Spis treści
Leczenie depresji jest często nieskuteczne. Pomóc może probiotyk
Objawy depresji najczęściej leczone są farmakologicznie. W przypadku tzw. dużego lub poważnego zaburzenia depresyjnego (ang. major depressive disorder, MDD) są zwykle pierwszą linią leczenia, jednak u 15-30 proc. pacjentów taka terapia jest nieskuteczna. Jak jednak czytamy w piśmie „JAMA Psychiatry”, pomóc może popularny rodzaj suplementu diety.
W opisanych tam badaniach u osób z MDD przyjmujące preparat z wieloma szczepami probiotycznych bakterii wykazano zmniejszenie nasilenia objawów depresji i lęku. Przeprowadzono je w Instytucie Psychiatrii, Psycholohii i Neuronauki brytyjskiego King’s College London we współpracy z badaczami z firmy ADM Protexin.
Sprawdź też: Probiotyk na stwardnienie rozsiane. To stosowany już szczep bakterii
Probiotykami nazywa się korzystne bakterie i inne drobnoustroje, które są niezbędne do życia. Są one obecne w większości miejsc ciała, gdzie styka się ono ze światem zewnętrznym. W większości zamieszkują jednak jelito grube, skąd wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania naszego organizmu, w tym masę ciała, odporność czy zdrowie psychiczne. W produktach handlowych – suplementach diety, żywności funkcjonalnej i wyrobach medycznych – bakterie pochodzą w ściśle określonych i przebadanych linii, nazywanych szczepami.
Po tym, jak potwierdzono związek między mikroflorą jelitową a nastrojem i rozwojem zaburzeń neurologicznych, odkryto także szczepy bakterii o najlepszym działaniu na mózg. Jak się jednak okazuje, obok wyspecjalizowanych szczepów tych drobnoustrojów korzystne działanie mają też preparaty złożone.
Suplement diety zmniejsza objawy depresji
Naukowcy chcieli przyjrzeć się wpływowi poprawy zdrowia jelit za pomocą suplementacji probiotyków na zdrowie psychiczne. W ramach trwającego 8 tygodni randomizowanego badania klinicznego z placebo poddali analizie przypadki pięćdziesięciu pozaszpitalnych pacjentów z MDD, którzy uzyskali 13 lu więcej punktów w skali diagnostycznej Hamiltona (HAMD-17). Uczestnicy przyjmowali leki antydepresyjne przez co najmniej 6 tygodni.
Większość osób poza jedną stanowili pacjenci nie reagujący na terapię farmakologiczną. Wraz z nią stosowali też jednak preparat zawierający 14 szczepów probiotycznych bakterii (24 osoby) albo identycznie wyglądające placebo.
Rezultaty? Podczas gdy w obu grupach wykazano poprawę objawów depresji, bardziej zmniejszyły się one w grupie osób przyjmujących probiotyk wraz z lekiem. Korzystne efekty obserwowano począwszy od 4. tygodnia stosowania suplementu diety.
– Ta praca to jedno z pierwszych badań w populacji zachodniej, które pokazuje zarówno dobrą tolerancję probiotyków, jak i ich pozytywne działanie na zdrowie psychiczne osób dorosłych z depresją, które aktualnie przyjmują antydepresanty – powiedziała dr Viktoriya Nikolova, główna autorka badania z King’s College London. – Jednym ze szczególnie interesujących odkryć była zmiana poprawa objawów nerwicy lękowej, co rzadko sprawdzano w pracach na temat probiotyków i depresji.
Pozytywne wyniki zachęciły naukowców do niezbędnych dalszych badań na większej grupie uczestników, które są planowane w przyszłości. Na pewno pomogą poszerzać wiedzę w tej dziedzinie, która wciąż raczkuje. Tymczasem probiotyki warto stosować z wielu powodów, do których należy nie tylko antybiotykoterapia czy leczenie wirusowej infekcji oddechowej.
Preparaty zawierające wiele, bo kilkanaście lub kilkadziesiąt szczepów bakterii o działaniu probiotycznym, są dostępne w sprzedaży, natomiast w codziennej diecie dobrze jest zapewniać sobie również naturalne produkty spożywcze zawierające korzystne drobnoustroje. To żywność fermentowana, w tym kiszonki warzywne, fermentowane napoje mleczne i inne (np. kombucha czy kefir wodny), a także przetwory sojowe, jak miso czy tempeh.
Polecamy też:
Źródło: Probiotic supplements may help with depression Medical News Today
Polecamy także:
Bądź zawsze w formie
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?