Probiotyki to żywe mikroorganizmy zamieszkujące organizm o udowodnionym korzystnym działaniu na zdrowie. Istota ich znaczenia w ochronie przed chorobami jest wciąż przedmiotem odkryć, a ostatnio więcej mówi się o ich wpływie na sferę psychiki, zdrowie skóry i obronę organizmu przed chorobami oddechowymi.
Już wcześniej badania wskazywały na ochronną rolę probiotycznych bakterii w stosunku do wirusów wywołujących łagodne infekcje układu oddechowego, a spożycie zawierających je produktów fermentowanych powiązano z mniejszą śmiertelnością COVID-19.
Dowiedz się więcej na temat:
Szczepy probiotycznych bakterii w walce z koronawirusem
Prace nad zastosowaniem probiotyków w walce z pandemią trwają pełną parą. W ich ramach w ostatnich miesiącach dokonano wielu odkryć, rozwijając wiedzę na temat wpływu mikroflory jelita grubego na poziom stanu zapalnego w ustroju. Przywracanie jej równowagi zaburzonej przez infekcję SARS-CoV-2 uznano nawet za działanie ochronne przed powikłaniami.
Pomocne rodzaje probiotyków opisano w lutym 2021 roku na łamach pisma „Nutrition Research”. W ramach opisanego tam badania zidentyfikowano grupę ich gatunków i szczepów, które mogą mieć istotny wpływ na przebieg COVID-19.
Dokonując analizy dostępnej literatury jego autorzy znaleźli liczne dowody na to, że wywierając działanie immunomodelujące żywe i martwe probiotyki zmniejszają śmiertelność grypy i chronią przed innymi infekcjami wirusowym.
Za najbardziej skuteczne drobnoustroje probiotyczne przeciw COVID-19 uznano:
- Lactobacillus gasseri SBT2055,
- Lactobacillus casei DK128,
- Bacillus subtilis 3,
- Lactobacillus rhamnosus CRL1505,
- Bifidobacterium bifidum.
Zidentyfikowano też inne szczepy drobnoustrojów tylko nieco mniej efektywne od powyższych:
- Lactobacillus rhamnosus GG,
- Lactobacillus casei,
- Lactobacillus plantarum,
- Lactobacillus casei Shirota,
- Bifidobacterium lactis Bb-12,
- Bifidobacterium longum
- Lactobacillus reuteri ATCC 55730,
- Lactobacillus paracasei,
- Lactobacillus casei 431,
- Lactobacillus fermentum PCC,
- Bifidobacterium infantis 35624.
Probiotyki bazą leku i szczepionki na COVID-19
Probiotyczne bakterie są badane pod kątem skuteczności leczenia COVID-19, ale także jego prewencji. W kwietniu 2021 roku hiszpańska firma Sequentia Biotech wraz z NextBiomics zgłosiły patent zawierającej je bakteryjnej szczepionki przeciw COVID-19.
Nowatorskie rozwiązanie wykorzystuje znany już probiotyczny szczep bakterii Escherichia coli Nissle 1917, która w innych wersjach jest groźnym patogenem. Jest on jednak zmodyfikowany w taki sposób, by wywoływał w organizmie produkcję białek kolca koronawirusa SARS-CoV-2, na które organizm się uodparnia. Bazuje więc na tej samej zasadzie działania, co stosowane już szczepionki innych typów.
W ten sposób dochodzi do immunizacji przeciw koronawirusowi poprzez stymulowanie układu pokarmowego, ponieważ w odpowiedzi na preparat organizm zwiększa w błonach śluzowych układu trawienia i oddechowego stężenia przeciwciał IgM i IgA, a ponadto trwałych IgA.
Natomiast naukowcy meksykańscy przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne, by określić efektywność i bezpieczeństwo formuły probiotycznej w leczeniu objawowego COVID-19. Uczestnicy badania, 150 osób z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2, przyjmowali jedną kapsułkę z probiotykami dziennie przez 30 dni, przy czym żaden z nich (ani z grupy placebo) nie wymagał hospitalizacji i nie doszło też do zgonów.
Nowy lek zawiera cztery specjalne szczepy bakterii mlekowych, które w swoich klasycznych wersjach występują w kiszonkach warzywnych i fermentowanych napojach mlecznych:
- Lactobacillus plantarum KABP022,
- L. plantarum KABP023,
- L. plantarum KABP033,
- Pediococcus acidilacti KABP021.
Stwierdzono, że 53 proc. pacjentów otrzymujących korzystne bakterie doszło do całkowitej remisji infekcji w ciągu badania, podczas gdy w grupie otrzymującej placebo miała miejsce tylko u 28 proc. osób. U chorych przyjmujących probiotyki szybciej ustępowały objawy infekcji, takie jak gorączka, kaszel, ból głowy i mięśni, duszności. U tych z powikłaniami płucnymi szybciej doszło też do poprawy widocznej w badaniach RTG.
Efekty terapii były nawet bardziej namacalne, ponieważ w porównaniu z grupą kontrolną u pacjentów stwierdzono znaczną poprawę następujących parametrów:
- niższy ładunek koronawirusa w nosogardzieli,
- wyższe poziomy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 typu IgG i IgM w osoczu krwi,
- spadek we krwi stężenia białka C-reaktywnego (wskaźnik CRP), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego,
- obniżenie poziomu D-dimerów, będącego znacznikiem procesów zakrzepowych w układzie krążenia.
Choć wśród uczestników wystąpiły przypadki typowych powikłań infekcji, były znacznie częstsze w grupie placebo (42 proc. w porównaniu z 27 proc.), co wskazuje na ich związek z chorobą, a nie – leczeniem.
Badane preparaty probiotyczne czekają kolejne fazy badań – tak samo, jak w przypadku leków, jednak do ich wprowadzenia na rynek jest coraz bliżej.
- Researchers develop a novel probiotic formulation with high anti-SARS-CoV-2 potency
- Sequentia collaborated with Nextbiomics to obtain a novel immunization model against COVID-19
- Probiotics may be beneficial in COVID-19 treatment
ZOBACZ: Właściwości lecznicze probiotyków