grypę nazywane są wirusami A, B i C. Niestety patogeny te z roku na rok mutują, dlatego nie da się na nie uodpornić.

Grypa zaczyna się nagle. Objawia się wyraźnymi symptomami, które pogarszają samopoczucie i powodują niemoc. Rozpoczęcie tej choroby „rozkłada na łopatki” z dnia na dzień, powodując brak sił do życia. Grypa o łagodnym przebiegu może trwać 7-10 dni, a o ostrym – nawet dwa lub trzy tygodnie.

Infekcja grypowa objawia się wysoką temperaturą ciała, dochodzącą do wartości wyższych niż 38 stopni. Gorączce towarzyszą zimne dreszcze i potliwość, dlatego chorując na tę chorobę, można leżeć pod trzema kołdrami i nie odczuć satysfakcjonującego nagrzania ciała. Najdłużej utrzymującym się objawem, który może nie ustępować nawet przez 3-4 tygodnie od rozpoczęcia choroby, są bóle mięśniowo-stawowe.

Grypie towarzyszą silne, nieprzyjemne bóle mięśni całego ciała oraz stawów, które uniemożliwiają wykonywanie pracy fizycznej oraz umysłowej. Poczuciu niemocy i trudnościom w skupieniu się (np. na czytaniu książki) towarzyszą ból głowy, światłowstręt i awersja do pokarmów.

Katar nie jest częstym symptomem grypy, natomiast uporczywy, suchy i napadowy kaszel oraz ból w klatce piersiowej to objawy bardzo charakterystyczne. Osoby, które zaraziły się wirusem grypy typu B, mogą doświadczyć bólów brzucha, wymiotów oraz biegunki. Objawy te powodują odwodnienie i duże starty elektrolitów, dlatego nie można zapominać o nawadnianiu się w trakcie choroby.

Powikłania po grypie są bardzo groźne

Powikłania nieleczonej grypy są groźne dla zdrowia i życia. Wiele z chorób rozwijających się jako skutek niewyleczonej grypy, wcale nie wskazują na tę chorobę jako przyczynę. Są to:

  • zapalenie płuc (szczególnie niebezpieczne dla seniorów) lub oskrzeli,
  • bóle brzucha oraz nudności i wymioty, które doprowadzają do odwodnienia,
  • zaostrzenia chorób przewlekłychm.in. cukrzycy, przewlekłej choroby nerek,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok, spojówek,
  • ropny katar,
  • zapalenie mięśni,
  • zawał serca,
  • ostra niewydolność nerek.

Czytaj także: Powikłania po grypie są groźne dla zdrowia. Niedoleczona osłabia działanie serca i nerek. Zobacz, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Grypa a przeziębienie. Jak odróżnić te choroby?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie wywoływane są atakiem wirusów, które osłabiają układ odpornościowy (immunologiczny). Leczenie tych chorób opiera się na podawaniu środków przeciwwirusowych i łagodzących objawy takie jak stan zapalny, kaszel, gorączka i katar. Obiema chorobami można zarazić się drogą kropelkową przez kontakt z chorą osobą.

W porównaniu do przeziębienia, które ma łagodny przebieg, grypa jest znacznie poważniejszą chorobą jesienno-zimową. Grypę wywołują groźniejsze wirusy niż te powodujące przeziębienia. Wirusy grypy każdego roku mutują, ponieważ łatwo adaptują się do zmian w środowisku. Co roku tworzone są nowe szczepionki przeciwko grypie, które chronią przed zachorowaniem tylko w danym sezonie.

Czytaj także: Grypa czy COVID-19? Sprawdź, jak odróżnić objawy obu chorób

Grypę charakteryzuje nagły i bardzo silny początek (po ok. 24-48 godzinach od zakażenia), natomiast przeziębienie rozwija się stopniowo i powoli, a objawy nie są nasilone. Grypa i przeziębienie przebiegają z podwyższoną temperaturą ciała. Przeziębienie kończy się jednak na stanie podgorączkowym (37-38 stopni). Podczas grypy temperatura ciała wzrasta nagle powyżej 38-39 stopni, osiągając wartości nawet 40-42 stopni, stwarzając zagrożenie dla życia.

Obu chorobom towarzyszy ból gardła, kaszel oraz chrypka, ale w przypadku grypy objawy te występują w połączeniu z bólem w klatce piersiowej, bólami mięśniowo-stawowymi i poczuciem niemocy. W przebiegu grypy mogą pojawić się silne bóle brzucha, niechęć do spożywania jedzenia (jadłowstręt), wymioty i biegunka, powodujące odwodnienie i utratę elektrolitów. Te objawy nie są typowe dla przeziębienia.

Nieleczone lub niedoleczone przeziębienie może zająć nie tylko górne, ale i dolne drogi oddechowe, powodując zapalenie płuc lub oskrzeli. W przypadku grypy skutki i konsekwencje są znacznie poważniejsze, a nawet zagrażające życiu chorego.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jola Brzezińska
Niestety nie da się tego stwierdzić na sto procent, objawy bardzo podobne. Pewność daje tylko wykonanie testu, a szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko powiklan. Polecam poczytac o grypie na zaszczep się wiedzą i podrawiam.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie